Проєкт «88 сузір’їв» (88 Constellations) — освітній ресурс від NSF NOIRLab

Нові веб-сторінки, присвячені картографуванню нашого нічного неба та дослідженню його чудес.

88 Constellations 1

Національна науково-дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab) Національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) Сполучених Штатів Америки започаткувала проєкт 88 Constellations (88 сузірї’в). Це колекція безкоштовних зображень із високою роздільною здатністю, які можна завантажити безплатно, усіх 88 сузір’їв, визнаних Міжнародним астрономічним союзом (International Astronomical Union, IAU). До колекції, як складову проєкту, також додано найбільшу світлину нічного неба. Вона у вільному доступі.

Проєкт 88 Constellations, реалізований NSF NOIRLab (лабораторію фінансує Національний науковий фонд США) у співпраці з колаборацією ESA/Hubble (співпраця Європейського космічного агентства і NASA щодо експлуатації телескопа «Габбл» — Ред.), — це освітній ресурс, який можна використовувати для індивідуального чи групового навчання.

Автором колекції приголомшливих високоякісних зображень є німецький астрофотограф Екхард Славік (Eckhard Slawik). Світлини було отримано на плівку, і кожне зображення з двома окремими експозиціями: одне з розсіювальним фільтром, а друге без нього, щоб можна побачити кольори зір.

88 Constellations 2

Фотографія сузір'я Андромеди, створена NOIRLab у співпраці з Екхардом Славіком, німецьким астрофотографом. Ліворуч подано світлину без поміток, а праворуч з підписами (анотаціями). Авторські права на зображення: E. Slawik/NOIRLab/NSF/AURA/M. Zamani. Фото з сайту https://noirlab.edu/public/images/andromeda та https://noirlab.edu/public/images/andromeda-ann.

До кожної світлини додано повний опис відповідного сузір’я та історію його походження, а також відповідну стандартизовану фігуру, контурний малюнок, мапу сузір’я та опис найвідоміших об’єктів глибокого неба (deep-sky objects), що лежать в його межах. Також додано наявні зображення цих об’єктів, отримані за допомогою різних телескопів NSF NOIRLab. Тексти, малюнки та інші аудіовізуальні й навчальні матеріали, які можна завантажити, спрощують перенесення інформації про сузір’я у класи.

88 Constellations 3

Фігура, намальована за найяскравішими зорями сузір’я Андромеди. Авторські права на зображення: NOIRLab/NSF/AURA/E. Slawik/M. Zamani. Фото з сайту https://noirlab.edu.

Разом із зображеннями сузір’їв оприлюднено і найбільшу світлину нічного неба з відкритим доступом. Вона має 40 000 пікселів — це, мабуть, одне з найкращих таких зображень, які коли-небудь були створені. Колосальний пейзаж неба складено із використанням зображень, зроблених Екхардом Славіком в найкращих і найтемніших місць у всьому світі: Німеччині (Вальденбурґ), Іспанії (Тенеріфе, Ла-Пальма), Намібії та Чилі.

Зображення 88 сузір’їв можуть вивчати люди будь-якого віку та особливо підходять для використання в планетаріях і музеях. Відвідайте веб-сторінку проєкту, щоб ознайомитися з усіма 88 сузір’ями та побачити, скільки з них ви можете виокремити на нічному небі.

За інф. з сайту https://noirlab.edu

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.