Відкрито доступ до нової великої бази астрономічних даних

news 29 01 19Науковий інститут космічного телескопа та Інститут астрономії Гавайського університету оприлюднили друге видання цифрового огляду неба Pan-STARRS DR2, що містить рекордний обсяг астрономічних даних — понад 1,6 петабайтів. Це, відповідно, 1,6 мільйонів гігабайт, що в 30 тисяч разів перевищує загальний вміст Вікіпедії або еквівалентно двом мільярдам селфі.

 

 

news 29 01 19 1v

Зображення «всього неба» (all-sky), отримане з допомогою телескопа панорамного огляду та системи швидкого реагування (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System, Pan-STARRS), містить 800 мільйонів дискретних джерел.Фото з сайту https://astronomynow.com. Зображення великого розміру дивіться на сайті http://imgsrc.hubblesite.org.

Телескоп панорамного огляду та система швидкого реагування (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System, Pan-STARRS) — це 1,8-метровий телескоп оснащений цифровою фотокамерою з 1,4-мільярдами пікселів. Pan-STARRS використовують для огляду неба у видимому ​​світлі та близькому інфрачервоному випромінюванні з метою пошуків швидкоплинних і змінних явищ та рухомих об’єктів, зокрема астероїдів, які можуть бути небезпечними для Землі.

Система працює на вершині гори Галеакала (Haleakala) на Гаваях з 2010 р. і протягом перших чотирьох років оглянула все доступне їй небо 12 разів, використовуючи п’ять фільтрів. Новий випуск даних (реліз № 2), оприлюднений 28 січня 2019 р., відкриває астрономам та всім іншим доступ до кожної окремої експозиції, що дозволяє дослідникам отримувати точні координати понад 3 млрд джерел.

«Pan-STARRS DR2 — величезний обсяг астрономічних даних для багатьох великих знахідок вже у відкритому доступі», — сказала Хізер Флевллінґ (Heather Flewelling), дослідник Інституту астрономії на Гаваях і укладач бази даних PS1. «Ці дані є лише “вершиною айсберга”, що вказує на нові можливості, — тепер астрономічна спільнота, здобуваючи дані, зможе “копати глибше”, щоб знайти там астрономічні скарби, які ми навіть не могли собі уявляти».

Конрад Гольмберґ (Conrad Holmberg), інженер баз даних, зауважив : «Ми помістили Всесвіт у скриньку, і кожен може в неї заглянути».

news 29 01 19 2v

Обсерваторія Pan-STARS на вершині гори Галеакала (Haleakala) на Гаваях. Фото з сайту https://astronomynow.com.

Перший випуск загальнодоступних даних Pan-STARRS було оприлюднено наприкінці 2016 року, але він не містив окремі зображення для кожної епохи в часі.

«Огляд Pan-STARRS1 відкриває кожному доступ до мільйонів зображень і каталогів, що містять точні вимірювання для мільярдів зір, галактик і рухомих об’єктів», — сказав Кен Чемберс (Ken Chambers), директор обсерваторії Pan-STARRS. Під час пошуку близьких до Землі об’єктів з допомогою системи Pan-STARRS зроблено багато відкриттів — від ‛Оумуамуа (Oumuamua), що пройшов через Сонячну систему, до самотніх планет в міжзоряному просторі.

Pan-STARRS дала змогу створити картину розподілу пилу в нашій галактиці в трьох вимірах і виявити нові потоки зір, відкрити нові типи зір, що вибухають, і далекі квазари в ранньому Всесвіті. Ми сподіваємося: люди знайдуть в цьому неймовірно великому і багатому наборі даних те, що ми пропустили.

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.