Радіострумені від чорної діри Молочного Шляху спрямовані, можливо, прямо на Землю

news 23 01 19Використавши 13 радіотелескопів, що працювали як єдине ціле, астрономи розгледіли потужні струмені (джети) радіовипромінювання від об’єкта Стрілець А * — надмасивної чорної діри, що лежить в центрі нашої галактики.

Відсіявши шум, створений розсіяним довкола діри випромінюванням, науковці виявили: потужні радіохвилі, спричинені чорною дірою, виходять з маленької ділянки, яка може бути спрямована прямо на Землю. Результати дослідження оприлюднив Astrophysical Journal.

news 23 01 19 v

На зображенні показано різні види об’єкта Стрілець A *. Верхні зображення — це моделювання об’єкта і розсіяного випромінювання від нього. Нижні — реальні зображення (з розсіяним світлом і без нього), зроблені системою телескопів. Фото з сайту www.cfa.harvard.edu.

Надмасивні чорні діри досить поширені в нашому всесвіті — вони містяться в центрі більшості великих галактик. Завдяки сильній гравітації вони поглинають і руйнують об’єкти, які надто близько наближаються до них. Хоча така чорна діра поглинає більшу частину цієї речовини, невелика її кількість повертається назад у космос. Ці викиди, відомі як струмені, випромінюють радіохвилі, що рухаються майже зі швидкістю світла.

Хоча дотепер астрономи могли реєструвати радіовипромінювання від Стрілець А * (Sgr A *), але хмари гарячого газу, що лежать між Землею та Sgr A * і розсіюють випромінювання джетів, ускладнюють чітку реєстрацію радіохвиль від чорної діри.

Нещодавно група науковців з допомогою методу радіоінтерферометрії з наддовгою базою (РНДБ) змогла чітко виділити радіовипромінювання джетів Sgr A *. Для цього було використано 12 радіотелескопів у Північній Америці та Європі, а також Велику міліметрову/субміліметрову антену Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA). Вирішальним для спостереження стало якраз використання ALMA. Видаливши з даних спостережень наслідки впливу гарячого газу, вдалося отримати найкраще, ніж будь-коли раніше, зображення ділянки радіовипромінювання.

Виявлено, що воно надходить з симетричного джерела. Це добре узгоджується з теорією «струменів», оскільки вони «бють» з чорних дір у протилежних напрямках. Також з’ясовано, що струмені набагато вужчі, ніж вважали досі. Біля Землі його поперечник становить близько стомільйонної частки кутового градуса. Це може свідчити про те, що радіопромінь спрямований прямо на Землю.

Якщо це справді так, то астрономи зможуть прямо вивчати одну з визначальних характеристик чорної діри нашої галактики. У будь-якому випадку це, можливо, дасть змогу вивчити докладно радіострумінь і пролити світло на таємничу природу Sgr A *. І не хвилюйтеся, що радіоджет якось на нас впливає, бо, наскільки відомо, перебування в його «полі зору» не ставить для нас небезпеки.

За інф. з сайтів www.cfa.harvard.edu та http://astronomy.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.