Європейське космічне агентство схвалило відзначення Року обізнаності про астероїди та планетний захист

Year of Planetary Defence 1

Європейське космічне агентство (European Space Agency, ESA) схвалило оголошення Організацією Об’єднаних Націй 2029 року Міжнародним роком обізнаності про астероїди та планетний захист (International Year of Asteroid Awareness and Planetary Defence). Ініціатива сприятиме міжнародній співпраці у сфері захисту планети та інформуватиме громадськість про ризики і можливості, пов’язані з навколоземними астероїдами.

Що таке планетний захист?

Астероїди та комети — це малі небесні тіла, що існують з часу ранньої Сонячної системи. Вони зберігають важливі підказки про походження Землі та, можливо, життя, яке називає її своєю домівкою. Але вони, як колись з’ясували динозаври, також можуть становити потенційну небезпеку для нашої планети, якщо підійдуть до неї занадто близько. Але у нас є те, чого не було у динозаврів: наукова діяльність з планетного захисту.

Year of Planetary Defence 2

У динозаврів не було космічного агентства. Фото з сайту www.esa.int.

Щодня в усьому світі планетні захисники працюють над виявленням, відстеженням і, якщо потрібно, реагуванням на астероїди, які наближаються надто близько до нашого спокійного життя.

Відслідковувати ці астероїди непросто: більшість із них малі, темні й відбивають лише незначну кількість сонячного світла, тому їх важко помітити в космічному просторі.

Попри це, новітні технологічні досягнення значно покращують нашу здатність виявляти астероїди, що пролітають поблизу Землі. А це, зі свого боку, підвищує авторитет захисту планети серед широкої громадськості.

Year of Planetary Defence 3

Європейське космічне агентство відстежувало невеликий астероїд 2024 RW1, перш ніж він безпечно згорів в атмосфері Землі у вересні 2024 року. Фото з сайту www.esa.int.

Роль Європейського космічного агентства у захисті Землі

ESA активно працює над питанням безпеки Землі. Центр координації навколоземних об’єктів (Near-Earth Object Coordination Centre, NEOCC) агентства постійно стежить за понад 37 000 навколоземних астероїдів.

Переважна більшість з них абсолютно безпечні, але іноді один може становити потенційну небезпеку, як-от нещодавно виявлений 2024 YR4, який наразі має приблизно 98% шансів безпечно пролетіти повз Землю 22 грудня 2032 року. Нині планетні захисники ESA координують спостереження астероїда за допомогою потужних телескопів по всьому світу, щоб допомогти твердо встановити справжній шанс зіткнення.

ESA також розробляє серію нових телескопів, які будуть автономно сканувати все небо щоночі та сповіщати астрономів про можливі нові відкриття астероїдів наступного ранку. Ці телескопи з великим полем зору створені за принципом складного ока, яке надає деяким комахам дуже широке поле зору.

«Але ми не просто чекаємо на удар астероїда», — сказав Річард Мойсл (Richard Moissl), керівник Управління планетного захисту ESA, який офіційно схвалив Міжнародний рік на засіданні Управління ООН з питань космічного простору у Відні на початку лютого поточного року. «Ми вживаємо активних заходів, щоб допомогти Землі захиститися від потенційного удару»

Разюче зіткнення космічного зонда місії DART (Double Asteroid Redirection Test) з астероїдом на зображенні, отриманому ESA із поверхні Землі. Відео з сайту www.esa.int.

Космічний зонд ESA Hera («Гера») був запущений у жовтні 2024 р. з метою зробити відхилення астероїда на добре зрозумілий і надійний метод захисту Землі від потенційного удару астероїда. У 2022 р. космічний апарат місії NASA «Тест з перенаправлення подвійного астероїда» (Double Asteroid Redirection Test, DART) вразив астероїд Діморфос (Dimorphos), змінивши його орбіту навколо більшого астероїда Дідимоса (Didymos). Цим було показано, що космічний зонд можна використовувати для зміни шляху астероїда.

Але завдяки особливості місії DART зонд не міг бути поруч з астероїдом, щоб спостерігати за наслідками власного зіткнення. Отже, «Гера» повертається на місце події, щоб докладно оглянути обидва астероїди та допомогти науковцям відповісти на нез’ясовані запитання про це зіткнення.

Чому 2029?

2029 рік обрано для того, щоб мати збіг з неймовірно рідкісною астрономічною подією. 13 квітня 2029 р. астероїд 99942 Апофіс (Apophis) шириною 375 метрів пролетить на відстані 32 000 кілометрів від Землі — це ближче, ніж супутники моніторингу погоди та зв’язку на геостаціонарній орбіті навколо нашої планети.

Астероїд такого розміру проходить так близько від Землі в середньому раз на кілька тисяч років. Хоча Апофіс не становить для нас небезпеки, проліт повз нього дає унікальну можливість для наукових спостережень і залучення громадськості.

Year of Planetary Defence 4

Уявлення художника про місію ESA Rapid Apophis Mission for Space Safety (Ramses — «Рамзес»). Фото з сайту www.esa.int.

Космічний зонд із запропонованої ESA «Швидкої місії Апофіс для космічної безпеки» (Rapid Apophis Mission for Space Safety, Ramses) буде запущений в 2028 р. та зустрінеться з Апофісом у лютому 2029 року, за два місяці до того, як він пройде повз Землю.

«Рамзес», у разі здійснення місії, дозволив би науковцям досліджувати астероїд зблизька до, під час і після його взаємодії з нашою планетою, надаючи, як ніколи раніше, цінні наукові дані для цілей планетного захисту.

Коли Апофіс пролітатиме повз Землю, на найближчий до нашої планети бік астероїда буде діяти більша сила тяжіння, ніж той, дещо далі. Це може спричинити зміну поверхні, наприклад зсуви, які відкриють погляд на нову речовину.

Те, як змінюється Апофіс і яку нову речовину вдасться побачити, покращить наше розуміння того, з чого складаються астероїди. Такі знання є надважливими, якщо людству коли-небудь знадобиться по-справжньому перевірити відхилення астероїда.

Залучення громадськості

Міжнародний рік обізнаності про астероїди та планетний захист спиратиметься на вже наявні інформаційні кампанії, такі як схвалений ООН День астероїда (Asteroid Day). Його відзначають щорічно 30 червня, щоб інформувати громадськість про науку про астероїди та захист планети.

Заходи, ймовірно, передбачатимуть можливості для громадянської науки, сеанси громадських спостережень та інформаційні програми, спрямовані на те, щоб надихнути молодих людей до кар’єри в галузі космонавтики та планетології.

«З удосконаленням нашої технології ми будемо виявляти більше астероїдів на орбітах, які безпечно проведуть їх повз Землю. Раніше ми робили більше помилок у визначенні таких орбіт», — сказав Мойсл.

Year of Planetary Defence 5

Річард Мойсл (Richard Moissl) з ESA розмовляє з представниками громадськості про астероїди та планетний захист під час запуску зонда Hera («Гера») в жовтні 2024 року. Фото з сайту www.esa.int.

«Вкрай важливо, щоб ми і далі підтримували залучення громадськості, щоб допомогти людям у всьому світі відокремити факти від вигадки».

Глобальні зусилля

Головне в назві: захист планети спирається на співпрацю в планетарному масштабі. ESA є активним учасником таких організацій, як Міжнародна мережа попередження про астероїди (International Asteroid Warning Network, IAWN) і Консультативна група з планування космічних місій (Space Mission Planning Advisory Group, SMPAG). Вони об’єднують космічні агентства та інших відповідних учасників з усього світу для координації міжнародних зусиль з виявлення потенційних астероїдних небезпек і підготовки до них.

«Працюючи разом, ми об’єднуємо наші ресурси, ділимося нашим досвідом і розробляємо скоординовані стратегії для подолання ризику зіткнення з астероїдом», — зазначив Мойсл. «Міжнародна співпраця має важливе значення для підвищення нашої колективної здатності виявляти, відстежувати та пом’якшувати потенційні небезпеки, спричинені астероїдами».

Міжнародний рік обізнаності про астероїди та планетний захист має на меті зміцнити ці партнерства, служити платформою для освіти та поширення інформації. Його проведення також сприятиме роботі над тим, щоб країни, що розвиваються, яким може бракувати потрібної інфраструктури для моніторингу астероїдів і пом’якшення наслідків, були залучені в глобальні стратегії захисту планети.

«Падіння астероїда може вплинути на людей у ​​будь-якій точці Землі. Захист планети — це відповідальність, яку поділяють усі країни, і 2029 рік, безперечно, стане знаковим роком для цієї галузі».

За інф. з сайту www.esa.int

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.