За допомогою реальних наукових даних художник Мартін Варґіч візуалізував сотні чужих планет

«У нас ще немає способу визначити, який насправді вигляд мають різні екзопланети в деталях, і це робить їх багатим простором для творчості».

Martin Vargic 1

Як би це не було дивним нині, але до 1990-х років астрономи не мали доказів, що інші зорі, як і Сонце, також мають планети, які обертаються навколо них. З моменту відкриття першої позасонячної планети, або «екзопланети», приблизно 30 років тому, виявлено понад 6000 цих далеких світів, тисячі інших виявлено, але ще не підтверджено.

Каталог екзопланет, що поповнюється, містить багато планет, які справді характеризують «інопланетян» у «чужих світах». Деякі з цих планет такі гарячі, що на них випадають залізні дощі, а на деяких дмуть шалені вітри, наповненими склом, і є планети, які обертаються навколо своїх зір наче яйця. Не дивно, що екзопланети цікавлять і тих людей, які не працюють в наукових установах, надихаючи їх створювати неймовірні та захопливі витвори мистецтва. Одним із художників, захоплених екзопланетами, є Мартін Варґіч (Martin Vargic), словацький художник і автор «Curious Cosmical Compendium» («Цікавий космічний компендіуму»).

«Я цікавлюся астрономією відтоді, як себе пам’ятаю, і мене завжди захоплювала ідея про те, що інші планети обертаються навколо далеких зір, не схожих ні на що в Сонячній системі», — сказав Space.com 26-річний Варґіч. «У 2015 році я створив першу версію того, що згодом стане моєю інфографікою екзопланети. Після публікації моєї першої книги, присвяченої мапам та інфографіці, я вирішив створити ще одну візуальну книгу, цього разу зосереджену на Всесвіті, астрономії та вивченні  космосу».

Книга, написання якої, за словами Варґіча, зайняло майже три роки, містить такі розділи, як «Масштаб Всесвіту», «Хронологія Всесвіту» і, звичайно, цілий розділ, присвячений екзопланетам. Художник упорядкував ці світи за температурою, сторінка за сторінкою піднімаючись від льодових світів, схожих на Нептун, до палаючих розпечених газових гігантів, які називаються «гарячими Юпітерами».

Ця прогресія привела до появи поняття коричневий карлик («зоря-невдаха»), тобто об’єктів, які за формою нагадують зорі, але мають маси між наймасивнішою відомою нам планетою та найменш масивною зорею. Коричневі карлики також не мають ядерного синтезу із перетворення водню в гелій у своїх ядрах, процесу, який визначає зорю «головної послідовності».

Зображення екзопланет, наприклад створені Варґічем, є цінними, бо, на відміну від інших небесних об’єктів, таких як зорі та туманності, екзопланети зазвичай надто тьмяні та надто віддалені, щоб їх можна було побачити прямо. Насправді, частково цей елемент таємниці надихає Варґіча.

«У нас ще немає способу визначити, який насправді вигляд мають різні екзопланети в деталях, і це робить їх багатим простором для творчості», — пояснив він. «Переважну більшість наявних в каталозі екзопланет ніколи раніше не зображували графічно, вони існують у свідомості людей просто як серія чисел і цифр, що описують їхні різні орбітальні параметри та розміри. Графіка додає текстуру, колір і форму, наче вони є видимими об’єктами, деякі з них, можливо, містять життя».

Martin Vargic 2

Ілюстрація екзопланет від холодного до помірного клімату, створена Мартіном Варґічем. Авторські права на зображення: Мартін Варґіч. Фото з сайту www.space.com.

Дослідження зоопарку екзопланет

Іншим аспектом, який творчо запалює Варґіча, є величезна різноманітність і справді чужа природа екзопланет, як порівняти з відносно звичайними та «безпечними» планетами Сонячної системи.

«Різноманітність кількох тисяч екзопланет, про які ми вже знаємо, вражає. Планети в Сонячній системі, незважаючи на їхню різноманітність, є лише мізерною частиною великого, широкого спектру планетних масштабів та температур», — сказав він. «Навіть дуже схожі екзопланети можуть відрізнятися разючими способами. Різні зоряні системи, що утворилися з далеких пилових і газових туманностей, могли мати різне співвідношення елементів. Процес формування та еволюція планет різнилися б залежно від розміру, активності та спектру їхніх материнських зір, роблячи деякі планети багатшими або біднішими деякими хімічними елементами з потенційно екзотичними наслідками».

Художник додав, що інші відмінні характеристики, такі як швидкість обертання, призведуть до варіацій хмарних смуг екзопланет, атмосферних течій і екваторіальних опуклостей. Варґіч намагався відобразити цю різноманітність у своїй творчості.

«Я вирішив змінити колірні тони та структуру хмар схожих планет, щоб відобразити це та зробити інфографіку різноманітнішою та барвистою», — пояснив він.

Martin Vargic 3

Мартін Варґіч намалював екзопланети з сімейства гарячих світів, які містяться поблизу своїх зір. Авторські права на зображення: Мартін Варґіч. Фото з сайту www.space.com.

Звісно, з таким широким спектром екзопланет, цілком природно, що для ентузіастів екзопланет є кілька улюблених. І Варґіч не виняток.

«Одним з них є Кеплер 277b, надщільна, кам’яниста планета, масивніша за Сатурн, з приголомшливою поверхневою гравітацією, яка вдесятеро перевищує земну», — сказав Варґіч. «Система TRAPPIST-1 також вражає тим, що в ній так багато планет розміром із Землю обертаються неймовірно близько одна до одної».

«Також захопливим є той факт, що потенційна тривалість життя зорі TRAPPIST-1 становить понад 10 трильйонів років, що дає змогу потенційним формам життя існувати та розвиватися в майбутньому в тисячу разів довше, ніж на Землі», — сказав він.

Що стосується творів, які він створив до цього часу, Варґіч сказав, що його улюбленою екзопланетою для проєктування була WASP-12 B. Розташована на відстані 1400 світлових років від Землі, ця екзопланета міститься так близько до своєї зорі, що набула форму яйця.

«Гарячий газ неперервно виходить із «денної сторони» WASP-12 B, яка постійно обернена цим боком до зорі. Гаряча зоря його поглинає. За оцінками, він буде повністю витрачений менш ніж за 10 мільйонів років», — сказав Варґіч. «TRES-2b також була однією з моїх улюблених планет для проєктування, бо це планета з найменшим відбитям світла своєї зорі з досі відомих. Можливо, Kepler-1652b — суперземля, що обертається в зоні життя, — це можливий кандидат на «планету-очне яблуко», яка може мати одну півкулю постійно покриту льодом, а іншу — рідким океаном».

Варґіч пояснив, що його мистецтво виходить далеко за межі планет за межами Сонячної системи, бо багато інших небесних тіл привертають його увагу.

«Я візуалізував і досліджував багато інших цікавих космічних об’єктів у розділі «Масштаб Всесвіту» у своїй книзі «Цікавий космічний компендіум». Порівнював розміри астероїдів, карликових планет і карликових зір із гігантськими зорями, квазарами, чорними дірами, туманностями, зоряними скупченннями і галактиками», — сказав Варґіч.

Художник додав, що також планує створити плакат «Масштаб Всесвіту», на якому буде показано масштаби різних космічних об’єктів, що поступово зростають, від супутників і астероїдів до всього доступного для спостереження у Всесвіті.

«Що стосується екзопланет, то в найближчому майбутньому я планую продовжувати робити більш художні візуалізації окремих екзопланетних систем», — підсумував Варґіч. «Я хотів би закінчити ще більшу версію плаката з екзопланетами, який би містив зображення усіх відомих екзопланет, але на це може знадобитися кілька років».

Ви можете ознайомитись із приголомшливим небесним мистецтвом Варґіча на його веб-сайті тут.

За інф. з сайту www.space.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.