Астрономи, скориставшись Космічним телескопом імені Габбла, відкрили дуже стару незвичну галактику (її позначають NGC 1277), яка лежить відносно недалеко від нашого Молочного Шляху. Особливість галактики в тому, що за останні 10 мільярдів років вона практично не змінилася. Цей незвичний зоряний острів дає нове важливе розуміння процесів походження та розвитку галактик мільярди років тому. Результати науковців 12 березня оприлюднив журнал Nature.
Галактика NGC 1277 виникла давно. На початку існування зорі формувалися в ній у 1000 разів швидше, ніж нинішня швидкість процесу формування зір в Молочному Шляху. Однак, невдовзі в цій галактиці зорі перестали утворюватися.
Зображення галактики NGC 1277, отримане з допомогою Космічного телескопа імені Габбла, на тлі скупчення галактик в сузір’ї Персея. Галактика унікальна тим, що є реліктовою, тобто схожою на галактики раннього Всесвіту. Вона містить старі зорі, які народилися 10 мільярдів років тому. Але на відміну від інших галактик у локальному Всесвіті вона не формувала нові зорі. Астрономи називають такі галактики «червоні й мертві», бо зорі в них старіють, а послідовних поколінь молодших зір немає. Фото з сайту NASA.
Хоча «Габбл» спостерігав такі «червоні й мертві» галактики в ранньому Всесвіті, але їх ніколи не знаходили на відносно близькій відстані від Молочного Шляху. Дуже віддалені галактики на зображеннях, отриманих «Габблом», мають вигляд червоних цяток. У випадку NGC 1277 астрономи отримали унікальну можливість спостерігати її докладніше. «Ми можемо докладно спостерігати такі оригінальні галактики та досліджувати умови раннього Всесвіту», ― заявив Ігнасіо Трухільо (Ignacio Trujillo) з Інституту астрофізики Канарських остовів в університеті Ла-Лаґуна (Іспанія).
Дослідники з’ясували: реліктова галактика містить вдвічі більше зір, ніж Молочний Шлях, але її розміри становлять тільки чверть розміру нашої галактики. Фактично, NGC 1277 перебуває в стані «зупиненого розвитку». Можливо, як і всі галактики, вона спочатку була компактним об’єктом, але далі їй не вдалося накопичити речовину, щоб вирости у велику спіральну галактику. Згідно з передбаченнями, приблизно одна з 1000 масивних галактик є реліктовою (або дивною) галактикою, як NGC 1277. Тому дослідники не здивувалися, знайшовши цей об’єкт.
Про стан галактики свідчать стародавні кулясті зоряні скупчення, які містяться в ній. Масивні галактики зазвичай мають кулясті скупчення як бідні металами (мають синій колір), так і багаті металами (червоний колір). Існує думка, що червоні скупчення формуються в процесі утворення галактики. Натомість сині ― виникають пізніше, коли галактика починає поглинати менші галактики-супутники. У зоряній системі NGC 1277 майже відсутні сині кулясті скупчення зір. «Я довго вивчав кулясті скупчення в галактиках, і таке бачу вперше», — сказав Майкл Бейслі (Michael Beasley), також з Інституту астрофізики Канарських островів.
Червоні скупчення є найсильнішим свідченням того, що галактика давно вийшла з процесу активного зореутворення. Проте відсутність синіх скупчень вказує на те, що NGC 1277 ніколи не росла, поглинаючи довколишні галактики.
Навпаки, наш Молочний Шлях містить приблизно 180 синіх та червоних кулястих скупчень. Частково це пов’язано з тим, що Галактика досі поглинає маленькі зоряні системи, які містяться дуже близько від неї в нашій Локальній групі галактик.
NGC 1277 міститься в суттєво іншому середовищі. Вона лежить поблизу центра скупчення галактик Персея, що налічує понад 1000 галактик, розташованих на відстані 240 мільйонів світлових років від нас. Водночас NGC 1277 рухається так швидко крізь це скупчення (понад 3 млн км/год), що не може поглинути інші галактики для збору зір чи ввібрати газ, щоб сформувати нові зорі. Крім того, поблизу центр скупчення галактик, міжгалактичний газ має високу температуру. Він не може охолонути, щоб збиратися купи й утворювати зорі.
Після вивчення NGC 1277, науковці виконали пошук галактик «зупиненого розвитку» в огляді Sloan Digital Sky Survey і знайшли 50 масивних компактних галактик кандидатів. Але NGC 1277 була ідентифікована як унікальна, бо вона має центральну чорну діру, набагато масивнішу, як для галактики такого розміру. Це вказує на сценарій одночасного розвиту надмасивної чорної діри та щільної центральної частини, але зоряне населення галактики перестало зростати, бо для цього не було речовини, яка б надходила зовні.
Космічний телескоп імені Джеймса Вебба (його запуск заплановано на 2019 р.) дозволить астрономам вимірювати рухи кулястих скупчень в NGC 1277. Це дасть можливість виміряти, скільки темної матерії міститься у первісній галактиці.
За інф. з сайту www.nasa.gov