На відстані 146 світлових років від Землі лежить досить дивна зоряна система. В її центрі міститься подвійна зоря (компоненти позначають Ba і Bb), а навколо обертається інша система з двох зір (Аa і Аb). Між ними — кільце з пилу і газу, яке розташоване під дуже великим кутом.
У газопиловому диску цієї системи з чотирьох зір, яка має позначення HD 98800, можуть формуватися планети. Але замість того, щоб лежати в тій же площині, що й центральна подвійна зоря, орбіта цього диска перпендикулярна до неї. Це перший спостережний факт такої конфігурації, хоча він і не суперечить теоретичним передбаченням.
Уся система загалом є ще більш заплутаною (див. мал. нижче). На малюнку показано два зв’язаних кільця — це орбіти центральних зір. Протопланетний диск оточує їх, як обруч, а зовнішня пара зір піднімається над диском і опускається вниз, щоб завершити свою орбіту.
Розміщення подвійних зір та газопилового диску в системі з чотирьох зір HD 98800. Фото з сайту www.newscientist.com.
Зоряну систему HD 98800 спостерігали й раніше, але тільки тепер Ґрант Кеннеді (Grant M. Kennedy) з Університету Уорвік (Великобританія) разом з колегами за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) зміг «пробитися» крізь завісу пилу, щоб побачити конфігурацію системи.
Так дивно орієнтувати диск «спромоглася» гравітаційна взаємодія двох зоряних систем. «Це схоже на те, коли ви кидаєте обруч на землю, то він спочатку падає кілька разів вперед і назад, поки, зрештою, не ляже на площину землі», — сказав Ґрант.
Кеннеді також сказав, що будь-які планети, які формуються в цій зоряній системі, можуть не пережити таку незвичну конфігурацію. Внутрішні зорі обертаються одна навколо одної з періодом один рік, а гіпотетична планета в диску — 3 роки. «Сезони на планеті будуть залежати від обох цих рухів», — зауважив Кеннеді. «Якщо б ви опинилися на такій планеті, то від вас було б дві тіні, а над горизонтом сяяли б іноді одна, або дві зорі».
За інф. з сайту www.newscientist.com