best astro 20222022 рік за григоріанським календарем став для України доленосним — напад рашистів наприкінці минулої зими і війна, що триває досі, змінили наше життя. Проте на початку нової зими ми впевнені у нашій перемозі, бо як не спинити плин часу, так не вбити ворогові українців і не знищити Україну. Рік був складним для української астрономічної науки, але наші закордонні колеги підтримували нас, як могли, і здобували нові знання про Всесвіт. Нижче дуже коротко (але із посиланням на докладніший матеріал) ідеться про найважливіші, як на наш погляд, досягнення астрономії в 2022 році, про нові телескопи й космічні астрономічні місії, а також про людей, які пішли у зоряну вічність в цьому році. Матеріал підготовлено за публікаціями в розділах «Новини» на Українському астрономічному порталі, інтернет-журналі «Наше небо» та сайті «Астроосвіта».

primordial stars JWST 1

У складі усіх нормальних зір переважають водень та гелій, але більшість зір також мають вимірювану кількість важчих елементів, які астрономи відносять до категорії «металів». Сонце містить більше металів, ніж більшість зір, бо туманність, з якої воно утворилося, була залишком речовини від попередніх зірок. Вони, і собі, були «дітьми» ще більш ранніх зір і так далі. Зазвичай, кожне нове покоління зір має трохи більше металів, ніж попереднє. Найперші зорі, ті, що сформувалися з первісних водню та гелію, майже не мали в собі металів. Ми ніколи не бачили жодної з цих первинних зір, але маючи тепер «Вебба» та трохи удачі могли б незабаром побачити їх.

Уточнення поточних моделей планетних атмосфер має важливе значення для виявлення точних деталей властивостей екзопланет — і ознак життя — у даних, отриманих від нового телескопа, говорять науковці.

JWST Planetary Signals

Астрономи використовують найновіший космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб з’ясувати склад атмосфер екзопланет. Властивості цих планетних атмосфер можуть дати підказки про те, як утворилася планета і чи є на ній ознаки життя.

Gravity Constant Universe 1

Астрономи вже століття знають, що Всесвіт розширюється після Великого Вибуху. Протягом перших восьми мільярдів років швидкість розширення була відносно постійною, оскільки її стримувала сила тяжіння. Однак завдяки таким місіям, як Космічний телескоп імені Габбла, астрономи дізналися, що приблизно п’ять мільярдів років тому швидкість розширення прискорилася. Цей факт пояснюють широко визнаною теорією про те, що за розширенням стоїть таємнича сила (відома як темна енергія). Натомість деякі науковці наполягають на тому, що гравітація могла змінитися з часом.

Пропозиції стосуються вивчення зір, що вибухають, скупчень галактик та інших космічних явищ.

hubble mrk1337

Чотири пропозиції астрофізичних місій для вивчення зір, галактик і деяких із найсильніших вибухів у Всесвіті дібрані NASA для подальшої розробки. Вони змагаються за фінансування в рамках Програми дослідників (Explorers Program) NASA, і агентство оголосило про них у четвер, 18 серпня 2022 року. Програма дослідників зосереджена на місіях малого та середнього розміру, які можуть мати великий науковий вплив, але також можуть бути розроблені й запущені в набагато коротший термін, ніж великі, дорогі місії.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.