«Вебб» вперше знайшов за межами Молочного Шляху кандидатів у молоді коричневі карлики

Міжнародна група астрономів використала космічний телескоп NASA/ESA/CSA Джеймса Вебба, щоб виявити першу багату популяцію кандидатів у коричневі карлики за межами Молочного Шляху в зоряному скупченні NGC 602.

news 25 10 24 v

Біля околиць Малої Магелланової Хмари, галактики-супутника Молочного Шляху, приблизно за 200 000 світлових років від Землі, лежить молоде зоряне скупчення NGC 602. Місцеве середовище цього скупчення є близьким аналогом того, що існувало в ранньому Всесвіті, з дуже низькою поширеністю елементів, важчих за водень і гелій.

Існування темних хмар щільного пилу й той факт, що скупчення багате іонізованим газом, також свідчить про наявність поточних процесів утворення зір. Разом із пов’язаною з ним областю HII N90 (вона містить хмари іонізованого атомарного водню), це скупчення дає цінну можливість вивчити сценарії утворення зір за умов, які різко відрізняються від тих, що відбуваються в околі Сонця.

 

Міжнародна група астрономів, зокрема Пітер Зейдлер (Peter Zeidler), Єлена Саббі (Elena Sabbi), Єлена Манявакас (Elena Manjavacas) і Антонелла Нота (Antonella Nota), спостерігала NGC 602 за допомогою космічного телескопа Вебба і вперше виявила за межами Молочного Шляху кандидатів у молоді коричневі карлики. Результати дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal

Це відео переносить глядача в галактику-супутник Молочного Шляху, розташовану приблизно за 200 000 світлових років від Землі, з молодим зоряним скупченням NGC 602. Авторські права на зображення: ESA/Webb, NASA & CSA, P. Zeidler, E. Sabbi, A. Nota, M. Zamani (ESA/Webb), N. Bartmann (ESA/Webb) Музика: Tonelabs — The Red North (www.tonelabs.com).

«Тільки завдяки неймовірній чутливості та просторовій роздільній здатності та правильному виборі довжини хвилі можна виявити ці об’єкти на таких великих відстанях», — сказав провідний автор дослідження Пітер Зайдлер з AURA/STScI (Науковий інститут космічного телескопа). «Це ніколи не було можливим раніше і також буде неможливим із Землі в осяжному майбутньому».

Коричневі карлики є масивнішими «двоюрідними братами» планет-гігантів (зазвичай мають приблизно від 13 до 75 мас Юпітера, а іноді й менше). Вони вільно рухаються у міжзоряному просторі, тобто не прив’язані до зорі гравітацією, як екзопланети. Однак деякі з них мають спільні характеристики з екзопланетами, як-от склад атмосфери та характер вихорів.

Авторські права на зображення: ESA/Webb, NASA & CSA, P. Zeidler, E. Sabbi, A. Nota, M. Zamani (ESA/Webb), N. Bartmann (ESA/Webb) Музика: Noizefield — Expect the Unexpected.

«Дотепер ми знаємо близько 3000 коричневих карликів, але всі вони містяться у нашій галактиці», — додала учасниця наукової групи Єлена Манявакас з AURA/STScI від Європейського космічного агентства.

«Це відкриття підкреслює переваги використання як “Габбла”, так і “Вебба” для вивчення молодих зоряних скупчень», — пояснила учасниця наукової групи Антонелла Нота, виконавчий директор Міжнародного інституту космічної науки в Швейцарії та попередній науковий співробітник проєкту «Вебба» від Європейського космічного агентства.

«“Габбл” показав, що NGC602 містить дуже молоді зорі з малою масою, але лише за допомогою “Вебба” ми можемо нарешті з’ясувати ступінь і значення формування субзоряної маси в цьому скупченні. “Габбл” і “Вебб” — надзвичайно потужний дует телескопів».

Зайдлер заявив: «Наші результати дуже добре узгоджуються з теорією, згідно з якою розподіл маси тіл нижче межі горіння водню є просто продовженням розподілу зір. Здається, вони утворюються таким же чином, вони просто не нарощують достатньо маси, щоб стати повноцінною зорею».

У цьому відео показано два різні вигляди молодого зоряного скупчення NGC 602, яке міститься поблизу Малої Магелланової Хмари, галактики-супутника Молочного Шляху, приблизно за 200 000 світлових років від Землі. Авторські права на зображення: ESA/Webb, NASA & CSA, P. Zeidler, E. Sabbi, A. Nota, M. Zamani (ESA/Webb), N. Bartmann (ESA/Webb). Музика: Stellardrone — The Night Sky in Motion.

Серед даних, здобутих науковою групою, є й нове зображення NGC 602, отримане за допомогою камери ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam) «Вебба». На ньому видно зорі скупчення, молоді зоряні об’єкти та навколишні газопилові пасма, а також сам газ і пил. На зображенні також багато галактик тла та інших зір в Малій Магеллановій Хмарі. Спостереження науковці виконали в квітні 2023 року.

«Вивчення молодих коричневих карликів з бідним вмістом металів, нещодавно відкритих в NGC602, наближає нас до розкриття таємниць того, як утворювалися зорі та планети в умовах раннього Всесвіту», — додала учасниця наукової групи Єлена Саббі з NOIRLab NSF, Аризонського університету та Наукового інституту космічного телескопа.

«Це перші субзоряні об’єкти за межами Молочного Шляху», — додала Манявакас. «Нам треба бути готовим до нових революційних відкриттів у цих нових об’єктах».

За інф. з сайту https://esawebb.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.