Астрономічні сайти рясніють повідомленнями, прикрашеними гарними світлинами, про відкриту нещодавно комету SWAN. Передбачаючи, що українські засоби масової інформації напишуть про «унікальну» і «неймовірну» комету, яку може побачити кожен, подаємо нижче переклад з англійської замітки Боба Кінґа «New Comet SWAN Now Visible in Small Scopes». Її вміщено на сайті журналу Sky & Telescope. Оригінальний текст доповнено кількома нашими коментарями (їх виділено окремим шрифтом), що стосуються видимості комети з території України.
Нова комета, виявлена на знімках від космічного зонда, досить яскрава, щоб ви встали з ліжка до світанку.
Астрономи-аматори зробили це знову — відкрили комету. Не дивлячись у телескоп, а ретельно вивчаючи оприлюднені зображення з низькою роздільною здатністю, які було отримано за допомогою камери анізотропії сонячного вітру (Solar Wind Anisotropies, SWAN) на орбітальній обсерваторії Сонця та Геліосфери (Solar and Heliospheric Observatory, SOHO).
29 березня Володимир Безуглий з України першим повідомив про рухомий об’єкт на фотографіях SWAN, зроблених тижнем раніше. Майкл Маттіаццо (Michael Mattiazzo) з Вікторії, Австралія, незалежно знайшов «досить очевидну комету» в той же день, використовуючи ті ж зображення, зазначивши, що об’єкт був приблизно 11-ї видимої зоряної величини і, здавалося, світлішав. Роб Матсон (Rob Matson) з Каліфорнії також досліджував дані SWAN і повідомив про своє незалежне відкриття 31 березня. 1 квітня подробиці відкриття та ранні позиційні вимірювання були опубліковані в групі обговорення списку розсилки комет (Comets Mailing List discussion group).
Це комета SWAN
Завдяки зусиллям першовідкривачів з поширення інформацію, аматорське співтовариство швидко підготувалося і невдовзі почали надходити сповіщення про спостереження комети. Тимчасову назву SWAN25F, нова відвідувачка змінила на офіційну назву C/2025 F2 (SWAN) 8 квітня. Відповідно до вказівок міжнародного астрономічного союзу щодо назв, комети, виявлені за допомогою загальнодоступних даних або зображень, називають за назвою програми спостережень, а не за прізвищами осіб, які зробили відкриття.
На той час C/2025 F2 рухалася на північний схід через «крило» Пегаса і її можна було спостерігати низько над обрієм у східній ділянці неба на початку світанку. Незважаючи на ранню годину, спостерігачі були в захваті від побаченого. З часів бурхливих днів Tsuchinshan-ATLAS (C/2023 A3) і ATLAS (C/2024 G3) нічого схожого на небі не було. Всі нові комети з яскравими перспективами викликають захоплення!
На цій мапі показано положення комети щодня в 0 годин UT (3 год київського часу — Ред.) з 10 по 25 квітня під час ранкового вікна видимості. На мапі північ вгорі; показано зорі до 8 видимої зоряної величини. Яскравий Місяць заважатиме приблизно з 21 квітня. Автор зображення (MegaStar): Emil Bonanno (Еміль Бонанно), з доповненнями Боба Кінга. Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Перші наземні спостереження комети SWAN дали змогу встановити її видиму зоряну величину — близько 9,5. Це достатньо яскраво, щоб подолати атмосферне поглинання та зробити її досить легкою ціллю для невеликих телескопів, попри її малу висоту (~10°) на початку світанку. Протягом наступного місяця комета перебуватиме низько на горизонті на ранковому небі. На щастя, також очікується, що вона стане яскравішою принаймні на кілька зоряних величин.
Зважаючи на високе північне схилення комети SWAN, перевагу мають спостерігачі у середніх північних широтах. Наразі комета зміщується на північний схід через «Великий квадрат» («крило») Пегаса (йдеться про сузір’я Пегаса — Ред.) зі швидкістю приблизно 1,75° на добу. Протягом наступних двох тижнів вона перейде з Пегаса до Андромеди, а потім попливе через Трикутник. Перигелій настане 1 травня, коли безстрашний літун пролетить на відстані 49 мільйонів кілометрів від Сонця. У цей день комета на небесній сфері лежатиме приблизно на 2° північніше від розсіяного зоряного скупчення Плеяди.
На цьому зображенні, зробленому 8 квітня, помітні промені та заломи в довгому тонкому газовому хвості комети. Північ вгорі. Автор знімка Gianluca Masi (Джанлука Масі). Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Я вперше побачив комету 4 квітня незадовго до 5 години ранку за місцевим часом на початку сутінків. Через мій 15-дюймовий (38 см) телескоп Добсона при збільшенні 64× її було відразу видно. Комета сяяла, як зоря 9,5 видимої зоряної величини з добре конденсованою комою протяжністю 3′. Хвоста не було видно. Спостерігачів чекав приємний сюрприз 6 квітня, коли зоряна величина SWAN підскочила до 8,1. Того ранку я чатував на вузькі смуги ясного неба між хмарами, щоб побачити комету як яскраву, сильно згущену кулю. 15-дюймовий телескоп був занадто сильним, а 6-дюймовий (15 см) став якраз. Я навіть виявив натяк на синьо-зелене забарвлення від флюоресценції двоатомного вуглецю в комі.
Ця світлина, зроблена 6 квітня, добре демонструє візуальний вигляд комети (трохи більш приглушеного кольору) — кругла з яскравою щільною комою та дуже слабким хвостом. Астрономи все ще намагаються визначити орбітальний період комети, але, ймовірно, він становить тисячі років, що вказує на далеке походження. Автор знімка Juanjo Gonzalez (Хуанхо Гонсалес). Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Комета або зазнала тимчасового спалаху, або це могло бути ознакою різкої тенденції до посилення яскравості. Сейічі Йошіда (Seiichi Yoshida), який надає щотижневу інформацію про яскраві комети, передбачив, що SWAN досягне максимуму яскравості близько 5-ї зоряної величини в перигелії. Але останні ефемериди, опубліковані 8 квітня Центральним бюро астрономічних телеграм (Central Bureau for Astronomical Telegrams, CBAT), прогнозують оптимістичнішу величину 3,6 — із застереженням. Через наше неповне розуміння природи спалаху комети Деніел Грін (Daniel Green), директор CBAT, попередив, що «прогнозування яскравості комети, коли вона наближається до перигелію, є дуже невизначеним».
Як і коли спостерігати комету?
Якщо ви плануєте спостерігати комету, вам знадобиться місце з відкритим видом на північний схід. Вона буде об’єктом ранкового неба приблизно до 25 квітня. Наприкінці першої декади квітня перед світанком висота комети над горизонтом становила від 10° до 12°. Але її висота повільно знижується протягом наступних двох тижнів. Хороша новина полягає в тому, що наш гість достатньо яскравий, щоб спостерігати його в ранніх сутінках, коли він лежить на небі вище і менше піддається впливу атмосфери. В цю пору року світанок починається приблизно за одну годину 50 хвилин до сходу Сонця на півночі США та за 1 годину 30 хвилин у південній частині країни. (В Україні на широті Києва астрономічні присмерки настають приблизно за 2 години, а громадянські за 35 хв, до сходу Сонця — Ред.)
Ця графіка ілюструє умови ранкової видимості комети SWAN. Її зміщення до східного горизонту не таке драматичне, як це здається на цій мапі. Обертання Землі навколо Сонця змушує зорі підніматися вгору та на захід приблизно на 1° на добу — це допоможе компенсувати зниження висоти комети. Попри заваду від яскравого Місяця, близькість комети до зорі Альферац (видима зоряна величина 2,1) і очікуване збільшення яскравості мають допомогти легко помітити її в 6-дюймовий або більший телескоп. Автор графіки Боб Кінґ (за допомогою електронного планетарію Stellarium). Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
На цій схемі показано положення комети SWAN на зоряному небі 12 квітня 2025 р. о 5 год літнього київського часу для пункту спостережень поблизу Києва. Висота комети над горизонтом становитиме понад 15 кутових градусів. ВЦ «Наше небо» (за допомогою електронного планетарію Stellarium).
Наприкінці квітня комета перейде на вечірнє небо і має бути значно яскравішою (якщо збудуться прогнози). Але в цей період присмерки триватимуть довше, а комета лежатиме нижче над горизонтом. Під час переходу ранок — вечір її можна спостерігати як на світанку, так і у надвечір’ї ДУЖЕ низько на північному сході та північному заході, відповідно, в середині присмерків.
Починаючи з широти 40° на північ, комета стоїть на висоті близько 5° через годину після заходу Сонця 24 квітня та на 8° 1 травня, коли вона височітиме прямо над скупченням Плеяд. Після цього вона зануриться в сутінки і не стане видимою з північної півкулі приблизно після 8 травня. Спостерігачі у південній півкулі отримають шанс приєднатися до «вечірки» приблизно 4 травня. Їхнє терпіння буде винагороджено тривалими спостереженнями комети протягом решти травня й пізніше.
Комета SWAN з нахилом орбіти 90,4° наближається до внутрішніх планет високо над площиною Сонячної системи. На схемі показано її розташування 8 квітня 2025 року. Автор графіки Tony Dunn (Тоні Данн). Фото з сайту https://skyandtelescope.org.
Ви можете використовувати подані тут мапи, щоб слідкувати за кометою SWAN, або завантажити орбітальні елементи для різноманітних програм у розділі Orbital Elements for Software Packages Центру малих планет. Клацніть посилання на програмне забезпечення, збережіть файл елемента та вставте його у свою програму. Я перевірив — останнє оновлення включає C/2025 F2. Деякі програми, такі як Stellarium, потрібно оновити. Для цього відкрийте програму, зайдіть у параметри та завантажте останній файл у програму. Якщо ви віддаєте перевагу вручну наносити позиції на мапу, перейдіть до «Pseudo MPEC» Білла Грея (Bill Gray) для SWAN25F, де він публікує щоденні щогодинні ефемериди.
Найближчими тижнями я опублікую оновлення та нові мапи для пошуку комети SWAN. А поки що давайте вийдемо на вулицю і привітаємо цього запорошеного мандрівника.
За інф. з сайту https://skyandtelescope.org
Переклад і коментарі: Іван Крячко