Космічний зонд NASA Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer (OSIRIS-REx) 20 жовтня 2020 р. роботизовано рукою торкнувся астероїда, щоб взяти пил і гальку з поверхні для доставки на Землю в 2023 році.
Цей древній астероїд, відомий як Бенну, під час зустрічі з космічним апаратом перебував на відстані понад 321 млн км від Землі. Завдяки Бенну науковці мають змогу «відчинити вікно» в ранній період існування Сонячної системи, бо астероїд зберігся відтоді до наших днів без змін.
Якщо внаслідок збору зразків (цю операцію називають «Touch-And-Go», TAG) вдалося отримати достатню кількість речовини астероїда, то космічному зонду подадуть команду вмістити дорогоцінний вантаж у спеціальну капсулу (Sample Return Capsule, SRC). Вона розпочне свою подорож назад на Землю в березні 2021 року.
Усі телеметричні дані космічного апарата вказують, що операцію TAG виконано згідно з планом. Однак для того, щоб команда місії OSIRIS-REx підтвердила, скільки зразків зібрав зонд, знадобиться близько тижня. Якщо зразків зібрали недостатньо, то науковці місії готуватимуть чергову спробу на 12 січня 2021 р.
«Це було неймовірним подвигом — сьогодні ми вдосконалили як науку, так і техніку, а також наші перспективи для майбутніх місій, щоб вивчити цих загадкових древніх свідків Сонячної системи», — сказав Томас Цурбухен (Thomas Zurbuchen), заступник адміністратора Управління наукової місії NASA у штаб-квартирі агентства. «Шматок первісної гірської породи, який став свідком всієї історії Сонячної системи, може бути готовий повернутися додому для наукових досліджень, і ми в очікування, щоб побачити, що буде далі».
Ця анімація показує космічний зонд OSIRIS-REx, що використовує пристрій Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism (TAGSAM) для збору зразка реголіту (пухких порід і пилу) з поверхні астероїда Бенну. Потім пробозабірник із реголітом всередині поміщається в капсулі космічного апарата для повернення зразків (Sample Return Capsule, SRC)), яка повернеться на Землю наприкінці 2023 року. Науковці вивчать речовину астероїда, щоб знайти підказки про ранню Сонячну систему та походження життя. Відео з сайту NASA.
Телеметричні дані в реальному часі свідчать про те, що TAGSAM успішно торкнувся поверхні астероїда та випустив азот. Газ перемішав пил і гальку на поверхні Бенну, частина з яких мала потрапити в горловину для збору зразків TAGSAM. Інженери OSIRIS-REx підтвердили, що незабаром після того, як космічний зонд доторкнувся поверхні, він увімкнув рушії та безпечно відійшов від Бенну.
Космічний апарат здійснював TAG автономно, за попередньо запрограмованими вказівками інженерів на Землі. Тепер команда OSIRIS-REx почне оцінювати, чи захопив він який-небудь матеріал, і якщо так, то скільки; мета — не менше 60 грам, що приблизно еквівалентно масі звичайної цукерки.
Інженери та науковці місії OSIRIS-REx використають кілька методів для ідентифікації та дистанційного вимірювання зразка. По-перше, вони порівняють зображення місця, де брали зразки, до та після TAG, щоб побачити, як поверхневий матеріал перемістився внаслідок дії газу.
Далі команда спробує визначити кількість відібраної проби. Один із методів — фотографування головки TAGSAM камерою, відомою як SamCam, яка призначена для документування процесу збору зразків та визначення того, чи потрапляв пил та каміння в головку колектора. Одним з непрямих показників буде кількість пилу, що є навколо головки забірника зразків. Інженери OSIRIS-REx також намагатимуться зробити знімки, які за належних умов освітлення можуть показати внутрішню частину головки, щоб можна було виявити сліди зразків всередині неї.
Через пару днів після аналізу зображень SamCam космічний зонд спробує ще один метод вимірювання маси зібраної проби. Його суть в тому, щоб визначити зміни «моменту інерції» космічного апарата: з’ясувати, як розподілена його маса і як вона впливає на обертання тіла навколо центральної осі. Цей маневр передбачає витягнення руки TAGSAM у бік від космічного зонда та повільне його обертання навколо осі, перпендикулярної руці. Такий прийом схожий на те, коли людина, яка крутиться з витягнутою однією рукою, тримає нею струну з прикріпленою кулькою чи м’ячем. Людина може відчути масу м’яча за натягом струни. Виконавши цей маневр до операції TAG і після, інженери мають змогу виміряти зміну маси забірної голівки, спричиненої тим, що всередині неї є зразки ґрунту з астероїда.
Зонд OSIRIS-REx стартував з мису Канаверал у Флориді 8 вересня 2016 року. Він прибув до Бенну 3 грудня 2018 р. і вперше здійснив обліт астероїда 31 грудня 2018 року. Космічний зонд має повернутися на Землю 24 вересня 2023 р. За допомогою парашутів капсула із зразками має приземлитися у пустелі штату Юта.
За інф. з сайту www.nasa.gov.