15 жовтня 2024 року космічна місія Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) «Евклід» (Euclid) показала перший фрагмент своєї великої мапи Всесвіту, на якій зображені мільйони зір і галактик.
Цей перший фрагмент мапи, який є величезним мозаїчним зображенням з 208 гігапікселів, представили на Міжнародному астронавтичному конгресі в Мілані (Італія) генеральний директор ESA Йозеф Ашбахер (Josef Aschbacher) і директором з науки Керол Манделл (Carole Mundell).
Відкрийте для себе першу сторінку великого атласу Космосу від місії ESA «Евклід» та дивуйтеся мільйонам зір і галактик, відображених у найдрібніших деталях у величезній 208-гігапіксельній мозаїці. Мозаїка охоплює площу південного неба, яка у понад 500 разів перевищує площу повного диска Місяця, як його видно із Землі. Це відео покаже вам рідкісне занурення в космічний простір. Починаючи з величезної космічної панорами, засліпленої приблизно 14 мільйонами галактик, серія все більш глибоких зумів приведе вас до чіткого вигляду закрученої спіральної галактики на кінцевому зображенні, збільшеному в 600 разів, як порівняти з повною мозаїкою. Хоча сцени привабливі, її треба сприймати не за їхню красу, а тому, що вони допоможуть поглибити наше розуміння космосу. Багато з 14 мільйонів галактик на зображенні будуть використані для вивчення прихованого впливу темної матерії та темної енергії на Всесвіт. Оголошена як тизер широкомасштабного дослідження, мозаїка становить 1 % площі, яку «Евклід» охопить протягом шести років. Її отримано через поєднання результатів 260 спостережень, здобутих лише за два тижні. Цю першу частину дослідження «Евкліда» оприлюднили 15 жовтня 2024 року на Міжнародному астронавтичному конгресі в Мілані (Італія) генеральний директор ESA Йозеф Ашбахер і директор з науки Керол Манделл. Відео з сайту: www.esa.int.
Мозаїка містить дані 260 спостережень, зроблених у період з 25 березня по 8 квітня 2024 року. Всього за два тижні «Евклід» охопив 132 квадратних градуси південного неба в небачених досі деталях, що у понад 500 разів перевищує площу диска повного Місяця.
Ця графіка містить огляд мозаїки та збільшених зображень, опублікованих місією ESA «Евклід» 15 жовтня 2024 року. Вгорі ліворуч видно мапу всього неба (41 000 квадратних градусів), на якій жовтим виділено розташування мозаїки від «Евкліда» на південному небі. Мозаїка містить дані 260 спостережень, зроблених у період з 25 березня по 8 квітня 2024 року. Лише за два тижні «Евклід» охопив 132 квадратних градуси південного неба, що у понад 500 разів перевищує площу диска повного Місяця, як його видно із Землі. У верхньому правому куті поле зору «Евкліда» в одному спостереженні порівняно з площею повного Місяця. У мозаїці показано розташування різних збільшених зображень. Над окремими зображеннями вказано коефіцієнт масштабування (від 3 до 600 разів збільшено, як порівняти з оригінальною мозаїкою). Авторські права на зображення: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, обробка зображень J.-C. Куйяндр, Е. Бертен, Г. Ансельмі; ESA/Gaia/DPAC; Колаборація ESA/Planck. Фото з сайту www.esa.int.
Ця мозаїка становить 1 % широкого огляду, який «Евклід» робитиме протягом шести років. Під час цього огляду телескоп спостерігає за формами, відстанями та рухом мільярдів галактик на відстані до 10 мільярдів світлових років [1]. Зробивши це, буде створено найбільшу 3D-мапу Космосу, яку коли-небудь укладали астрономи.
Величезна мозаїка від космічного телескопа ESA «Евклід» становить 1 % широкого огляду, який він робитиме протягом шести років. Розташування та фактичний розмір мозаїки на південному небі показано жовтим кольором. Цей огляд усього неба є накладанням зоряної мапи від місії ESA «Ґайя» (Gaia) з її другого випуску даних у 2018 році та мапи розподілу пилу від космічного телескопа ESA «Планк» (Planck), 2014 р. Авторські права на зображення: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA; ESA/Gaia/DPAC; Колаборація ESA/Planck. Фото з сайту www.esa.int.
Ця перша частина мапи вже містить близько 100 мільйонів джерел: зорі Молочного Шляху та галактик за його межами. Близько 14 мільйонів із цих галактик можуть бути використані для вивчення прихованого впливу темної матерії та темної енергії на Всесвіт.[2]
«Це приголомшливе зображення є першою частиною мапи, яку буде створено за шість років спостережень і яка відкриє більше третини неба. Це лише 1 % мапи, але вона сповнена різноманітних джерел, які допоможуть астрономам відкрити нові способи опису Всесвіту», — сказала Валерія Петторіно (Valeria Pettorino), науковий співробітник проєкту Euclid в ESA.
Чутливі камери космічного телескопа зафіксували неймовірну кількість об’єктів у великих деталях. Збільшивши мозаїку дуже глибоко (це зображення збільшено в 600 разів порівняно з повним видом), ми все одно можемо чітко побачити складну структуру спіральної галактики.
На зображенні показано ділянку мозаїки від космічного телескопа ESA «Евклід». Область збільшена в 600 разів, як порівняти з великою мозаїкою. На світлині дуже докладно видно одну спіральну галактику (її назива ESO 364-G036) за 420 мільйонів світлових років від нас. Цей знімок становить 0,0003 % від початкового зображення розміром 208 гігапікселів, тобто 1/330 000 площі основної мозаїки. Авторські права на зображення: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi. Фото з сайту www.esa.int.esa.int.
Ділянка мозаїки від космічного телескопа ESA «Евклід». Область збільшена в 150 разів, як порівняти з великою мозаїкою. Зліва на зображенні «Евклід» зафіксував дві галактики (назви ESO 364-G035 і G036), які взаємодіють одна з одною, на відстані 420 мільйонів світлових років від нас. Праворуч на зображенні видно скупчення галактик Abell 3381, розташоване на відстані 678 мільйонів світлових років від нас. Авторські права на зображення: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi. Фото з сайту www.esa.int.esa.int.
Ділянка мозаїки від космічного телескопа ESA «Евклід». Область збільшена в 36 разів, як порівняти з великою мозаїкою. На зображенні видно ядро скупчення галактик Abell 3381, розташоване на відстані 678 мільйонів світлових років від нас. Також видно багато галактик різних форм і розмірів: від масивних еліптичних до скромних спіральних галактик, аж до крихітних і тьмяних карликових галактик. Авторські права на зображення: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi. Фото з сайту www.esa.int.esa.int.
Ділянка мозаїки від космічного телескопа ESA «Евклід». Область збільшена у дванадцять разів, як порівняти з великою мозаїкою. Посередині ліворуч видно спіральну галактику NGC 2188 з ребра на відстані 25 мільйонів світлових років. У верхньому правому куті тепер чітко помітно скупчення галактик Abell 3381, яке лежить на відстані 678 мільйонів світлових років від нас. Авторські права на зображення: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi. Фото з сайту www.esa.int.esa.int.
Ділянка мозаїки від космічного телескопа ESA «Евклід». Область збільшена втричі, як порівняти з великою мозаїкою. На цій ділянці південного неба видно численні зорі Молочного Шляху та багато галактик за його межами. Завдяки камерам видимого та інфрачервоного діапазонів, «Евклід» фотографує зорі в різних кольорах: червоні зорі холодніші, а білі/блакитні — гарячіші. Праворуч на зображенні скупчення галактик Abell 3381 видно як низку галактик. Авторські права на зображення: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi. Фото з сайту www.esa.int.esa.int.
Ця мозаїка, створена космічними телескопами ESA «Евклід», містить дані 260 спостережень, зроблених у період з 25 березня по 8 квітня 2024 року. Це 1 % широкого огляду, який «Евклід» робитиме протягом шести років. Лише за два тижні «Евклід» охопив 132 квадратних градуси південного неба, що у понад 500 разів перевищує площу диска повного Місяця, як його видно із Землі. Повна мозаїка має 208 гігапікселів. До першого офіційного випуску даних місії найвища роздільна здатність для завантаження становить 11Kx4K. Авторські права на зображення: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, CEA Paris-Saclay, image processing by J.-C. Cuillandre, E. Bertin, G. Anselmi. Фото з сайту www.esa.int.esa.int.
На мозаїці видно тьмяні хмари між зорями в нашій галактиці, вони мають світло-блакитний вигляд на чорному тлі космосу. Ці хмари — це суміш газу та пилу, їх також називають «галактичними перистими хмарами», бо вони схожі на перисті хмари. «Евклід» може бачити ці хмари за допомогою своєї надчутливої камери видимого світла, бо вони відбивають оптичне світло від Молочного Шляху. Хмари також світять у далекому інфрачервоному світлі. Це видно на зображеннях, отриманих місією ESA «Планк».
Оприлюднена мозаїка — це тизер, тобто частина інформації, того, що буде отримано завдяки місії Euclid. Відтоді, як місія почала свої звичайні наукові спостереження в лютому, було завершено 12% дослідження. Публікація 53 квадратних градусів огляду, разом з попереднім переглядом зон глибокого поля «Евкліда», запланована на березень 2025 року. Перші космологічні дані місії буде оприлюднено в 2026 році.
Примітки
[1] Коли ми говоримо про відстані в світлових роках, ми маємо на увазі час, який світло подолало в космосі, щоб досягти наших телескопів (час подорожі світла).
[2] 14 мільйонів галактик є досить яскравими, щоб «Евклід» міг виміряти їх спотворені форми (гравітаційне лінзування) і дізнатися більше про розподіл темної матерії в нашому всесвіті. Мапа розподілу галактик у космічному часі від «Евкліда» також дасть нам інформацію про темну енергію, яка впливає на швидкість розширення Всесвіту.
Про «Евкліда»
Космічний телескоп «Евклід» був запущений у липні 2023 р. та розпочав свої звичайні наукові спостереження 14 лютого 2024 року. У листопаді 2023 р. та травні 2024 р. світ отримав перші приклади якості зображень від «Евкліда».
«Евклід» — це європейська місія, створена та керована ESA за участі NASA. Консорціум Euclid, що складається з понад 2000 науковців із 300 інститутів у 15 європейських країнах, США, Канаді та Японії, відповідає за надання наукових інструментів та аналіз наукових даних. ESA обрало Thales Alenia Space як головного підрядника для будівництва супутника та його службового модуля, а Airbus Defense and Space вибрано для розробки модуля корисного навантаження, зокрема телескопа. NASA надало детектори спектрометра та фотометра ближнього інфрачервоного діапазону NISP. «Евклід» — це місія середнього класу в програмі ESA Cosmic Vision.
За інф. з сайту www.esa.int