Нові органічні сполуки знайдено в крупинках льоду Енцелада

news 04 10 19Нові види органічних сполук, інгредієнти амінокислот, виявлені в ґейзерах, що бють від супутника Сатурна Енцелада. Це відкриття є результатом поточного глибокого аналізу даних, отриманих під час космічної місії NASA «Кассіні».

Потужні гідротермальні джерела викидають матеріал з ядра Енцелада, що змішується з водою з великого підземного океану супутника до того, як він потрапить в космос у вигляді водяної пари та кристалів льоду. Нещодавно виявлені молекули, конденсовані на крупинках льоду, — це сполуки, що містять азот та кисень.

На Землі схожі сполуки є частиною хімічних реакцій, які виробляють амінокислоти, будівельні блоки життя. Гідротермальні джерела на океанському дні забезпечують енергією, яка підживлює реакції. Науковці вважають, що гідротермальні джерела Енцелада можуть діяти так само, постачаючи енергію, що призводить до виробництва амінокислот.

«Якщо умови є такими ж, ці молекули, що надходять з глибокого океану Енцелада, можуть вступати в реакції, які ми бачимо тут, на Землі. Ми ще не знаємо, чи потрібні амінокислоти для життя поза Землею, але виявлення молекул, що утворюють амінокислоти, ― важливий фрагмент головоломки», — сказав Нозаїр Хаваджа (Nozair Khawaja), який керував науковою групою Вільного берлінського університету. Їхні результати оприлюднив 2 жовтня науковий часопис «Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства».

Хоча місія космічного зонда «Кассіні» закінчилася у вересні 2017 року, отримані ним дані астрономи аналізуватимуть не одне десятиліття. Група Хаваджа використала дані від космічного аналізатора пилу (Cosmic Dust Analyzer, CDA), що містився на облавку «Кассіні» й реєстрував крижані зерна, викинуті з Енцелада, у кільце Е Сатурна. За цими даними науковці визначили склад органічної речовини в крупинках льоду.

news 04 10 19 vНа цій ілюстрації показано процес конденсації органічних сполук на крупинки льоду, що виділяються з розломів на поверхні супутника Сатурна Енцелада, де їх виявив космічний зонд  NASA «Кассіні». Фото з сайту https://phys.org.

Виявлена органіка спочатку була в розчиненому стані в океані Енцеладу, потім відбулося її випаровування з води, а далі вона конденсувалася й замерзла на кристалах льоду всередині розломів у корі супутника вчені. Після того, як цю речовину гейзер виніс в космос через такі розломи, прилад CDA зонду «Кассіні» виконав її аналіз.

Нові знахідки доповнюють відкриття великих, нерозчинних складних органічних молекул, яке цей колектив зробив торік, що, як вважають, плавають на поверхні океану Енцелада. Нове дослідження просуває науковців далі на шляху пошуку інгредієнтів, розчинених в океані, які потрібні для гідротермальних процесів і які б сприяли утворенню амінокислот.

«Ми виявили дрібніші й розчинні органічні будівельні блоки — потенційні попередники амінокислот та інших інгредієнтів, потрібних для життя на Землі», — сказав співавтор Джон Гіллієр (Jon Hillier).

«Ця робота показує, що океан Енцелада має в достатку складних органічних сполук, і це ще одне зелене світло, щоб вивчати придатність Енцелада для життя», — додав співавтор Френк Постберґ (Frank Postberg).

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.