Міжнародна група науковців під керівництвом астрономів з Паризької обсерваторії–PSL та CNRS за даними спостережень супутника Gaia («Гайя») Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) змогла найточніше донині виміряти масу Молочного Шляху. Це дослідження ставить важливі питання в космології, зокрема щодо кількості темної матерії, яка міститься в нашій галактиці.
За оцінками, загальна маса Молочного Шляху лише у двісті мільярдів разів перевищує масу Сонця (2,06 x 1011 мас Сонця), що означає значний перегляд у бік зменшення — приблизно в чотири-п’ять разів менше, ніж попередні оцінки.
Це нове значення маси науковці отримали, скориставшись третім випуском даних каталогу Gaia, опублікованого в 2022 році. Він містить вичерпні дані для 1,8 мільярда зір, що охоплюють усі три просторові компоненти та три компоненти швидкості в шестивимірному просторі в межах Чумацького Шляху.
На підставі даних від Gaia, вчені змогли побудувати найточнішу криву обертання, яку коли-небудь отримували зі спостережень для спіральної галактики. До Gaia побудувати надійно криву обертання для нашої галактики було складним завданням, на відміну від інших спіральних галактик. Ця проблема спричинена тим, що ми перебуваємо всередині Молочного Шляху і тому важко точно виміряти рухи та встановити відстані до зір у галактичному диску.
У дослідженні, результати якого оприлюднив 27 вересня 2023 року журнал Astronomy and Astrophysics, науковці виявили, що крива обертання нашої галактики є нетиповою: на відміну від визначених для інших великих спіральних галактик, вона не плоска. Навпаки, на околиці диска галактики ця крива починає швидко спадати, слідуючи передбаченню, відомому як кеплерівський спад (Keplerian decline).
Отриманий результат для нашої галактики вимагає пояснення з огляду на космологію. Справді, одним із головних проривів у сучасній астрономії стало усвідомлення того, що швидкості обертання великих дисків спіральних галактик є набагато вищими, ніж можна було б очікувати зважаючи на явище кеплерівського спаду. У 1970-х роках астрономи Віра Рубін (Vera Rubin), яка спостерігала іонізований газ, і Альберт Босма (Albert Bosma), який вивчав нейтральний газ, продемонстрували, що швидкість обертання спіральних галактик є постійною навіть за межами їх оптичних дисків.
За інф. з сайту https://phys.org