Міжнародний тиждень темного неба триває протягом 21 — 28 квітня

International Dark Sky Week 2025 1

За даними Міжнародної асоціації темного неба (International Dark-Sky Association, IDA), заснованої в 1988 р. і розташованої в Тусоні, штат Аризона, світлове забруднення (light pollution) зростає вдвічі швидше, ніж зростання населення. І близько 80% людей у ​​всьому світі живуть під освітленим небом. Ось чому IDA заснувала Міжнародний тиждень темного неба (International Dark Sky Week), який у 2025 році припадає на 21—28 квітня. Мета цього тижня — побачити (відкрити для себе) ніч (discover the night).

Асоціація зазначає: Міжнародний тиждень темного неба — це всесвітнє свято, спрямоване на підвищення обізнаності про шкідливий вплив світлового забруднення та важливість глобального нічного навколишнього середовища.

Асоціація також сподівається, що ви дізнаєтеся про зорі та сузір’я і навчите цьому інших.

Крім того, IDA має надію, що ви приєднаєтесь до всесвітнього руху темного неба, щоб захистити та звеличити нашу спільну спадщину — темне нічне небо. Міжнародної асоціації темного неба просуває рішення, які дають змогу людям оцінити темне, заповнене зорями небо і водночас використовувати переваги надійного зовнішнього освітлення.

Асоціація вказує: Під час Міжнародного тижня темного неба ми запрошуємо вас приєднатися до нас, щоб ми разом дізналися про ніч, з’ясовуючи її важливість і дії, які ми можемо вжити для захисту темного неба.

International Dark Sky Week 2025 2

Яскраве освітлення в містах призводить до більшої кількості світлового забруднення. На темному сільському небі можна побачити річку зірок, яка утворює нашу галактику, Молочний Шлях. Авторські права на зображення IDA (International Dark-Sky Association). Фото з сайту https://earthsky.org.

Способи відзначення Міжнародного тижня темного неба

Шукаєте способи відзначити Міжнародний тиждень темного неба? Ось посилання на Міжнародний тиждень темного неба з пропозиціями щодо участі в проєкті «Вийти вночі» (Get out at Night).

Відвідайте путівник по нічному небу EarthSky, щоб з’ясувати, що ви можете побачити в небі цього тижня. Найважливішим явищем для тих, хто встає рано вранці, є тонкий півмісяць, що міститься поблизу Венери та Сатурна. Також ви можете побачити Меркурій — у ранкових сутінках 24 і 25 квітня. Для отримання додаткової інформації відвідайте вказаний путівник EarthSky.

Відвідайте сторінку EarthSky «Найкращі місця для спостереження за зорями», щоб знайти неподалік від дому гарне місце для спостережень за темним небом. Поділіться своїми фотографіями нічного неба на EarthSky Community Photos.

Пол Боґард (Paul Bogard) багато писав про важливість темряви. Його книжка має назву The End of Night («Кінець ночі»). А його виступ на TED (Technology Entertainment Design) зосереджено на тому, чому нам потрібна темрява. Ви знайдете цю лекцію TED Talk тут.

International Dark Sky Week 2025 3

Зменшення світлового забруднення також приносить користь дикій природі. Авторські права на зображення IDA (International Dark-Sky Association). Фото з сайту https://earthsky.org.

Фотографії темного неба від спільноти EarthSky

Надішліть свою фотографію на EarthSky тут.

International Dark Sky Week 2025 4

Переглянути фотографії спільноти EarthSky. | Мухаммад Білал (Muhammad Bilal) з Талаґанґу, штат Пенджаб, Пакистан, зняв нашу рідну галактику 6 березня 2025 р. Мухаммад написав: «Оскільки наближається літо, наша галактика Молочний Шлях знову в небі». Дякуємо, Мухаммад!

International Dark Sky Week 2025 5

Переглянути фотографії спільноти EarthSky. | 16 березня 2024 р. Вільям Мейт (William Mathe) проїхав автомобілем 100 миль до Last Chance («Останній шанс»), штат Колорадо, щоб зробити цю світлину. Вільям написав: «Будинок на ранчо – це щось на кшталт для першого враження. Але від нього відкривається разючий вид на ядро ​​нашої маленької галактики Молочний Шлях». Дякуємо, Вільяме!

Підсумок: відзначайте свято темного нічного неба та допоможіть обмежити світлове забруднення, підвищуючи обізнаність завдяки щорічному Міжнародному тижню темного неба, який пройде 21 — 28 квітня 2025 року.

Докладніша інформація: Як я можу відзначити Міжнародний тиждень темного неба?

За інф. з сайту https://earthsky.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.