SKA first test image 1

Масив антен площею квадратний кілометр (Square Kilometre Array, SKA) досі в стадії будівництва, до завершення якого залишилося кілька років. Проте нещодавно інженери зробили захопливе попереднє тестове зображення неба, задіявши 1024 із запланованих 131 072 антен. Знімок охоплює близько 25 квадратних градусів і показує 85 найяскравіших відомих галактик в обраній ділянці неба. Очікується, що повний масив антен зможе виявити понад 600 000 галактик на цій самій ділянці!

first water on Earth

Коли Земля тільки-но утворилася, було занадто жарко, щоб вона могла утримувати лід. Це означає, що вся вода на нашій планеті походить із позаземних джерел. Дослідження стародавніх земних порід показують, що рідка вода існувала на Землі вже через 100 мільйонів років після утворення Сонця — практично «відразу» в астрофізичному часовому масштабі. Ця вода, якій зараз понад 4,5 мільярда років, постійно оновлювалася завдяки кругообігу води на Землі.

SPHEREx 1

Космічну обсерваторію NASA SPHEREx планують вивести на орбіту не раніше четверга, 27 лютого, з бази космічних сил Ванденберґ у Каліфорнії. Вона дасть змогу астрономам отримати повний огляд космосу, як ніколи раніше.

Скорочено від Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer (Спектро-фотометр для історії Всесвіту, епохи реіонізації та дослідження льодів), SPHEREx створить карту всього неба в 102 інфрачервоних кольорах, висвітлюючи походження Всесвіту, галактик у ньому та головні інгредієнти життя в нашій власній галактиці. Ось шість речей, які варто знати про місію.

Habitable Worlds Formed Before the First Galax 1Що виникло раніше, галактики чи планети? Відповіддю завжди було — галактики, але нові дослідження змінюють цю думку.

Чи справді придатні для життя планети могли сформуватися до появи галактик?

Відразу після Великого Вибуху важких елементів не було. Був лише водень, який становив близько 75% маси, і гелій, який складав 25% решти. (Ймовірно, були також дуже малі кількості літію, навіть берилію.) Не було нічого важчого, тобто не було з чого формувати кам’янисті (землеподібні — Ред.) планети. Через кілька сотень мільйонів років утворилися перші зорі та галактики.

Detect advanced civilisations 1

Пошук інопланетян йде пліч-о-пліч з пошуком придатних для життя планет. Астрономи шукають екзопланети з хімічними сполуками в атмосфері, які можуть бути ознакою розвиненої цивілізації. Такі сполуки, відомі як техносигнатури, містить атмосфера Землі. Вони виникли через спалювання викопного палива. Група дослідників вивчала поліциклічні ароматичні вуглеводні та перевіряла, чи можна їх виявити.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.