І знову — 7 планет одразу!

Минуло півроку відтоді, як на зоряному небі можна було спостерігати одночасно сім планет Сонячної системи. Тепер природа повторює наприкінці року нам схожу картину.

planety 24 12 22 1

В астрономії, як і в житті, є другий шанс — так вважає популяризатор астрономії і вправний спостерігач зоряного неба Боб Кінґ (Bob King), розповідаючи в замітці «All Eight Planets Line Up ... Again!» на сайті Sky & Telescope про зимове шикування планет Сонячної системи. Можна погоджуватися чи не погоджуватися щодо «другого шансу», але одночасно побачити на зоряному небі одразу сім планети, справді, випадає вдруге в цьому році.

Ми у замітці «7 планет одразу» від 24 червня поточного року розповідали про літній «парад» планет, тож охочі можуть пригадати або ж дізнатися, що було тоді на літньому небі. Якщо тоді планети було видно перед світанком, то наприкінці грудня вони будуть сяяти на ранньому вечірньому небі.

planety 24 12 22 2На малюнку показано розміщення планет на вечірньому небі (о 16 год 30 хв київського часу) 24 грудня 2022 року для спостерігача, який перебуває на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію «Стелларіум». Зображення планет зумисно маштабовано (х300).

На що варто звернути увагу тим спостерігачам, які мають мало досвіду спостережень небесних світил. Із семи планет, гарні умови видимості мають три: Марс, Юпітер і Сатурн. Маю на увазі, що ці світила доволі яскраві, а тому їх добре видно на вечірньому небі. Меркурій і Венера, хоча і яскраві, але перебувають низько над обрієм і в тій ділянці неба, де ще яскрава заграва від Сонця. Тому, щоб побачити ці планети, треба обов’язково обрати місце з відкритим горизонтом і взяти бінокль. Для Урана і Нептуна — також бінокль і, бажано, мапу зоряного неба чи електронний планетарій на смартфоні. Вам треба знати ділянку неба на якій містяться ці планети. Інакше будете блукати небом і можете їх не знайти.

Але я впевнений, що все у нас вийде!

Ясного неба і вдалих спостережень!

Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.