Чи є життя на Марсі? Чи було в минулому? А як щодо інших планет? Американські науковці вважають, що алгоритм штучного інтелекту може забезпечити надійний тест, щоб відповісти на ці запитання, які вважають «Святим Ґраалем астробіології».
Метод штучного інтелекту, розроблений у Лабораторії Землі та планет Наукового інституту Карнеґі (США), може з точністю 90% розрізнити як наявні, так і стародавні, біологічні зразки від зразків неорганічного походження. Висновки докладно викладені в статті, опублікованій у Proceedings of the National Academy of Sciences.
Пошук життя — і на Землі також
«Цей рутинний аналітичний метод має потенціал революціонізувати пошуки позаземного життя та поглибити наше розуміння як походження, так і хімії найдавнішого життя на Землі», — сказав керівник дослідження доктор Роберт Гезен (Robert Hazen). «Це відкриває шлях до використання “розумних” датчиків на автоматичних космічних зондах, посадкових апаратах і марсоходах для пошуку ознак життя ще до того, як зразки буде доставлено на Землю».
Його також можна використовувати тут, на Землі, для аналізу стародавніх гірських порід, щоб визначити, чи містять вони ознаки доісторичного життя.
Цей метод, імовірно, дасть можливість розгадати таємниці походження чорних відкладень в Західній Австралії віком 3,5 мільярда років. Зразки є предметом наукових дебатів: деякі дослідники вважають, що відкладення містять найдавніші викопні мікроби на Землі, а інші стверджують, що вони неорганічні.
Перший автор дослідження Джим Клівз (Jim Cleaves) каже, що є три важливі його висновки: «По-перше, на деякому глибокому рівні біохімія відрізняється від абіотичної органічної хімії; по-друге, ми можемо подивитися на зразки Марса та стародавньої Землі, щоб визначити, чи були вони колись живими; і по-третє, ймовірно, що цей новий метод дасть змогу відрізнити альтернативні біосфери від земних, що матиме значні наслідки для майбутніх астробіологічних місій».
Новий метод
Штучний інтелект (ШІ) не зосереджується лише на одній молекулі чи групі сполук, щоб визначити, чи є ознаки життя. Він використовує піролізну газову хроматографію та мас-спектроскопію для виявлення тонких відмінностей у молекулярних структурах зразка.
Випробуваний на 134 відомих органічних і неорганічних зразках із Землі, інструмент машинного навчання зміг правильно визначити походження приблизно в 90% випадків. Він зміг визначити живі істоти, такі як мушлі, зуби, кістки, листя, рис, людське волосся та клітини в камені. Він також може виявити залишки стародавнього життя, змінені внаслідок тривалих геологічних процесів, таких як вугілля, нафта, бурштин і багаті вуглецем скам’янілості.
Інопланетяни більше не можуть сховатися
Наукова група вірить, що їхній метод навіть дасть змогу знайти життя на інших планетах, де органічна хімія відрізняється від земної.
«Ми почали з ідеї, що хімія життя принципово відрізняється від хімії неживого світу; що існують “хімічні правила життя”, які впливають на різноманітність і розподіл біомолекул. Якщо ми зможемо вивести ці правила, ми зможемо використовувати їх, щоб спрямовувати наші зусилля з моделювання походження життя або виявлення ледве помітних ознак життя в інших світах», — зазначив Гезен.
«Ці результати означають, що ми можемо знайти форму життя з іншої планети, іншої біосфери, навіть якщо вона сильно відрізняється від життя, яке ми знаємо на Землі. І якщо ми знайдемо ознаки життя в інших місцях, ми зможемо сказати, чи має життя на Землі та інших планетах спільне походження, чи вони різного походження».
Дослідників особливо підбадьорює те, що завдяки новому методу вони можуть не лише розрізняти біотичні та абіотичні зразки. Метод дає змогу розрізняти абіотичну речовину, живу та викопну біоту.
За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com