Обов’язково подивіться на досвітнє небо в останній день травня — дехто з астрономів каже про можливий метеорний дощ від метеорного потоку Тау Геркуліди (Tau Herculids).

Tau Herculids 22 1

Якщо прогнози справдяться, 31 травня нас чекає рідкісний метеорний дощ від зазвичай невиразного метеорного потоку. Кількість «зір», що падатимуть з неба, може перевищити тисячу метеорів на годину… або ми, можливо, взагалі нічого не побачимо. Ласкаво просимо в дивовижний світ завбачень і прогнозів дії метеорного потоку.

Comet Leonard 1Наприкінці поточного року нам, можливо, пощастить побачити без допомоги телескопів нову комету.

Її відкрив 3 січня 2021 року Ґрег Леонард (Greg Leonard) в обсерваторії Маунт-Леммон в Аризоні, де в рамках Каталінського огляду неба (Catalina Sky Survey, CSS) виконує пошук малих тіл Сонячної системи, що наближаються до нашої планети й можуть зіткнутися з нею. За давно усталеною в астрономії традицією нову комету назвали за прізвищем її відкривача, тобто комета Леонарда. Повна її назва — комета C/2021 A1 (Leonard).

znak 2022Побачив світ ЗНАК 2022 (зоряне небо й астрономічний календар на 2022 рік). Це настінний перекидний календар (формат А3) астрономічних явищ і видимості планет на кожен місяць, а також мапа, що показує вигляд зоряного неба на середину календарного місяця о 21 (22) годині київського (літнього) часу на широті Києва. Його призначено всім, хто цікавиться зоряним небом.

Інформацію для календаря зібрав Іван Крячко, упорядкування і верстку виконав видавничий центр «Наше небо».

 

 

 

 

Blue Moon 2021 mП’ять років поспіль, починаючи з 2018-го, я готую й розміщаю наприкінці грудня на Фейсбук-сторінці «Science In UA — Все про Всесвіт» плакат (постер) «Астрономічні явища, які можна спостерігати в Україні». Серед астрономічних явищ (затемнення Сонця і Місяця, метеорні потоки тощо) в цих постерах позначено і Блакитний Місяць. Хтось із читачів сторінки у поточному році висловився доволі критично щодо Блакитного Місяця, бо, мовляв, ніхто в житті не бачив супутника нашої планети на небі блакитним. Але в неділю (22 серпня 2021 року) — повний Місяць, який називають блакитним чи синім. То що ж мають на увазі, коли говорять про Блакитний Місяць (Blue Moon)? Коротка відповідь на це запитання далі.

Perseidy 2021 1Камери спостережень за метеорами Управління метеороїдів (Meteoroid Environment Office) NASA зафіксували перший метеор з потоку Персеїди 26 липня поточного року. Згідно з даними Астрономічного календаря, який щорічно видає Головна астрономічна обсерваторія НАН України, цей потік триває з 15 липня до 24 серпня. Проте найкраще спостерігати метеори в ніч максимальної дії потоку — для Персеїд це ніч з 11 на 12 серпня чи, можливо, з 12 на 13 серпня. Неоднозначність визначення часу пояснюється тим, що дати точний прогноз, коли трапиться найбільша кількість метеорів, складно.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.