NameExoWorlds 2022 1

Щоб відсвяткувати 10-ту річницю свого Управління з популяризації астрономії (Office for Astronomy Outreach, OAO), Міжнародний астрономічний союз (International Astronomical Union, IAU) оголосив конкурс на визначення назв 20 екзопланетних систем, які астрономи спостерігатимуть за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба. Конкурс NameExoWorlds 2022 оголошено на прес-конференції, яка відбулася під час XXXI Генеральної асамблеї IAU (пройшла протягом 2—11 серпня у Пусані, Південна Корея). Конкурс має на меті об’єднати як професійних астрономів, так і широку громадськість, надавши можливість назвати 20 вибраних екзопланет разом із їхніми зорями.

Greater Big Bend International Dark Sky 1

Найбільший у світі Міжнародний заповідник темного неба, що охоплює частину території Техасу та Мексики, став реальністю завдяки партнерству між Техаським університетом (його в цьому проєкті представляє Обсерваторія Мак-Дональд в Остіні), Природоохоронною службою, Міжнародною асоціацією темного неба (International Dark-Sky Association, IDA) та багатьма іншими організаціями. Згідно з визначенням, встановленим IDA, заповідник темного неба — це частина території країни, на якій уряд, різні організації, підприємства і жителі регіону зобов’язуються зберігати й підтримувати темне небо. Створення нового такого заповідника піде на користь не лише астрономічним дослідженням, а й дикій природі, екології та туризму.

Зорове сприйняття, а не культурний вплив, є головним для виокремлення зоряних візерунків, які люди розпізнають на всіх континентах.

How humans pick out constellations 1

У всьому світі люди здавна дивилися на зорі й знаходили в них сенс. Вчений епохи Відродження Микола Коперник якось написав: «З усього видимого найвищим є небо нерухомих зір». Через п’ять століть Калпана Чавла (Kalpana Chawla), перша індійська жінка в космосі, сказала: «Коли ви дивитеся на зорі та галактику, ви відчуваєте, що ви не просто з одного конкретного місця на Землі, а з Сонячної системи».

Centre Dark and Quiet Sky 1Міжнародний астрономічний союз на прес-конференції 3 лютого 2022 року оголосив про створення Центру із захисту темного і тихого неба від завад, які створюють сузір’я супутників, тобто великі угрупування, штучних супутників Землі.

Міжнародна організація, що об’єднує професійних астрономів з різних країн світу, — Міжнародний астрономічний союз (International Astronomical Union, IAU) — визначила Обсерваторію SKA (SKAO) та NOIRLab NSF як співорганізаторів нового Центру IAU.

anketa rozmovy pro vsesvit

Шановні друзі!

Прошу як тих із вас, хто бере участь у програмі «Розмови про Всесвіт з Іваном Крячком» на ютуб-каналі «Все про Всесвіт» у прямому етері, так і тих, хто дивиться її в запису, відповісти на запитання, поставлені у вміщеній нижче Google формі. Відповівши на них, ви допоможете нам у підготовці цих розмов. 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.