Як побачити «Флоренцію»?

3122 FlorenceІдеться, звісно, не про відоме місто в Італії, а про астероїд, який першого вересня поточного року безпечно пролетить повз Землю на мінімальній відстані 7,0 мільйонів кілометрів — це приблизно у 18 разів більше середньої відстані Земля — Місяць. Можна було б і не згадувати про цей об’єкт, адже повз Землю регулярно й на менших відстанях проходять інші астероїди, але «Флоренція» привертає особливу увагу.

Це відносно великий «небесний камінчик» (поперечник приблизно 4,4 км), а тому його яскравість на час проходження біля Землі зросте до 9-ї зоряної величини — тобто цей небесний об’єкт можна буде спостерігати навіть в невеликі телескопи. Такий «дарунок» неба не варто втрачати не лише аматорам астрономії, які мають телескопи, але й тим, хто має нагоду потрапити в астрономічну обсерваторію у перший день осені, щоб наживо побачити рух «Флоренції».

3122 Florence 1

Уявлення художника про астероїд, схожий на «Флоренцію», що обертається навколо Сонця. Фото з сайту NASA.

Зауважте, кажу про спостереження руху астероїда, а не його вигляд, бо побачити форму об’єкта навіть з допомогою великих телескопів дуже важко. Тож спостереження «Флоренції» — це стеження за переміщенням слабенької зірочки на тлі нерухомих зір. Астероїд зміщується на зоряному небі, бо є доволі близьким до Землі об’єктом (щось схоже відбувається з Місяцем, який також демонструє помітний власний рух на тлі зір протягом однієї ночі).

До кінця тижня, тобто до 3 вересня, «Флоренція» пройде через сузір’я Південна Риба, Козоріг, Малий Кінь і Дельфін. Зверніть увагу, в ці дні звечора на небі яскраво сяє Місяць. Він є завадою для спостережень астероїда, том їх краще виконувати після опівночі, коли Місяць зайде за горизонт.

3122 Florence 2

На мапі-схемі дуже спрощено показано переміщення астероїда «Флоренції» на небесній сфері протягом 30 серпня — 3 вересня поточного року. Графіка ВЦ «Наше небо» (з допомогою електронного планетарію «Stellarium»).

«Флоренція» буде на мінімальній відстані від Землі в п’ятницю, 1 вересня, о 15 год 06 хв київського літнього часу (12h06m UT).

Помітити в невеликі телескопи зміщення «Флоренції» на тлі зір в ніч з 1 на 2 вересня можна буде приблизно за 10 хв — в цей час астероїд зміщуватиметься на небесній сфері на 20′ (кутові хвилини) за одну годину. Для порівняння — повний диск Місяця має кутовий розмір трохи більше 30′.

Маєте охоту побачити рух «Флоренції», але немає можливості подивитися на це в телескоп? Є інший варіант: дистанційний телескоп. Наприклад, співробітники проекту «Віртуальний телескоп» (Virtual Telescope Project) будуть вести пряму трансляцію спостережень з 20 год 30 хв київського часу (19h30m UT) в четвер, 31 серпня 2017 р.

Астероїд «Флоренція» виявлено в 1981 р. і зареєстровано в каталозі таких об’єктів під номером 3122, тому його позначають як 3122 Florence. Об’єкт названо на честь Флоренс Найтінґейл (Florence Nightingale, 1820—1910) — сестри милосердя, засновниці сучасної сестринської справи та громадської активістки Великобританії.

Період обертання «Флоренції» навколо Сонця становить 859 діб (астероїд відходить від нього на відстань приблизно 1 — 1,25 астрономічних одиниць). «Флоренція» належить до групи астероїдів Амура (1221 Amor).

Ясного неба та вдалих спостережень!

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.