Визначні відкриття, космічні місії та події в світі астрономії у 2023 році

best astro 2023 0Нижче коротко, але із посиланням на докладніший матеріал, ідеться про найважливіші, як на наш погляд, досягнення астрономії в 2023 році, про нові (й одну стару) космічні астрономічні місії та події в світі астрономії. Матеріал підготовлено за публікаціями в розділах «Новини» на Українському астрономічному порталі, інтернет-журналі «Наше небо» та сайті «Астроосвіта».

 

 

ВІДКРИТТЯ

Виявлено фон гравітаційних хвиль!

best astro 2023 1

28 червня 2023 р. науковці оголосили, що вони виявили перші переконливі докази існування наднизькочастотного фону гравітаційних хвиль від надмасивних чорних дір, які обертаються одна навколо одної. Якщо вони не помиляються, то це ще один доказ правоти Айнштайна, який показав, що рух масивних об’єктів спотворює час і простір. Такі спотворення спричиняють появу своєрідного дзвону у Всесвіті. За допомогою надточних даних про положення пульсарів (це зорі-залишки вибухів наднових, що обертаються), отриманих протягом десятиліття, дослідники перетворили галактику Молочний Шлях в науковий інструмент шириною у світлові роки.

Маса Молочного Шляху набагато менша, ніж це слідує з космологічних уявлень

best astro 2023 2

Міжнародна група науковців під керівництвом астрономів з Паризької обсерваторії–PSL та CNRS за даними спостережень супутника Gaia («Гайя») Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) змогла найточніше донині виміряти масу Молочного Шляху. Це дослідження ставить важливі питання в космології, зокрема щодо кількості темної матерії, яка міститься в нашій галактиці.

За оцінками, загальна маса Молочного Шляху лише в двісті мільярдів разів перевищує масу Сонця (2,06 x 1011 мас Сонця), що означає значний перегляд у бік зменшення — приблизно в чотири-п’ять разів менше, ніж попередні оцінки.

Нова мапа розподілу матерії у Всесвіті показує, що вона скупчена не так сильно, як мало би бути

best astro 2023 3

Оприлюднено одну з найточніших мап розподілу матерії Всесвіту, які коли-небудь створювали. Нова мапа дає змогу науковцям з’ясувати розподіл матерії в дуже ранньому Всесвіті, тобто ще до того, як вона сформувала галактики, зорі та планети. Така мапа може дати вченим краще розуміння того, як розвивався Всесвіт. Одне дивовижне відкриття, на яке вказує мапа, полягає в тому, що матерія не так сильно скупчена, як це передбачає нинішня найкраща модель Всесвіту. Тобто чогось може не вистачати в стандартній космологічній моделі.

Астрономи вперше прямо сфотографували слабке світіння дифузної космічної мережі, що з’єднує галактики

best astro 2023 4

Вперше зафіксовано слабке світіння найбільшої структури у Всесвіті, відомої як «космічна мережа» — мережі ниток, що з’єднують галактики по всьому Всесвіту. Такі зображення надають цінну інформацію про те, як формуються та еволюціонують галактики, а також можуть допомогти відстежити розташування невловимої темної матерії, яка становить близько 80% маси у Всесвіті.

У величезному Магеллановому потоці вперше виявлено зорі

best astro 2023 5

Протягом майже п’ятдесяти років астрономи залишалися з порожніми руками у пошуках зір в розгалуженій структурі, відомій як Магеллановий потік. Колосальна смуга газу, Магеллановий потік охоплює площу в майже 300 діаметрів повного Місяця в небі південної півкулі. Він тягнеться за галактиками Магелланові Хмари, двома найближчими космічними сусідами нашої галактики Молочний Шлях.

НОВІ КОСМІЧНІ МІСІЇ

Зонд JUICE вирушив у свою історичну подорож

best astro 2023 6

14 квітня 2023 р. Європейське космічне агентство (European Space Agency, ESA) розпочало місію Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) для дослідження газового гіганта та його крижаних супутників.

Вивчення планет, їх будови та складу дає змогу більше дізнаватися про формування нашої власної планети. А одного дня може привести нас до відкриття придатної для життя планети і, можливо, життя.

«Евклід» у космосі!

best astro 2023 7

Першого липня поточного року з мису Канаверал у Флориді (США) стартувала ракета-носій Space X Falcon 9 з новим космічним телескопом — розпочато астрофізичну місію Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) під назвою «Евклід» (Euclid).

Розпочато рентгенівську місію для дослідження Всесвіту високих енергій

best astro 2023 8

Японське агентство аерокосмічних досліджень (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) за допомогою ракети-носія H-IIA 7 вересня 2023 р. вивело на орбіту Землі космічний зонд X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM) — Місія рентгенівських зображень та спектроскопії. Нова рентгенівська обсерваторія працюватиме на висоті 550 км над поверхнею Землі щонайменше протягом трьох років.

Зонд NASA доставив на Землю зразки речовини астероїда

best astro 2023 9

Після багатьох років очікування та наполегливої роботи колективу NASA, який виконував місію OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security — Regolith Explorer; Походження, спектральна інтерпретація, ідентифікація ресурсів і безпека — Дослідник реголіту), капсула з камінням та пилом, зібраних з астероїда Бенну, нарешті опинилася на Землі. В неділю 24 вересня вона приземлилася о 17 год 52 хв за київським часом у зоні випробувань і тренувань Міністерства оборони в штаті Юта поблизу Солт-Лейк-Сіті.

Місія NASA «Психея» допоможе розкрити внутрішні таємниці планет

best astro 2023 10

Навряд чи це погана прикмета, але місія NASA Psyche («Психея») стартувала у п’ятницю, 13 жовтня. У космічного зонда, який вивела на орбіту Землі важка ракета-носій SpaceX Falcon Heavy, попереду небезпечна подорож, а тому він має прибути до свого однойменного астероїда 16 Pscyhe не раніше 2029 року.

ПОДІЇ

Десять років з дня відкриття ALMA — Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама 
(дивіться відео на ютуб-каналі «Все про Всесвіт за посиланням з 34:50»)

best astro 2023 11

13 березня 2023 р. астрономи відзначили 10-ту річницю відкриття ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) — найбільшого у світі радіотелескопа. Десятиріччю успіху ALMA передували ранні наукові спостереження в 2011 році, майже за два роки до урочистого відкриття телескопа.

ALMA складається з 66 антен, розташованих на довжині до 16 кілометрів на плато Чахнантор в чилійських Андах на висоті 5000 метрів над рівнем моря. Технологія, яка робить телескоп особливим, створена завдяки міжнародній співпраці 21 країни з Північної Америки, Європи та Східної Азії. За результатами спостережень за допомогою ALMA науковці підготували понад 3000 наукових публікацій. Це майже одна публікація на день протягом десяти років.

LIGO відновила спостереження 
(дивіться відео на ютуб-каналі «Все про Всесвіт за посиланням з 32:37»)

best astro 2023 12

Лазерна інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, LIGO) 24 травня поточного року розпочала 4-й цикл спостережень, які триватимуть 20 місяців. Протягом останніх трьох років LIGO модернізували, щоб подвоїти її чутливість. Це дозволить реєструвати злиття, які слабші або віддаленіші.

Завдяки модернізації LIGO має «цільову чутливість» 160—190 мегапарсек (Мпк) для злиття подвійних нейтронних зір. Virgo має цільову чутливість 80—115 Мпк, тоді як чутливість KAGRA понад 1 Мпк.

Лабораторія LIGO управляє двома детекторами: одна біля Генфорда у східному Вашингтоні, а інша поблизу Лівінгстона, Луїзіана.

Підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.