Астронавти можуть відправитися із Землі на Марс на астероїді

news 28 10 24 1v

Ця ідея справді дуже захоплива. Подорож на Марс вимагатиме великої кількості повітря, води та інших ресурсів для підтримки людського життя, але також піддаватиме мандрівників впливу шкідливого рівня радіації. Дивовижне рішення запропоновано в новій статті, нещодавно опублікованій дослідниками з України. Вони припускають, що астероїди, які подорожують відносно близько до Землі, Марса і навіть Венери, можна використати для стрибків між планетами. В будь-якому разі ці тіла вже здійснюють подорож, тому, можливо, космос уже пропонує рішення для міжпланетних подорожей.

Після повернення астронавтів на Місяць червона планета Марс є наступною в списку для дослідження людиною. У середньому це 225 мільйонів кілометрів, тому для подорожі туди й назад астронавтам знадобиться бути далеко від дому приблизно 3 роки! Перебування протягом такого тривалого часу в космосі створює низку серйозних ризиків для здоров’я, багато з яких спричинені впливом радіації та мікрогравітації. З часом щільність м’язів і кісток зменшиться, і скелетна частина тіла більше не матиме достатньої ваги, щоб витримати повернення до земної гравітації. Серцево-судинна система також пристосується до мікрогравітації, що призведе до проблем із серцем після повернення. Внаслідок тривалого впливу радіації підвищиться ризик розвитку раку та пошкодження нервової системи. Список можна продовжувати!

news 28 10 24 2v

Світлина Марса. Авторські права на зображення: NASA. Фото з сайту www.universetoday.com.

Автори статті А. С. Касянчук та В. М. Решетник з Київського національного університету ім. Тараса Шевченка в Україні повідомляють про аналіз орбіти понад 35 000 навколоземних астероїдів. Науковці шукали астероїди, які раз за разом підходять до пар планет Земля — Венера і Земля — Марс у часовому діапазоні від 2020 до 2120 років. Якщо існують послідовні проходи, то чому б і не використати астероїди, вважають дослідники, як міжпланетні автобуси, щоб мати швидке переміщення між планетами, можливо навіть за 180 днів. Було виявлено 120 кандидатів у такі «автобуси» для рейсів Земля—Марс, Земля—Венера, Марс—Земля, Венера—Земля і навіть Марс—Венера і Венера—Марс!

news 28 10 24 3v

Зображення Венери, зроблене орбітальним апаратом NASA Pioneer-Venus у 1979 році. Авторські права на зображення: NASA. Фото з сайту www.universetoday.com.

Спокуслива перспектива полягає в тому, що замість створення масштабної ракетної місії, щоб дістатися до Марса чи навіть Венери, використання навколоземних об’єктів (Near Earth Objects, NEO) може стати природним рішенням. Вони, безумовно, забезпечать швидке переміщення між планетами, але все одно вимагатимуть певного технологічного рішення для захисту від радіації. Чим швидше подорож, тим менший ризик радіації, тому ретельний вибір «автобуса» є важливою частиною процесу.

Науковці склали досить широкий список потенційних NEO для переміщення між внутрішніми планетами, але в міру виявлення нових NEO список буде розширюватися. Стаття подає перелік можливих кандидатів у часі, але щоб підтримувати список в актуальному стані, потрібна постійна робота. Адже астрономи відкривають нові астероїди і уточнюють елементи їхніх орбіт. Перед місією NASA NEO Surveyor поставлено завдання знайти понад 90% усіх NEO діаметром понад 140 метрів. Це, безумовно, стане корисним ресурсом для поповнення списку, який склали київські науковці.

news 28 10 24 4v

Уявлення художника про астероїд з сімейства NEO, що обертається навколо Сонця. Авторські права на зображення: NASA/JPL. Фото з сайту www.universetoday.com.

Для виявлених астероїдів треба враховувати розмір і близькість до цільової планети. Аналіз загальної місії також потребує ретельної роботи. Якщо космічний корабель залишається у відкритому космосі довше, ніж, наприклад, NEO, ефективність підходу повинна бути ретельно зважена.

Хоча пропозиція цікава. За відповідних технологічних рішень ретельно дібраний астероїд може служити не тільки як паливна станція, але, якщо знайти притулок під поверхнею, наприклад у печерах, також може захистити від радіації. Перед тим, як все це стане реальністю, попереду значні проблеми, але зважаючи на постійне прагнення зменшити вартість і вплив космічних польотів на навколишнє середовище, запропонована ідея, безперечно, потребує подальшого ретельного аналізу.

Джерело: The search for NEOs as potential candidates for use in space missions to Venus and Mars (Пошук NEO як потенційних кандидатів для використання в космічних місіях на Венеру і Марс).

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.