Вік і хімічний вміст зір дозволив з’ясувати їхню міграцію

news 17 09 18Визначення того, де в Молочному Шляху сформувалася така ж зоря, як Сонце, — складне завдання. Зорі в галактичному диску, зазвичай, рухаються назовні завдяки явищу, відомому як радіальна міграція. Її характер визначають давні зіткнення Галактики з іншими зоряними системами, кількість її спіральних рукавів та розмір і рух галактичного бара.

Але група дослідників під керівництвом Івана Мінчева (Ivan Minchev) з Інституту астрофізики імені Лейбніца у Потсдамі (Німеччина) зуміла визначити, де зорі почали міграцію, визначивши їхній вік і хімічний вміст. Результати дослідження оприлюднив журнал Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Використовуючи спектрограф високої роздільної здатності HARPS, встановлений на 3,6-метровому телескопі в обсерваторії Ла-Сілья (вона входить до складу Європейської південної обсерваторії) в Чилі, науковці вивчили 600 ближніх до Сонця зір, точно визначивши їхній вік і вміст заліза. Хоча зорі з цієї вибірки сформувалися в різних ділянках галактичного диска, старші виникли ближче до ядра Галактики.

news 17 09 18 v

На зображенні ліворуч показано загальне розташування приблизно 600 близьких до Сонця зір. Зважаючи на вік цих зір та вміст заліза, астрономи змогли відновити місця їхнього формування в Галактиці (зображення праворуч). Старші віком зорі сформувалися ближче до центра галактичного диска, а молоді зорі виникли ближче до їх нинішніх місць. Фото з сайту https://astronomynow.com.

Застосувавши цей метод до Сонця (його вік становить 4,6 мільярди років і воно має цілком певний вміст заліза), можна визначити, що наша зоря народилася приблизно за 2000 світлових років ближче до галактичного центра й мігрувала назовні до її нинішнього місця в Галактиці.

«Визначивши місця формування навіть невеликої кількості зір, можна отримати багато інформації про минуле Молочного Шляху», — сказав Мінчев. Співавтор дослідження Фрідріх Андерс (Friedrich Anders) прогнозує, що «застосування цього методу до надзвичайно високоякісних даних місії “Гая” Європейського космічного агентства та наземних спектроскопічних досліджень дозволить більш точно визначити міграції зір і, отже, з’ясувати історію Молочного Шляху».

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.