Переклад статті «How did the Big Bang get its name? Here’s the real story» історика науки Helge Kragh (Хельге Стьєрнхольм Краґ), вміщеної на сайті Nature (www.nature.com).

Астроном Фред Хойл нібито ввів цей привабливий термін, щоб висміяти теорію походження Всесвіту — 75 років потому настав час з’ясувати, як було насправді.

How did the Big Bang get its name 1«Слова схожі на гарпуни, — сказав британський фізик і астроном Фред Хойл в інтерв’ю у 1995 році. — Коли вони сказані, їх дуже важко забрати назад». Хойл, якому тоді було 80 років, мав на увазі термін Великий Вибух, який він ввів 28 березня 1949 р. для опису походження Всесвіту. Сьогодні це поширена фраза, яку знають і регулярно використовують люди, що не мають уявлення про те, як народився Всесвіт близько 14 мільярдів років тому. За іронією долі, Хойлу дуже не подобалася ідея Великого Вибуху, і він до своєї смерті в 2001 році був рішучим критиком основної космологічної теорії походження Всесвіту.

largest magnetic storms in history 1

На початку листопада 2023 року полярне сяйво спостерігали на дивовижно низьких широтах, аж до Італії і Техасу. Такі явища вказують на вплив викиду сонячної корональної маси на магнітне поле та атмосферу Землі. Але нещодавнє світлове шоу — це ніщо проти величезної магнітної бурі в лютому 1872 року.

Земля за всю свою історію пережила багато явищ, які називають метеорними бурями (meteor storms). У цій замітці, підготовленій Джо Рао (Joe Rao) для ресурсу Space.com, йдеться про деякі найразючіші з них.

greatest meteor storms 1

Без сумніву, термін «метеорний дощ» («meteor shower») є неправильним. Це створює уявлення, що «падучі зорі» (метеори — Ред.), ллються на Землю, як вода з розбризкувача, але це зовсім не так.

У звичайну ніч під ясним темним небом ви можете нарахувати три — чотири метеори на годину. У певні ночі цей показник може зрости до 15, 25, 50 на годину або більше. Це те, що астрономи називають «дощем» («shower»). Різні ЗМІ зазвичай повідомляють широкій публіці про те, що варто очікувати чогось разючого, але часто більшість спостерігачів — передбачаючи «ефект розпилювача» («sprinkler effect») — залишаються розчарованими.

Метеорна буря — це щось інше. У цьому разі метеори спалахують в кількості тисяча чи більше на годину, а в окремих рідкісних випадках ця кількість була більшою в десять чи навіть сто разів!

Louwman Historic Telescopes 1Найбільша у світі приватна колекція телескопів прихована в потаємному крилі голландського музею автомобілів.

Це, майже таємне, крило Музею Лоумана (Louwman Museum), на відміну від решти музею, не має нічого спільного із старовинними автомобілями. Натомість тут зберігається найбільша у світі приватна колекція телескопів, еклектичний набір із понад 400 астрономічних телескопів, військових підзорних труб, оперних біноклів і навіть об’єктив, виготовлений відомим голландським астрономом Християном Гюйгенсом.

astrospadokua afisha

Усіх небайдужих до історії рідного краю та України загалом, а також прихильників астрономічної науки, запрошуємо до участі в проєкті «Астрономічна спадщина України».

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.