Виявлено найстарішу зорю в Молочному Шляху

news 07 11 18Астрономи знайшли одну з найстаріших зір в Молочному Шляху та, можливо, одну з найперших у Всесвіті. Це небесне тіло майже повністю складається з елементів, що утворилися після Великого Вибуху, тобто невдовзі після виникнення нашого всесвіту.

Зоря невеликих розмірів і віком 13,5 мільярди років є частиною тонкого диска нашої галактики, тієї складової, де міститься Сонце. Зважаючи на вік цієї зорі, окіл Сонячної системи може бути на три мільярди років старшим, ніж вважали раніше.

«Ця зоря, можливо, одна з 10 мільйонів», — сказав Кевін Шлауфман (Kevin Schlaufman), астроном з Університету імені Джонса Гопкінса та перший автора статті, в якій викладено результати спостережень. «Це вказує на щось дуже важливе щодо першого покоління зір».

Перше покоління зір, що утворилося після Великого Вибуху, складалося майже цілком із водню, гелію та дуже малої кількості літію. Важчі елементи утворювалися в ядрах цих зір і потрапляли в навколишнє середовище, щоб стати сировиною для наступних поколінь, коли перші зорі вибухали як Наднові.

news 07 11 18 v

Найстаріша відома зоря в Молочному Шляху, вік якої майже такий, як і час, що минув після Великого Вибуху. Її маса становить лише 14 відсотків маси Сонця. Вона має найменшу кількість важких елементів серед усіх досі відомих зір — приблизно стільки, як планета Меркурій. Такі зорі, як Сонце, містять їх стільки, як приблизно 14 Юпітерів. Фото з сайту https://astronomynow.com (адаптація українською — ВЦ «Наше небо»).

Вміст важких елементів, або металічність цих наступних поколінь зростала, оскільки багато зір прожили своє життя і заповнили місцеве середовище важкими елементами, що стали будівельним блокам для інших зір.

Нещодавно виявлена зоря, відома як 2MASS J18082002-5104378 B, може належати до другого покоління, яке виникло після Великого Вибуху. Вона є новим рекордсменом з найменшої кількості важких елементів — вона їх містить приблизно стільки, як планета Меркурій. Сонце та схожі на нього зорі, які є молодшими на 100 000 тисяч поколінь, містять важких елементів приблизно стільки, як 14 Юпітерів.

Досі в Молочному Шляху було виявлено близько 30 зір з наднизькою металічністю. Їхня маса приблизно така, як і маса Сонця. Зоря, виявлена Шлауфманом та його командою, є складовою подвійної системи і її маса становить лише близько 14 відсотків маси Сонця.

Відкриття означає — в Молочному Шляху можна знайти зорю першого покоління. Дотепер астрономи вважали, що ці перші зорі були великої маси й до наших днів уже пройшли увесь свій еволюційний шлях. Але в деяких ситуаціях могли утворитися зорі з дуже малою масою, як у червоних карликів. Такі зорі живуть набагато довше, ніж теперішній вік Всесвіту.

«Якщо наш висновок правильний, то зорі малої маси, що належать до першого покоління зір, яке виникло після Великого Вибуху, можуть існувати», — сказав Шлауфман. «Навіть якщо ми ще не знайшли такого об’єкта в нашій галактиці, він може існувати».

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.