Як спостерігати проходження Меркурія по диску Сонця?

9 травня 2016 року відбудеться цікаве астрономічне явище — проходження Меркурія по диску Сонця. Раджу не проґавити нагоду побачити «наживо» транзит найближчої до Сонця планети на тлі диска нашої «денної зорі». Наступна така подія трапиться 2019 р. Що потрібно мати для спостереження проходження Меркурія? Про це далі докладніше.

Але спершу коротко про явище транзиту планети по диску Сонця (це явище притаманне й для екзопланет). Суть транзиту зводиться до того, що спостерігач бачить рух планети на тлі диску Сонця (чи зорі). Зрозуміло, умови спостережень такого явища залежать насамперед від взаємного положення спостерігача, планети і зорі в космічному просторі.

Ми перебуваємо на Землі, орбіта якої збігається з площиною екліптики. Нагадаю, екліптика — велике коло небесної сфери вздовж якого пролягає видимий річний шлях Сонця. Площини орбіт усіх інших великих планет Сонячної системи також лежать близько до площини екліптики. Завдяки цьому дві внутрішні планети (це Меркурій і Венера — їхні орбіти лежать всередині орбіти Землі, том їх і називають внутрішніми планетами) час од часу (з певним періодом) для спостерігача на Землі опиняються перед сонячним диском. Оскільки все перебуває у стані руху, то спостерігач бачить переміщення планети по диску Сонця.

Варто зауважити, що орбіта Меркурія має нахил до площини екліптики на кут в 7°, тому ми можемо спостерігати транзит тільки тоді, коли планета перетинає орбіту Землі (власне через такий нахил орбіти ми не бачимо Меркурія на тлі диску Сонця в так звані моменти його нижнього сполучення). Упродовж ста років Меркурій перетинає орбіту Землі біля десяти разів. Що цікаво, відбувається це тільки на початку травня або на початку листопада.

Але, мабуть, годі говорити про те, чому трапляються такі явища, як проходження планети по диску Сонця. Коли ж Меркурій здійснить свій транзит? Початок явища 9 травня поточного року — о 14 год. 12 хв. київського літнього часу. І триватиме транзит до 21 год. 42 хв. Це добре видно з світлини, поданої нижче.

Transit Mercury 09 05 16На світлині — схема транзиту Меркурія по диску Сонця 9 травня 2016 року. Графіка ВЦ «Наше небо».

Як побачити проходження Меркурія по диску Сонця? Для цього потрібен, бодай невеликий, телескоп. Його треба обов’язково обладнати фільтром. Без фільтра дивитися в телескоп на Сонце не можна! Найкраще для спостереження транзиту Меркурія вивести зображення Сонця на екран, прилаштований до окулярної частини телескопа. Це не лише гарантовано убереже ваш зір, але й дозволить бачити цікаве астрономічне явище одразу кільком спостерігачам. Ці особливості спостережень показані на світлині нижче.

Transit Mercury 09 05 16 1На світлині показані умови безпечних спостережень проходження Меркурія по диску Сонця. Графіка ВЦ «Наше небо».

Слушним є запитання про те, як відрізнити темну цятку-Меркурій від сонячних плям, якщо такі будуть на диску Сонця 9 травня? По-перше, проекція планети на сонячний диск буде схожа на абсолютно круглу пляму, а по-друге, вона помітно зміщуватиметься на відміну від плям — їх зміщення можна помітити лише за кілька днів.

Отже, якщо нам пощастить з ясним небом 9 травня 2016 року, то в Україні можна буде побачити цікаве астрономічне явище — проходження Меркурія по диску Сонця.

Гарної погоди й вдалих спостережень!

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.