Протистояння Марса: 2020 рік

Mars opposition 2020 1На зоряному небі в жовтні 2020 року «володарює» планета Марс. 14 жовтня о другій годині 20 хв за київським літнім часом відбудеться її протистояння. Про суть цього явища докладніше йдеться в замітці «Як спостерігати Марс в опозиції?» і дуже популярно сказано у відеофільмі «Велике протистояння Марса», вміщеному на ютуб-каналі «Все про Всесвіт». У 2020 р. Марс пройшов перигелій 3 серпня, а найближче до Землі (на відстані 62 мільйонів кілометрів) він буде 6 жовтня.

Від моменту останнього протистояння Марса минуло понад два роки — воно відбулося 27 липня 2018 р. Умови спостереження Марса тоді були гіршими, ніж нині. На широті Києва його висота над горизонтом в меридіані (над точкою півдня) становила трохи більше за 14 кутових градусів. Цього року Марс буде на висоті понад 41°. Що вище небесне світило над горизонтом, то менше атмосфера Землі вносить спотворення в його зображення. Навіть в тому разі, коли спостерігач дивиться на нього очима, тобто не використовує бінокль чи телескоп.

Mars opposition 2020 2На світлині показано положення Марса на зоряному небі 14 жовтня 2020 р. о 2 год київського літнього часу на широті Києва. Фото ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.

Період часу, коли планета перебуває в опозиції (не тільки в момент явища, але кілька тижнів до й після) — найсприятливіший для її спостережень. Планету видно на небі упродовж ночі, а яскравість і видимі (кутові) розміри — найбільші з можливих. Наприклад, в момент великого протистояння Марса в 2018 р. його видимий діаметр становив 24,33″, а видима зоряна величина –2,8. Це максимальна яскравість Юпітера на зоряному небі Землі!

Нині Марс буде на 0,2 слабкішим, ніж два роки тому, але його видима зоряна величина упродовж 5—16 жовтня становитиме –2,6. Цікаво, що планета з 17 серпня по 20 листопада 2020 р. буде яскравішою, ніж зоря Сиріус з сузір’я Великого Пса, яка є найяскравішою зорею (–1,46) на небі Землі.

Mars opposition 2020 3На світлині показано зміни видимих розмірів та яскравості Марса від початку вересня до початку листопада 2020 року. Фото з сайту http://astronomy.com.

У вересні — жовтні 2020 р. Марс перебуває в межах сузір’я Риби. Протягом більшої частини своєї орбіти він рухається на схід на тлі зір. Але коли наша планета, орбіта якої лежить ближче до Сонця, обганяє його, то спостерігачам на Землі здається, що Марс рухається на захід. Цей видимий рух верхньої планети на небесній сфері астрономи називають назаднім (зворотним) чи ретроградним. Марс переміщуватиметься назаднім рухом з 9 вересня до 14 листопада 2020 р.

Mars opposition 2020 4Марс у вересні — листопаді 2020 р. міститься в сузір'ї Риб. Він починає ретроградний рух (на захід) 9 вересня, а відновлює прямий рух (на схід) 14 листопада. Фото з сайту http://astronomy.com.

Протистояння Марса — це найкращий час не тільки для візуальних спостережень планети, але й телескопічних. Аматорський телескоп з діаметром об’єктива не менше 10 см можна розгледіти на диску планети окремі великі ділянки. Проте найкращими об’єктами для спостережень на Марсі є його полярні шапки. У жовтні 2020 р. до Землі нахилена південна полярна шапка, бо у вересні на Марсі було зимове сонцестояння. (13 жовтня південний полюс Марса має нахил в 21° до Землі)

Отже, жовтень 2020 р. — гарна пора для спостережень Марса (протистояння, високе положення планети на небесній сфері, темні осінні ночі й відносно непогана погода в Україні). Ба більше, це найкращий період аж до опозиції Марса в 2035 році (до протистояння у 2027 р., що відбудеться в момент, коли Марс перебуватиме в афелії, умови спостережень будуть погіршуватися, а далі знову ставатимуть кращими).

Ясного неба й вдалих спостережень!

За інф. з Інтернету підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.