Після багатьох років очікування та наполегливої роботи колективу NASA, який виконував місію OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security — Regolith Explorer; Походження, спектральна інтерпретація, ідентифікація ресурсів і безпека — Дослідник реголіту), капсула з камінням та пилом, зібраних з астероїда Бенну, нарешті опинилася на Землі. В неділю 24 вересня вона приземлилася о 17 год 52 хв за київським часом у зоні випробувань і тренувань Міністерства оборони в штаті Юта поблизу Солт-Лейк-Сіті.
Протягом півтори години капсулу транспортували гелікоптером у тимчасову чисту кімнату, облаштовану в ангарі на полігоні, де її помістили під неперервний потік азоту. «Продувка азотом», так це називають дослідники, — одне із перших найважливіших завдань групи OSIRIS-REx. Азот — це газ, який не взаємодіє з більшістю інших хімічних речовин. Тому неперервний потік його в контейнер для зразків всередині капсули запобігатиме проникненню земних забруднень, щоб зберегти зразки чистим для наукового аналізу.
Повернені зразки, зібрані з астероїда Бенну, допоможуть вченим у всьому світі зробити відкриття, щоб краще зрозуміти формування планет та походження органічних речовин і води, які привели до появи життя на Землі, а також принесуть користь всьому людству, бо ми дізнаємося більше про потенційно небезпечні астероїди.
«Вітаємо команду OSIRIS-REx з ідеальною місією — першим в історії США поверненням зразка астероїда — яка поглибить наше розуміння походження Сонячної системи та її формування. Не кажучи вже про те, що Бенну є потенційно небезпечним астероїдом, і те, що ми дізнаємося зі зразка, допоможе нам краще зрозуміти типи астероїдів, які ми можемо зустріти на нашому шляху», — сказав очільник NASA Білл Нельсон (Bill Nelson). «Завдяки OSIRIS-REx, запуску Psyche через кілька тижнів, річниці DART і першому наближенню Lucy до астероїда в листопаді, Осінь астероїдів (Asteroid Autumn) у розпалі. Ці місії ще раз доводять, що NASA робить великі справи. Те, що нас надихає і об’єднує.»
Зразок Бенну — приблизно 250 грамів — перевезуть у нерозкритій капсулі літаком до Космічного центру Джонсона NASA в Г’юстоні в понеділок, 25 вересня. Там науковці її розберуть, витягнуть і зважать зразок, зроблять інвентаризацію каміння та пилу, які з часом буде передано вченим зі всього світу.
Сьогоднішня доставка зразка астероїда — перша для США — відбулася згідно з планом завдяки величезним зусиллям сотень людей, які дистанційно керували подорожжю космічного апарата з моменту його запуску 8 вересня 2016 року. Потім команда спрямувала його до Бенну 3 грудня 2018 року, виконала протягом 2019—2020 років пошук безпечного місця збору зразків, зібрала зразки 20 жовтня 2020 року та скерувала 10 травня 2021 року зонд до Землі.
«Сьогоднішній день знаменує надзвичайну віху не лише для команди OSIRIS-REx, а й для науки в цілому», — сказав Данте Лауретта (Dante Lauretta), головний дослідник OSIRIS-REx з Аризонського університету в Тусоні. «Успішна доставка зразків із Бенну на Землю є тріумфом спільної винахідливості та свідченням того, чого ми можемо досягти, коли об’єднуємося заради спільної мети. Але не забуваймо: хоча це може здатися кінцем неймовірної глави, насправді це лише початок іншої. Тепер у нас є безпрецедентна можливість проаналізувати ці зразки і глибше зануритися в таємниці Сонячної системи».
Пройшовши мільярди кілометрів до Бенну й назад, космічний зонд OSIRIS-REx випустив свою капсулу із зразками в бік атмосфери Землі о 13 год 42 хв за київським часом. У той час космічний апарат перебував на відстані 102 000 км від поверхні Землі — це приблизно одна третина відстані від Землі до Місяця.
Рухаючись зі швидкістю 44500 км/год, капсула увійшла в атмосферу о 17 год 42 хв за київським часом біля узбережжя Каліфорнії на висоті приблизно 133 кілометри. За 10 хвилин вона приземлилася на військовому полігоні. У процесі посадки успішно розгорнулися два парашути, щоб стабілізувати та сповільнити капсулу до прийнятних 18 км/год під час приземлення.
«Сьогодні у всієї команди було хвилювання, але це цілеспрямоване очікування критичної події добре підготовленою командою», — сказав Річ Бернс (Rich Burns), керівник проєкту OSIRIS-REx у Центрі космічних польотів імені Ґоддарда NASA в Грінбелті, штат Меріленд. «Для нас це була World Series, дев’ятий іннінг, момент базової готовності, і ця команда поставила його на стоянку».
Радіолокаційні, інфрачервоні та оптичні інструменти в повітрі та на землі відслідковували капсулу на відстані до її входження у зону посадки площею 58 кілометрів на 14 кілометрів. За кілька хвилин до приземлення капсули на визначене місце відправилася пошукова група, щоб оглянути та витягти її. Команда знайшла капсулу в хорошому стані о 18 год 07 хв за київським часом, а потім визначила, що до неї можна безпечно підійти. Протягом 70 хвилин вони загорнули її для транспортування до тимчасової чистої кімнати на полігоні.
Центр космічних польотів імені Ґоддарда NASA забезпечує загальне управління місією, розробку систем, а також безпеку та гарантію місії OSIRIS-REx. Дослідники Аризонського університету в Тусоні очолюють наукову групу та планують наукові спостереження і обробку даних місії. Компанія Lockheed Martin Space (Локхід Мартін Спейс) у Літлтоні, штат Колорадо, побудувала космічний зонд і забезпечує його політ. Goddard і KinetX Aerospace відповідають за навігацію космічного зонда OSIRIS-REx. Космічний центр Джонсона NASA керує польотом OSIRIS-REx, зокрема й обробкою доставленого на Землю зразка. Міжнародне партнерство в рамках цієї місії включає інструмент OSIRIS-REx Laser Altimeter від CSA (Канадського космічного агентства) і наукову співпрацю з JAXA (Японське агентство аерокосмічних досліджень) Hayabusa2. OSIRIS-REx є третьою місією у програмі NASA New Frontiers, якою керує Центр космічних польотів імені Маршалла NASA в Гантсвіллі, штат Алабама, для Директорату наукових місій агентства у Вашингтоні.
Щоб дізнатися більше про місію з доставки зразків астероїда, відвідайте: https://www.nasa.gov/osiris-rex
За інф. з сайту www.nasa.gov
P.S. Перекладача і редактора: Моменти часу (Mountain Daylight Time) вказані в оригіналі замітки для зручності переведено в значення за київським часом.