Програма для планетарію, яку фінансує Національний науковий фонд США, тепер доступна для безкоштовного завантаження в Інтернеті
Big Astronomy: People, Places, Discoveries (Велика астрономія: люди, місця, відкриття) — це відзначена нагородами двомовна планетарська програма, яка переносить глядачів за лаштунки деяких чилійських обсерваторій світового рівня. Познайомтеся з людьми, які працюють із найсучаснішими телескопами, завдяки цьому художньому фільму, який тепер безкоштовний і доступний для завантаження з інтернету.
«Велика астрономія» (Big Astronomy), або «Великомасштабна астрономія» (Astronomía a Gran Escala), — це багатогранний науково-просвітницький проєкт, який підтримують декілька партнерів. Його фінансує Національний науковий фонд. У рамках виконання проєкту створено відзначену нагородами двомовну планетарську програму «Велика астрономія: люди, місця, відкриття». Фільм переносить глядачів у Чилі, де темне небо та сухі віддалені місця створюють ідеальні умови для спостережень Всесвіту. На тлі захопливої картини та гіпнотичного звукового супроводу «Велика астрономія» знайомить із різними людьми, які збільшують можливості технологій, уможливлюють наукові відкриття та розширюють те, що ми знаємо про Всесвіт, використовуючи найсучасніші телескопи.
Програма для планетаріїв Big Astronomy створена під час пандемії коронавірусу Академією наук Каліфорнії як захопливий 360-градусний (повнокупольний) фільм для YouTube-каналу Big Astronomy. Тепер програма доступна для всіх планетаріїв безкоштовно в стандартних форматах 4k і 2k fulldome.
«Коли програма стає доступною для безкоштовного завантаження — це вирівнює ринок і дає можливість будь-якому планетарію в усьому світі отримати доступ до неї, незалежно від його розміру чи місця розташування», — сказав Тім Спак (Tim Spuck), директор з освіти та популяризації в корпорації «Асоційовані університети, Inc» і головний дослідник проєкту Big Astronomy.
Двомовна версія фільму для плоского екрану також доступна англійською та іспанською мовами. Будь-який планетарій має змогу запросити цифровий файл із кадрами програми, заповнивши цю анкету.
Проте проєкт «Велика астрономія» — це не тільки планетарська програма. Група виконавців проєкту також розробила посібник для викладачів (EN, ES), Big Astronomy Adaptations, Outreach Toolkit і Kit de Herramientas de Extensión. Крім того, доступні для безкоштовного завантаження листівки та кіноафіші. Усі ці твори, разом з планетарською програмою, демонструють нову дослідницьку модель для створення майбутніх, більш захопливих програм для планетаріїв.
Об’єкти NSF NOIRLab у Чилі, представлені в цій надзвичайній планетарській програмі, це Міжамериканська обсерваторія Серро-Тололо, Міжнародна обсерваторія Джеміні та Обсерваторія Віри С. Рубін, які фінансують Національний науковий фонд США та Міністерство енергетики США. Також представлено Велику міліметрову/субміліметрову антену Атакама, створену в партнерстві країн Європи, Північної Америки та Східної Азії в співпраці з Республікою Чилі.
Кадр із відзначеної нагородами двомовної планетарської програми «Велика астрономія: люди, місця, відкриття», де показано Міжамериканську обсерваторію Серро-Тололо (CTIO), що працює під егідою NOIRLab NSF. Авторські правана зображення: NOIRLab/NSF/AURA/ Big Astronomy. Фото з сайту https://noirlab.edu/public/images/big-astronomy-stills_11.
Міжамериканська обсерваторія Серро-Тололо є майданчиком для 35 телескопів, розташованих на висоті 2200 метрів на вершині Серро Тололо на півночі Чилі. Знаковим для обсерваторії є 4-метровий телескоп Віктора Бланко, оснащений камерою темної енергії виробництва Міністерства енергетики США. Big Astronomy знайомить глядачів з інженером з електроніки/приймачів Марко Бонаті (Marco Bonati), астрономом Кеті Вівас (Kathy Vivas) і фахівцем зі спостережень Жаклін Серон (Jacqueline Seron), які описують свою роботу на телескопі Бланко та з камерою темної енергії.
Міжнародна обсерваторія «Близнюки» складається з двох 8,1-метрових оптичних/інфрачервоних телескопів, розташованих у Чилі та на Гаваях. Телескоп Gemini South («Близнюк-Південь») у Чилі, на вершині Серро-Пачон, почав спостерігати небо у 2002 році. У Big Astronomy представлені інженер-електронщик Ванесса Монтес (Vanessa Montes) та фахівець зі спостережень Аліша Шуґарт (Alysha Shugart), які описують, як вони використовують приймач Gemini Planet Imager (GPI) телескопа для спостереження за протопланетними дисками та формуванням планет.
Сценарій (текст) і звук (саундтрек) програми доступні англійською, іспанською, німецькою та французькою мовами. Щоб ще більше розширити охоплення Big Astronomy, ми заохочуємо членів спільноти перекласти сценарій на свої рідні мови та надіслати його на адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. для розміщення в Інтернеті.
Перегляньте повнокупольний тизер Big Astronomy, який також доступний у версії 360° англійською та іспанською мовами. Відвідайте веб-сайт Big Astronomy, щоб ознайомитися з програмою, поспілкуватися з персоналом обсерваторії, ознайомитися з освітніми заходами тощо.
Проєкт «Велика астрономія» — це результат співпраці планетарію Абрамса (Abrams Planetarium at MSU), Асоційованих університетів Інк. (Associated Universities Inc, AUI), Асоціації дослідницьких університетів у галузі астрономії (Association of Universities for Research in Astronomy, AURA), Тихоокеанського астрономічного товариства (Astronomical Society of the Pacific, ASP), Каліфорнійської академії наук (California Academy of Sciences), Музею набережної Пеорії (Peoria Riverfront Museum), планетарію Ворда Бічера (Ward Beecher Planetarium at YSU), Великої міліметрової-субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter-submillimeter Array, ALMA), проєкту будівництва обсерваторії Віри К. Рубін (Vera C. Rubin Observatory construction project), об’єктів NSF NOIRLab (Міжамериканська обсерваторія Серро Тололо — Cerro Tololo Inter-American Observatory, CTIO і Міжнародна обсерваторія Джеміні (international Gemini Observatory). Big Astronomy підтримує Національний науковий фонд США (номер ухвали: 1811436).
За інф. з сайту https://noirlab.edu