Merkurii 04 2023 1З початку квітня поточного року й майже до середини останньої декади місяця планету Меркурій можна бачити звечора в західній ділянці неба. Це найкраща вечірня видимість найближчої до Сонця планети цього року.

Першого квітня о 20 год 30 хв літнього київського часу висота Меркурія над обрієм становить 3,5 кутових градусів. Це дуже низько, але видима зоряна величина планети дорівнює -1,1, тобто вона буде майже такою яскравою, як і Сиріус — найяскравіша зоря на небі Землі. Отже, у перший день квітня Меркурій можна пробувати знайти на вечірньому небі з 20 години до 20 год 45 хв київського літнього часу. Це часові межі для спостерігача, що перебуває на широті Києва.

Минуло півроку відтоді, як на зоряному небі можна було спостерігати одночасно сім планет Сонячної системи. Тепер природа повторює наприкінці року нам схожу картину.

planety 24 12 22 1

В астрономії, як і в житті, є другий шанс — так вважає популяризатор астрономії і вправний спостерігач зоряного неба Боб Кінґ (Bob King), розповідаючи в замітці «All Eight Planets Line Up ... Again!» на сайті Sky & Telescope про зимове шикування планет Сонячної системи. Можна погоджуватися чи не погоджуватися щодо «другого шансу», але одночасно побачити на зоряному небі одразу сім планети, справді, випадає вдруге в цьому році.

Geminids Meteor shower 2022 1Щорічний подарунок космосу спостерігачам за небом, метеорний потік Ґемініди, досягне піку 13—14 грудня поточного року.

Під час максимуму активності та ідеальних погодних умов, які трапляються дуже рідко, можна протягом години побачити приблизно 100—150 метеорів з потоку Ґемініди. Однак поточного року світло Місяця, який в ніч максимуму метеорів буде в останній чверті, ускладнить спостереження метеорів цього потоку. Залежно від погоди у Північній півкулі в ніч максимуму буде видно лише 30—40 метеорів на годину. Але Ґемініди такі яскраві, що це все одно має бути хорошим видивом.

znak 2023Побачив світ ЗНАК 2023 (зоряне небо й астрономічний календар на 2023 рік). Це настінний перекидний календар (формат А3) астрономічних явищ і видимості планет на кожен місяць, а також мапа, що показує вигляд зоряного неба на середину календарного місяця о 21 (22) годині київського (літнього) часу на широті Києва. Його призначено всім, хто цікавиться зоряним небом.

Інформацію для календаря зібрав Іван Крячко, упорядкування і верстку виконав видавничий центр «Наше небо».

 

 

 

 

SEclipse 25 10 22 1За умови ясного неба чи бодай мінливої хмарності, 25 жовтня поточного року в Україні можна буде спостерігати цікаве астрономічне (саме так, астрономічне, а не астрологічне!) явище — затемнення Сонця. Воно буде частковим, тобто Місяць закриє тільки якусь частину сонячного диска. Приблизно так, як показано на світлині ліворуч. Про перебіг цього явища в Україні йдеться далі.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.