Місія Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) Gaia («Ґайя») зібрала дані про мільйони космічних об’єктів, такі як зорі та астероїди, щоб створити великий космічний архів. Тепер, щоб підняти цю справу на вищий рівень, їй потрібні ваші очі.

Amateur astronomers needed 1

Дані «Ґайя» вже є безцінним ресурсом для астрономів та інших науковців. Космічний зонд, який виконує спостереження небесних світил, було запущено в кінці 2013 року і нині він міститься приблизно на відстані 1,5 мільйонів кілометрів від Землі. Завдяки двом потужним телескопам і трьом науковим інструментам Gaia астрономи створюють найбільшу та найточнішу 3D-карту Молочного Шляху. Її роблять таким чином: визначають положення, тобто небесні координати, обраних для цієї мети зір і реєструють, як ці координати змінюються з часом.

Hack an Exoplanet 1v

Коротко. Перетворіть своїх учнів на справжніх космічних детективів за допомогою першого в історії хакатону ESA Education для учнів середньої школи: Hack an Exoplanet! Допоможіть нам створити уявлення про дві таємничі екзопланети, проаналізувавши дані супутника Cheops («Хеопс») Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA).

Докладно. На початку 2023 року супутник Cheops спостерігатиме дві екзопланети KELT-3b і TOI-560c. Екзопланета — це планета, що обертається навколо іншої зорі, тобто не навколо Сонця. Приєднавшись до хакатону Hack an Exoplanet, команди учнів середньої школи зможуть проаналізувати реальні супутникові дані, зібрані «Хеопсом», і «зламати» ці таємничі чужі світи. Іншими словами, команди отримають інструменти, як справжні науковці, щоб зрозуміти особливості цих екзопланет!

Interactive Map Scroll Universe

Нова мапа Всесвіту вперше показує весь відомий космос з високою точністю та незвичною красою. Створена астрономами Університету Джонса Гопкінса на основі даних, отриманих протягом двох десятиліть за допомогою Sloan Digital Sky Survey (Слоанівський цифровий огляд неба), мапа дає змогу громадськості ознайомитися з науковими результатами, які раніше були доступні лише вченим. Інтерактивна мапа, на якій зображено фактичне положення та реальні кольори 200 000 галактик, доступна в Інтернеті, де її також можна завантажити безкоштовно.

Подивімося на зоряне небо! Перше, що впадає в око — величезна кількість зір. Здається, їх так багато, що годі всі порахувати. Але це візуальний обман. Насправді людина бачить на всьому небі Землі не більше 6000 зір. Друге, на що звертаємо увагу, — зорі відмінні яскравістю. Одні ми бачимо дуже добре, а інші ледь-ледь вирізняємо на тлі нічного неба.

Shcho take zoriani velychyny 1

Міру яскравості зорі в астрономії позначають терміном зоряна величина. Якщо абсолютна зоряна величина стосується справжньої яскравості зорі, то видима зоряна величина вказує на те, яким є її, чи іншого світила, блиск, тобто освітленість, створювана світилом на площині, перпендикулярній до його променів, за межами атмосфери Землі. Значення видимої зоряної величини залежить від потужності об’єкта випромінювання і відстані до нього. Фактично блиск небесного тіла дорівнює повній потужності його випромінювання (світності) L, поділеній на площу сфери 4πr2, де r — відстань від джерела до Землі.

Zhyty i pratsiuvaty na Misiatsi 1Сьогодні багатьом це здається фантастикою. Проте провідні держави світу, міжнародні наукові організації і приватні фірми розробляють детальні плани використання найближчого до Землі небесного тіла. Власне, позитивну відповідь на першу частину запитання вже дав досвід американських астронавтів.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.