Доторкніться Сонця разом з першою місією NASA

news 07 03 18Хочете отримати найгарячіший квиток цього літа не стоячи в черзі? NASA запрошує людей у ​​всьому світі подавати свої імена через інтернет для розміщення на мікрочіпі, який на борту Сонячного зонда «Паркер» (Parker Solar Probe) влітку 2018 року стартує до Сонця. Зонд проходитиме крізь атмосферу Сонця в умовах високої температури та радіації — і ваше ім’я буде в цій подорожі.

 

 

news 07 03 18 1v

Надішліть свої ім’я та прізвище до Сонце на мікрочіпі, який встановлять на космічному зонді NASA «Сонячний зонд Паркера». Матеріали можна подати до 27 квітня 2018 року. Фото з сайту NASA.

«Цей зонд відправиться в мандри до регіону, якого людство ніколи раніше не досліджувало», — сказав Томас Зурбухен (Thomas Zurbuchen), асоційований адміністратор Дирекції наукових місій штаб-квартири NASA у Вашингтоні. «Ця місія має знайти відповіді на запитання, які науковці прагнули знайти протягом понад шести десятиліть».

news 07 03 18 2v

Уявлення художника про наближення космічного апарата Parker Solar Probe до Сонця. Фото з сайту NASA.

Розуміння Сонця завжди було головним пріоритетом для астрономів. Дослідження впливу Сонця на міжпланетний простір належать до геліофізики. Її здобутки життєво важливі не лише для розуміння найголовнішої для Землі зорі, але й для дослідження Сонячної системи та її околиць.

Космічний апарат, розмірами приблизно як маленький автомобіль, пройде крізь атмосферу Сонця на відстані приблизно 4 мільйони кілометрів від його умовної поверхні. Основні наукові цілі місії: простежити, як енергія та тепло переміщуються через сонячну корону; вивчити механізми прискорення сонячного вітру та високо енергетичні частинки Сонця. Місія має суттєво змінити наше розуміння Сонця, зміни на якому впливають на Землю та інші об’єкти Сонячної системи.

Для виконання цих безпрецедентних досліджень космічний апарат і прилади будуть захищені від нагрівання Сонця щитом з вуглецевого композиту завтовшки майже 11,5 сантиметрів. Він буде протидіяти температурі за межами космічного зонда, що досягає майже 1370 °С. Цей сучасний тепловий щит буде оберігати чотири комплекти інструментів, призначених для вивчення магнітних полів, частинок плазми та високо енергетичних частинок, а також отримання зображень сонячного вітру при кімнатній температурі.

Швидкість руху космічного апарата така велика, що в найближчій точці до Сонця вона становитиме приблизно майже 700000 км/год. За такої швидкості відстань між Вашингтоном і Токіо можна подолати за хвилину.

«Сонячний зонд Паркера — це, буквально, найшвидша, найгарячіша і найсучасніша місія до Сонця, — заявила науковець Нікола Фокс з Лабораторії прикладної фізики імені Джона Гопкінса. «Цей неймовірний космічний апарат має розкрити багато нового про нашу зорю, чого ми досі не розуміли».

У травні 2017 р. NASA перейменувало космічний апарат, який до того називали «Сонячний зонд плюс» (Solar Probe Plus), на «Сонячний зонд Паркера» (Solar Solar Parker) — в честь астрофізика Юджина Паркера (Eugene Parker). Оголошення було зроблено на церемонії в Чиказькому університеті, де Паркер є заслуженим професором кафедри астрономії та астрофізики С. Чандрасекара. Це був перший випадок, коли NASA назвало космічний апарат на честь людини за її життя.

Місії NASA найчастіше отримують назви тільки після запуску космічного апарата. Цього разу, зважаючи на досягнення Паркера в галузі сонячної фізики і дуже тісний зв’язок його досліджень з цілями місії, було вирішено вшанувати ім’я науковця перед запуском, щоб привернути увагу до його важливого внеску в геліофізику та космічну науку.

news 07 03 18 3v

Юджин Паркер, почесний професор Чиказького університету, під час відвідування 3 жовтня 2017 р. Лабораторії прикладної фізики імені Джона Гопкінса в м. Лорель (шт. Мериленд) оглядає  космічний апарат NASA, який носить його ім’я — Parker Solar Probe. Інженери лабораторії, де було спроектовано і побудовано зонд, показують інструменти, що збиратимуть дані, коли зонд прямуватиме крізь атмосферу Сонця. Фото з сайту NASA.

У 1950-х роках Паркер запропонував низку понять про те, як зорі, зокрема і Сонце, виділяють енергію. Він назвав це вивільнення енергії сонячним вітром і описав всю складну систему плазми, магнітних полів та високо енергетичних частинок, що складають це явище. Паркер також намагався теоретично пояснити високу температуру корони, найвищого шару сонячної атмосфери. Вона, всупереч тому, що передбачають закони фізики, є гарячішою, ніж поверхня Сонця. Багато космічних місій NASA зважали на цю складну космічну обстановку, визначену нашою зорею.

Сонячний зонд «Паркер» є частиною програми NASA «Життя із зорею» (Living with a Star, LWS), яка спрямована на вивчення аспектів системи «Сонце—Земля», що прямо впливають на життя в цілому та людство зокрема. Програму LWS здійснюють під керівництвом Центру космічних польотів NASA імені Годдарда в Грінбленті (штат Меріленд) за участі Управління наукових місій NASA у Вашингтоні. Лабораторія прикладної фізики імені Джона Гопкінса в місті Лорел (штат Меріленд) керує місією Parker Solar Probe.

Щоб отримати додаткові відомості про місію Parker Solar Probe, відвідайте: www.nasa.gov/parkersolarprobe.

Слідкуйте за місією в Facebook та Twitter на веб-сторінці: www.facebook.com/NASASunScience та www.twitter.com/NASASun.

Ім’я та прізвище для відправки їх на зонді «Паркер» до Сонця можна подати до 27 квітня 2018 року за цією адресою: http://go.nasa.gov/HotTicket.

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.