Як і де спостерігати транзит Меркурія по диску Сонця 11 листопада 2019 року?

transit Mercury 11 11 2019 mМеркурій, найближча до Сонця планета, пройде перед його диском 11 листопада 2019 року. Це астрономічне явище надає можливість всім охочим побачити планету посеред білого дня (в звичайних умовах її видно протягом відносно короткого часу перед сходом, або після заходу, Сонця). Є, щоправда, одна важлива особливість транзиту Меркурія: планету на диску Сонця можна спостерігати тільки з допомогою телескопа.

Зверніть увагу на важливу особливість телескопічних спостережень Сонця. У жодному разі не можна дивитися на Сонце в телескоп без спеціального фільтра!

Оскільки видимі розміри Меркурія становлять майже 200 частину від видимого діаметра Сонця, то для спостережень його транзиту знадобиться телескоп, що дає збільшення у понад 50 разів. Його треба оснастити фільтром, що поглинає більшу частину світла Сонця. Найбезпечніший варіант таких спостережень — виводити зображення від телескопа на екран.

transit Mercury 11 11 2019 1vЗображення Сонця з тінню від Меркурія під час проходження планети по диску світила 9 травня 2016 р. Зображення отримано з допомогою 20-сантиметрового рефрактора ГАО НАН України. Світлина з колекції автора.

Як це може бути на практиці, видно з короткої відео-замальовки «Спостерігаючи Сонце...», вміщеної нижче. На ній показано фрагмент спостережень проходження Меркурія по диску Сонця 9  травня 2016 р. на 20-сантиметровому рефракторі ГАО НАН України.

Про суть явища транзиту Меркурія по диску Сонця я коротко розповідав у замітці «Як спостерігати проходження Меркурія по диску Сонця?», а тому не буду тут повторювати (охочі дізнатися про це мають змогу переглянути вказану замітку). Скажу, що за умови ясного неба листопадове проходження Меркурія матимуть змогу побачити в багатьох країнах світу (див. вміщену нижче схему), зокрема й в Україні.

transit Mercury 11 11 2019 2vСхематична мапа земної кулі із зазначенням районів, де буде видно транзит Меркурія по диску Сонця 11 листопада 2019 р. Фото з сайту www.eclipsewise.com.

Початок явища — входження Меркурія на диск Сонця (перший зовнішній контакт) ― відбудеться о 14 год 35 хв київського часу (див. рис. нижче). Найменша відстань від центра сонячного диска буде о 17 год 19 хв. Закінчиться проходження, коли тінь Меркурія «відірветься» від краю диска Сонця (четвертий зовнішній контакт), о 20 год 04 хв.

transit Mercury 11 11 2019 3v

Схема, що демонструє обставини проходження Меркурія по диску Сонця 11 листопада 2019 р. Зверніть увагу, що на схемі наведено всесвітній час (UT). Фото з сайту www.eclipsewise.com.

В Україні транзит Меркурія по диску Сонця почнеться в другій половині дня, а тому із загальних 5,5 годин, які планета проведе «на Сонці», нам відведено не більше 1 год 45 хв. Бо в цей день на широті Києва Сонце зайде за обрій приблизно в 16 год 20 хв. На початок транзиту воно буде перебувати у південно-західній ділянці неба на висоті трохи більшій, ніж 12 кутових градусів.

Чому варто подивитися це проходження Меркурія по диску Сонця? Бодай тому, що наступне буде тільки 13 листопада 2032 року. Загалом, такі явища відбуваються або в травні, або в листопаді. Для України, з її погодними особливостями, значно вищий шанс побачити травневий транзит, ніж листопадовий. Каталог транзитів Меркурія протягом 1601 — 2300 років уміщено тут.

Наостанок зазначу: якщо пощастить з ясним небом в Києві 11 листопада 2019 року, то Головна астрономічна обсерваторія НАН України планує провести трансляцію проходження Меркурія по диску Сонця на юутуб-каналі «Все про Всесвіт», а також організує спостереження цього явища з допомогою телескопа для всіх охочих його побачити.

Якщо «неба не буде», то подивитися проходження Меркурія по диску Сонця можна в Інтернеті:

• Virtual Telescope Project (проект «Віртуальний телескоп») —  https://www.virtualtelescope.eu/

• NASA — https://www.facebook.com/NASA та https://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html#public.

 Гарної погоди й вдалих спостережень!

Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.