Розпочато рентгенівську місію для дослідження Всесвіту високих енергій

news 08 09 23Японське агентство аерокосмічних досліджень (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) за допомогою ракети-носія H-IIA 7 вересня 2023 р. вивело на орбіту Землі космічний зонд X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM) — Місія рентгенівських зображень та спектроскопії. Нова рентгенівська обсерваторія працюватиме на висоті 550 км над поверхнею Землі щонайменше протягом трьох років.

X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM) — це четвертий космічний зонд, оснащений мікрокалориметром, інструментом, що може точно вимірювати енергію вхідного рентгенівського випромінювання. Попередні три космічні апарати (Hitomi, Astro-E та Suzaku), які мали на облавку такий інструмент, були невдалими з різних причин.

news 08 09 23 vУявлення художника про космічний зонд XRISM. Авторські права на зображення: JAXA. Фото з сайту JAXA.

Хоча XRISM також оснащено мікрокалориметром, місія має деякі суттєві відмінності порівнюючи з Hitomi. «Hitomi було оснащено чотирма (рентгенівськими) телескопами, а також двома детекторами м’якого гамма-випромінювання», — сказав науковий співробітник проєкту XRISM Кіоко Мацушіта (Kyoko Matsushita) з Токійського наукового університету. «Натомість XRISM має два телескопи для м’яких рентгенівських променів та два детектори, зокрема мікрокалориметр і цифрову камеру». Подібно до відомої рентгенівської обсерваторії Chandra («Чандра») та телескопа XMM-Newton, XRISM виявлятиме рентгенівські фотон из енергією від 300 кілоелектронвольт (кеВ) до 12 кеВ.

«XRISM має приблизно в 20 разів більшу спектральну енергетичну роздільну здатність, ніж наявні нині обсерваторії при енергіях вище приблизно 2 кеВ», — зазначив співголовний дослідник місії Річард Келлі (Richard Kelley) з NASA-GSFC. «Якщо зважати на історію астрономії, щоразу, коли ви збільшуєте свої можливості вдесятеро або більше, вдається зробити нові відкриття».

Нова обсерваторія досліджуватиме основні питання рентгенівської астрономії. «Одним з них є вимірювання властивостей дуже гарячого газу, що міститься в скупченнях галактик», — сказав Келлі. «Друге — це визначення впливу надмасивних чорних дір у галактиках на рентгенівський спектр дуже гарячого газу, який падає в ці чорні діри».

Коли XRISM досягне своєї робочої орбіти, науковці та інженери почнуть десятимісячний етап тестування і калібрування наукових інструментів космічної обсерваторі, а також перевірять наукову ефективність місії. Після цього XRISM розпочне спостереження за найенергетичнішими об’єктами та подіями у космосі на основі пропозицій, розроблених вченими з усього світу.

XRISM є результатом співпраці між JAXA та NASA за значної участі Європейського космічного агентства (ESA).

За інф. з сайтів https://skyandtelescope.org та www.esa.int

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.