Великі обсерваторії NASA допомогли астрономам побудувати 3D-візуалізацію залишків зорі, що спалахнула на небі Землі в 1054 році.

Тривимірна візуалізація Крабоподібної туманності — залишку зорі, що спалахнула як наднова. Фільм створено на основі зображень із трьох великих обсерваторій NASA: рентгенівської обсерваторії «Чандра» (Chandra) та космічних телескопів «Габбл» (Hubble) і «Спіцер» (Spitzer). Відео з сайту www.nasa.gov.

Астрономи та фахівці з візуалізації (програма NASA — Universe of Learning program) поєднали видимі, інфрачервоні та рентгенівські зображення, отримані за допомогою Великих обсерваторій NASA, щоб створити тривимірне динамічне зображення Крабоподібної туманності — залишків зорі, що вибухнула як наднова.

За останні 100 років астрономи здобули багато відомостей про галактики. (Тут варто згадати, що «світ» галактик став доконаним фактом тільки в 1923 р., коли Е. Габбл визначив відстань до Туманності Андромеди.) Але досі є низка таємниць в позагалактичній астрономії, серед яких — проблема формування галактик. Цей процес розпочинався в ранньому Всесвіті, який навіть нині, за наявності великих телескопів, спостерігати не легко. Це спонукає астрономів вдаватися до комп’ютерного моделювання процесу формування галактик. Такі моделі, а якщо точніше, то їхні візуалізації, можна (і треба!) використовувати в навчанні астрономії

Ця візуалізація комп’ютерної моделі TNG50 показує формування масивної галактики протягом відтинку часу від раннього Всесвіту до наших днів. На головному екрані показано газ (найвища густина — білим кольором, найнижча — чорним). Вставка внизу ліворуч показує розподіл на великому масштабі спершу темної матерії, а потім газу, а вставки внизу праворуч — розподіл газу та зір на малому масштабі.

Podorozh do Merkuria

Кадр з фільму «Подорож до Меркурія». Клікнувши по зображенню, ви перейдете на ютуб-канал «Science іn UA», щоб переглянути цей фільм.

Parker Solar Probe

Кадр з фільму «Сонячний зонд Юджина Паркера». Клікнувши по зображенню, ви перейдете на ютуб-канал «Science іn UA», щоб переглянути цей фільм.

Navishcho nam zori

Кадр з фільму «Навіщо нам зорі». Клікнувши по зображенню, ви перейдете на ютуб-канал «Science іn UA», щоб переглянути цей фільм.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.