Запитання: «Що за космосом?» — Піп (Pip), чотири роки, Північний Йоркшир, Великобританія
Це стаття з Curious Kids (Допитливі діти), нової серії, орієнтованої на дітей. The Conversation (мережа некомерційних засобів масової інформації — Ред.) просить дітей надсилати запитання, на які вони хотіли б отримати фахову відповідь. Будь-які запитання вітаються — серйозні, дивні чи несусвітні! Ця стаття була спочатку опублікована в The Conversation. Видання внесло статтю в Expert Voices Space.com: Op-Ed & Insights.
Відповідає Меггі Лью (Maggie Lieu), науковий співробітник Школи фізики та астрономії Ноттінґемського університету.
Коли ми дивимося на чисте нічне небо, ми бачимо космос: величезний, здавалося б, нескінченний простір, який містить усе, про що ми знаємо.
Щоб дізнатися, що міститься за межами космосу, варто почати з того, щоб визначити, де закінчується космос — наш всесвіт. Проблема в тому, що ми не знаємо, де закінчується космос і навіть чи закінчується він взагалі.
Найдальше, що ми можемо побачити в космосі, використовуючи всі технології, які ми зараз маємо, лежить на відстані 46 мільярдів світлових років. Обсяг простору, який ми можемо бачити, називається спостережуваним Всесвітом. Ми не знаємо, що там поза цим. Можливо, там більше галактик, зір і простору. Можливо, це край Всесвіту.
Деякі люди вважають, що Всесвіт нескінченний, тобто він існує вічно, у будь-якому напрямку. У такому разі за космосом немає нічого, бо космос — всюди.
Але навіть якби у Всесвіту був край, нам може бути дуже важко зрозуміти, де межа.
Ілюстрація в масштабі, що показує відстань і розмір видимого Всесвіту з Сонцем у центрі. (Автор зображення: Pablo Carlos Budassi/Unmismoobjetivo/Wikipedia, CC BY-SA). Фото з сайту www.space.com.
Подумайте, наприклад, про наш дім на планеті Земля. Ми знаємо, що Земля не існує нескінченно: вона закінчується і далі починається космос. Але якби ви вирушили пішки, шукаючи край Землі, ви б ніколи туди не дійшли, навіть якби йшли вічно. Це тому, що Земля — це сфера. Щоб зрозуміти, що у Землі є край і де він знаходиться, нам потрібно знати її форму.
Розуміння форми Всесвіту може допомогти нам зрозуміти, де знаходиться його край. Астрономи зараз вивчають Всесвіт, шукаючи підказки, які могли б розповісти нам більше про його форму.
Розуміння Всесвіту
Ми знаємо, який вигляд має Земля, бо ми змогли її сфотографувати з космосу, а деякі астронавти літали в космос, щоб це побачити. Можливо, ми також змогли б побачити край Всесвіту, якби знали, де його шукати.
Але є інша проблема. Всесвіт розширюється — і з більшою швидкістю. Простір між нами та іншими галактиками збільшується. Що далі вони віддаляються, то більше часу потрібно світлу від цих далеких галактик, щоб досягти нас.
У якийсь момент вони будуть так далеко, що світло не досягне нас взагалі. Нічне небо буде повністю темним, і у нас буде дуже мало шансів побачити край, якщо він існує. Це розширення Всесвіту може означати, що край — і все, що за ним — також стає все далі від нас.
Незважаючи на те, що ми не знаємо, де міститься край нашого всесвіту, вчені все одно витрачають багато часу на роздуми про те, що може бути за його межами.
Мультивсесвіт?
Цілком можливо, що існує не один всесвіт, і що за межами нашого всесвіту існують інші. Ми могли б жити лише в маленькій частині «мультивсесвіту».
Деякі теорії про мультивсесвіт стверджують, що різні всесвіти схожі на «бульбашки» в просторі‒часі. Авторські права на зображення: MetanoiaKKG/Shutterstock. Фото з сайту www.space.com.
Можливо, наш всесвіт міститься у власному окремому просторі, відокремленому від інших всесвітів величезними просторами небуття. Або, можливо, існують паралельні всесвіти, притиснуті один до одного, або навіть перекриваються. Це означало б, що реального «краю» взагалі немає, а всесвіти змішуються один з одним.
Справжня природа Всесвіту може бути за межами нашої нинішньої здатності уявити це візуально чи зрозуміти. Розуміння форми Всесвіту може допомогти нам дізнатися, чи існує він вічно, чи має колись зникнути. Що буде після цього, може бути ще більшою загадкою.
За інф. з сайту www.space.com