Greater Big Bend International Dark Sky 1

Найбільший у світі Міжнародний заповідник темного неба, що охоплює частину території Техасу та Мексики, став реальністю завдяки партнерству між Техаським університетом (його в цьому проєкті представляє Обсерваторія Мак-Дональд в Остіні), Природоохоронною службою, Міжнародною асоціацією темного неба (International Dark-Sky Association, IDA) та багатьма іншими організаціями. Згідно з визначенням, встановленим IDA, заповідник темного неба — це частина території країни, на якій уряд, різні організації, підприємства і жителі регіону зобов’язуються зберігати й підтримувати темне небо. Створення нового такого заповідника піде на користь не лише астрономічним дослідженням, а й дикій природі, екології та туризму.

Зорове сприйняття, а не культурний вплив, є головним для виокремлення зоряних візерунків, які люди розпізнають на всіх континентах.

How humans pick out constellations 1

У всьому світі люди здавна дивилися на зорі й знаходили в них сенс. Вчений епохи Відродження Микола Коперник якось написав: «З усього видимого найвищим є небо нерухомих зір». Через п’ять століть Калпана Чавла (Kalpana Chawla), перша індійська жінка в космосі, сказала: «Коли ви дивитеся на зорі та галактику, ви відчуваєте, що ви не просто з одного конкретного місця на Землі, а з Сонячної системи».

Centre Dark and Quiet Sky 1Міжнародний астрономічний союз на прес-конференції 3 лютого 2022 року оголосив про створення Центру із захисту темного і тихого неба від завад, які створюють сузір’я супутників, тобто великі угрупування, штучних супутників Землі.

Міжнародна організація, що об’єднує професійних астрономів з різних країн світу, — Міжнародний астрономічний союз (International Astronomical Union, IAU) — визначила Обсерваторію SKA (SKAO) та NOIRLab NSF як співорганізаторів нового Центру IAU.

anketa rozmovy pro vsesvit

Шановні друзі!

Прошу як тих із вас, хто бере участь у програмі «Розмови про Всесвіт з Іваном Крячком» на ютуб-каналі «Все про Всесвіт» у прямому етері, так і тих, хто дивиться її в запису, відповісти на запитання, поставлені у вміщеній нижче Google формі. Відповівши на них, ви допоможете нам у підготовці цих розмов. 

Управління ООН у справах космічного простору розглядає питання світлового забруднення від вуличних ліхтарів до супутників.

light pollution 1

Статистика вражає: понад 80% населення світу (і понад 99% населення США та Європи) живуть під забрудненим світлом небом. Більшість людей не бачать Чумацький Шлях. Ця штучна засвітка неба має реальні наслідки, впливаючи на все: від розмноження комах і міграції птахів до врожайності сільськогосподарських культур і здоров’я людини. Проте за останні 25 років світлове забруднення лише зросло, щонайменше, на 50%, а в деяких районах воно зросло на 400%.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.