Планета Марс яскраво сяє на літньому зоряному небі в 2018 році. Найяскравішою вона буде наприкінці липня, бо саме в цей час Земля і Марс лежатимуть на мінімальній відстані між ними. Ця подія означає — відбувається астрономічне явище, яке називають протистоянням. Оскільки відстань між планетами становитиме 57 590 000 км, тобто менше 60 млн км, то протистояння є не простим, а великим.
Востаннє воно було 15 років тому, в 2003 році. Тоді Марс підійшов до Землі на найменшу з можливих відстаней і це викликало неймовірний ажіотаж серед аматорів астрономії, а також породило міф про те, що видимі розміри Марса на зоряному небі будуть співмірні з розмірами Місяця (чому цього не може бути пояснено в замітці «Яким буде Марс 27 серпня?»). Цього разу Марс буде далі від Землі, ніж тоді, але не варто втрачати шанс побачити його в момент великого протистояння. Наступного разу він випаде аж у вересні 2035 року.
Щоб не повторювати вкотре інформацію про суть явища протистояння, подаю посилання на замітку «Як спостерігати Марс в опозиції?» в якій про це сказано докладно. Дуже популярно про нього сказано у відеофільмі «Велике протистояння Марса», вміщеному на ютуб-каналі «Science in UA».
2018 р. опозиція Марса відбудеться 27 липня о 8 год 13 хв за літнім київським часом. А через чотири дні Марс підійде найближче до Землі. Чому ці події не збігаються в часі? Бо Марс пройде перигелій своєї орбіти, тобто найближчу точку до Сонця, у вересні цього року. Внаслідок цього взаємне розміщення Сонця, Землі й Марса визначає саме таку послідовність.
На світлині, створеній з допомогою www.solarsystemscope.com, показано взаємне розміщення Сонця, Землі й марса 27 липня 2018 р. о 22 год київського літнього часу.
Для спостерігача час опозиції (маємо на увазі не тільки її момент, але дні й навіть тижні до і після) — найсприятливіший для спостереження планети. Її видно на небі упродовж ночі, а яскравість і видимі (кутові) розміри — найбільші з можливих для планети. Видимий діаметр Марса змінюється для різних протистоянь в межах від 13,8″ (в кутових секундах, 1″ = 1/3600 градуса) до 25,1″. Водночас його максимальна яскравість при кожному близькому підході до Землі змінюється в межах від -1,5 до -3,0 видимої зоряної величини.
У момент великого протистояння Марса в 2018 р. його видимий діаметр становитиме 24,33″, а видима зоряна величина -2,8. Це максимальна яскравість Юпітера на зоряному небі Землі!
На світлині показано зміни видимих розмірів та яскравості Марса упродовж літа 2018 року. Фото з сайту http://astronomy.com.
Кілька слів про особливості спостереження Марса наприкінці липня поточного року. На широті Києва його висота над горизонтом в меридіані (над точкою півдня) буде трохи більшою за 14°. Це низько. Щоб побачити планету треба обирати місце спостереження з відкритим горизонтом в напрямку південної ділянки зоряного неба. У південніших районах Марс буде вище, а у північніших — ще нижче над обрієм. Якщо ви плануєте виконувати телескопічні спостереження, то маєте знати, що низьке положення планети призводить до погіршення її зображення в телескопі.
На світлині показано положення Марса на зоряному небі 27 липня 2018 р. о 22 год київського літнього часу на широті Києва. Фото ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.
В аматорський телескоп з діаметром об’єктива щонайменше 10 см вже можна розгледіти на диску Марса окремі великі ділянки, відмінні своєю яскравістю. До таких належать плато Великий Сірт (Syrtis Major Planum), «Золота рівнина» (Chryse Planitia), нагір’я Елизіум (Elysium Planitia) та деякі інші. Але найкращими об’єктами для спостережень на Марсі є його полярні шапки. Південна полярна шапка, поперечник якої становить 320 км, нині нахилена на 11° в напрямку Землі.
На жаль, з травня на Марсі вирує пилова буря, що суттєво ускладнює телескопічні спостереження планети. Станом на середину липня умови спостережень не сприятливі, але вони не погіршуються.
Тим, хто не має телескопа, порада лише одна: спостерігати Марс — яскраве світило — «наживо» на зоряному небі, або ж пристати до аматорів астрономії, які мають телескопи, чи, якщо є така нагода, відвідати астрономічну обсерваторію.
За інф. з Інтернету підготував Іван Крячко