Потрібні астрономи-аматори: допоможіть класифікувати зорі за даними Gaia

Місія Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) Gaia («Ґайя») зібрала дані про мільйони космічних об’єктів, такі як зорі та астероїди, щоб створити великий космічний архів. Тепер, щоб підняти цю справу на вищий рівень, їй потрібні ваші очі.

Amateur astronomers needed 1

Дані «Ґайя» вже є безцінним ресурсом для астрономів та інших науковців. Космічний зонд, який виконує спостереження небесних світил, було запущено в кінці 2013 року і нині він міститься приблизно на відстані 1,5 мільйонів кілометрів від Землі. Завдяки двом потужним телескопам і трьом науковим інструментам Gaia астрономи створюють найбільшу та найточнішу 3D-карту Молочного Шляху. Її роблять таким чином: визначають положення, тобто небесні координати, обраних для цієї мети зір і реєструють, як ці координати змінюються з часом.

Наразі «Ґайя» виміряла 1,8 мільярда зір із безпрецедентною точністю, що є натепер найбагатшим каталогом зір. Третій великий випуск даних «Ґайя», опублікований у 2022 році, містить 10,5 мільйонів змінних джерел випромінювання по всьому небу, визначених за допомогою методів машинного навчання.

Ми також багато дізналися про Молочний Шлях в цілому. Завдяки місії ми тепер знаємо, що наша галактика злилася з іншою галактикою на початку свого існування, приблизно 10 мільярдів років тому. Ми також дізналися більше про нашу сусідню галактику, Андромеду, і про те, як вона зіткнеться з Молочним Шляхом через мільярди років.

Хоча телескопи «Ґайя» неймовірно потужні, дослідникам у рамках місії все ще потрібна допомога найстарішого візуального інструменту на планеті: ваших очей. За майже 10 років після запуску «Ґайя» зробила величезний внесок у наше розуміння космосу, і тепер ви можете взяти участь у подальших відкриттях.

У Gaia Vari, громадянському науковому проєкті, який фінансує ESA, ви можете допомогти класифікувати змінні зорі з каталогу «Ґайя» — зорі, яскравість яких змінюється з часом. Ці спостереження є надважливими для кращого розуміння таких небесних тіл.

Amateur astronomers needed 2

Gaia Vari — це проєкт, який фінансує Європейське космічне агентство. Його розроблено спільно з Sednai та Science Now. Фото з сайту www.esa.int.

Оскільки аналіз окремих джерел виходить за рамки консорціуму Gaia, ви, як громадський вчений, переглядатимете зображення та графіки, щоб класифікувати зміни яскравості зір, кольорів та інших змінних параметрів з часом. Ви також можете визначити помилки в класифікації, зроблені автоматизованими алгоритмами. Це допоможе вченим упорядкувати та класифікувати те, що ми знаємо про мільйони зір, які спостерігала «Ґайя», до наступного випуску даних Gaia у 2025 році. Ви можете виявити найцікавіші зорі!

Ви бажаєте взяти участь у громадянському науковому проекті?

Якщо ви одержимі науковим пошуком і маєте охоту допомогти професійним науковцям, то Європейське космічне агентство допоможе вам. Від моніторингу світлового забруднення до класифікації зображень Марса — ось коло завдань, де ви можете допомогти нам просувати мирне дослідження космосу. Ми також сподіваємося, що надаючи громадськості доступ до даних та інструментів ESA, ми покращуємо відкритість нашої роботи, збільшуємо участь громадян у наукових дослідженнях і будуємо міцніші зв’язки між наукою та суспільством.

Щоб взяти участь у проекті Gaia Vari, перейдіть на Zooniverse, платформу з проєктами, де люди підтримують дослідження. Вам не потрібно входити або створювати обліковий запис. Після входу на платформу ви зможете навчитися переглядати графіки і дані та класифікувати кожну змінну зорю.

«Gaia поглиблює наше розуміння Всесвіту, яким ми його знаємо, і астрономи-професіонали, і астрономи-аматори вражені отриманими вже результатами. Тепер нам потрібна допомога ширшого астрономічного співтовариства аматорів, щоб краще зрозуміти, як зорі змінюються протягом багатьох років», — сказав Ґарсія Ларіо (García Lario), науковий співробітник із підтримки спільноти в Науково-оперативному центрі Gaia.

Gaia Vari — це проєкт, який фінансує Європейське космічне агентство. Воно розробило його спільно зі Sednai та Science Now.

За інф. з сайту www.esa.int

 

P.S. Від редактора для вчителів і небайдужих батьків учнів

Українська природнича освіта в середній школі (як базовій, так і в старшій профільній) нині зазнає суттєвих змін. Набуває поширення діяльнісний метод навчання, коли учні здобувають знання і набувають компетентностей через досліди, експерименти, спостереження тощо. У більшості випадків така навчально-пізнавальна діяльність зводиться до моделювання наукової роботи, яку виконують професійні вчені. Водночас, нині все ширшої практики набуває рух в рамках так званої громадянської науки (Citizen science), коли люди без відповідних професійних навичок долучаються до виконання наукової роботи. Створено спеціальні ресурси в інтернеті, наприклад Galaxy Zoo чи Zooniverse, що дають змогу всім охочим долучитися до участі у виконанні того чи іншого дослідницького проєкту.

Багато таких проєктів ініціювали астрономи з цілком очевидної потреби — нині в астрономії є дуже багато спостережних даних (а з часом їх буде значно більше!), які професійні астрономи банально не в змозі опрацювати. Звісно, на допомогу вже прийшов штучний інтелект (ШІ), але машинні методи обробки інформації не такі досконалі, як, наприклад, око людини. Тому участь громадянських вчених є дуже важливим.

Цим можна і треба скористатися в нашій Новій українській школі. Бо участь у проєкті, зокрема в тому, про який сказано в замітці вище, це можливість долучити учня до справжнього наукового дослідження. Зрозуміло, що не всі учні зголосяться виконувати наукову роботу, але вчитель може на прикладі якогось одного проєкту громадянської науки показати таку можливість.

І ще один важливий момент: ресурси, які дають змогу працювати на проєктами громадянським вченим, мають англомовні інтерфейси. Це спонукає опановувати крім суто наукових навичок, ще й англійську мову.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.