Три комети квітня: де, коли і як побачити наживо?

Comet C 2017 E4 mЦінувальникам зоряного неба природа зробила щедрий подарунок — протягом квітня 2017 р. одразу три комети доступні для спостережень. Не знаю, чи це випадково, але саме в квітні прогресивна астрономічна світова спільнота відзначає Всесвітній місяць астрономії.

Одразу про головне — яскравість комет низька. Їхні видимі зоряні величини лежать за межею можливостей людського ока бачити такі світила на зоряному небі. Для цього потрібен щонайменше хороший (не театральний!) бінокль, а ще краще телескоп.

Нині багато хто має вдома оптичні інструменти, а в кого їх немає — тому треба проситися до знайомих, що мають «озброєні» очі, або йти в астрономічну обсерваторію.

Comet 41P

На світлині — комета 41P / Tуттля-Джакобіні-Кресака в ніч з першого на друге квітня 2017 р. (в сузір’ї Дракона, видима зоряна величина комети становила +6,5). Фото з сайту https://astronomynow.com.

Перша комета — комета 41P / Tуттля-Джакобіні-Кресака — обертається навколо Сонця з періодом 5,4 року. До 20 квітня вона буде проходити сузір’ям Дракона, а далі перейде в сузір’я Геркулеса. Ці сузір’я в Україні видно високо над обрієм, що сприяє пошукам комети на зоряному тлі.

Comet C 2015 V2

На світлині — комета C / 2015 V2 (Джонсон) в ніч з першого на друге квітня 2017 р. (в сузір’ї Гергулеса, видима зоряна величина комети становила +8,0). Фото з сайту https://astronomynow.com.

Друга комета — C / 2015 V2 (Джонсон) — рухається по гіперболічній орбіті, а тому вона зрештою покине Сонячну систему. Але перед цим (до кінця квітня) вона збільшить свою яскравість (її видима зоряна величина становитиме +7,4).

Comets 41P C2015 V2 April20Мапа зоряного неба з шляхами комет 41P / Tуттля-Джакобіні-Кресака та C / 2015 V2 (Джонсон). Фото з сайту https://astronomynow.com.

Третя комета — C / 2017 E4 (Лавджой). Її нещодавно (10 березня поточного року) відкрив австралійський «кометний мисливець» Террі Лавджой. Комета перебуває нині в сузір’ї Пегаса, далі перейде в сузір’я Андромеди. Ці сузіря в цю пору видно в Україні в ранковий час, а тому й комету Лавджоя треба шукати на досвітньому небі.

Comet C 2017 E4 mapa

Мапа зоряного неба з нанесеним шляхом комети C / 2017 E4 (Лавджой). Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

Прогнозують, що видима зоряна величина комети C / 2017 E4 може досягти +6 в момент, коли вона буде проходити 23 квітня перигелій (найближчу до Сонця точку своєї орбіти). Зверніть увагу, 20—22 квітня комета Лавджоя перебуватиме неподалік від Туманності Андромеди!

Comet C 2017 E4

На світлині — комета C / 2017 E4 (Лавджой) 30 березня 2017 р. Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

Ясного неба й вдалих спостережень!

За інф. з сайтів https://astronomynow.com та www.skyandtelescope.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.