Зорі та планети можуть зростати одночасно

news 08 10 20Міжнародна група науковців виявила формування планетної системи в зорі віком до 500 000 років. Відкриття, про яке повідомив журнал Nature, має суттєву розбіжність з усталеними теоріями формування планет і вказує на те, що зорі й планети зростають одночасно, як «брати і сестри».

Кільця пилу раніше виявлено навколо старших за мільйон років зір, але ще до початку дослідження таких структур, астрономи вважали, що планети формуються біля вже «дорослих» зір. Спостереження IRS 63 — молодої протозорі, що лежить від Землі на відстані 470 світлових років у щільній міжзоряній хмарі LI709 в напрямку сузір’я Змієносця — показали: це може бути не так. Ця протозоря, вік якої вдвічі менший, ніж в інших молодих зір з пиловими кільцями, має ще тривалий час накопичувати масу, проте планети біля неї вже почали формуватися.

news 08 10 20 2v

Зображення щільної ділянки L1709 Молекулярної хмари Змієносця, отримане космічним телескопом «Гершель». Всередині цієї хмари лежить і притягує на себе її речовину протозоря IRS 63 з диском (його розташування позначене чорним х), де формуються планети. Фото з сайту www.cfa.harvard.edu.

«Ми спостерігали за молодим протопланетним диском IRS 63 і виявили проміжки та кільця всередині диска, що свідчить про формування планет», — сказав Іан Стефенс (Ian Stephens), астроном з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, CfA). «Згідно з традиційними уявленнями, зоря до початку формування біля неї планет сам вже є майже сформованою, але наші спостереження показали, що вони утворюються одночасно». Домініка Сеґура-Кокс (Dominique Segura-Cox), науковець з Інституту позаземної фізики Макса Планка в Німеччині та головний автор дослідження додала: «Кільця в диску навколо IRS 63 дуже молоді. Раніше ми вважали, що зорі спочатку входять в доросле життя, а вже потім біля них виникають планети, але тепер бачимо, що протозорі й планети зростають і еволюціонують разом з раннього віку, як брати і сестри».

Спостереження IRS 63 також важливі для розуміння формування Сонячної системи. Потрібно принаймні 10 земних мас твердого матеріалу, щоб сформувати ядро ​​планети, здатне накопичувати достатньо газу для утворення планети-гіганта. Досліджуючи IRS 63, науковці виявили, що диск містить приблизно 150 земних мас речовини (пил і газ). Спостереження кілець та зазорів у диску дає змогу дослідникам дізнаватися багато нового про раннє формування планет, зокрема і в Сонячній системі. «Ці кільця та прогалини свідчать про те, що ми бачимо найперші натяки на формування планет, і що планети, безумовно, починають формуватися протягом перших півмільйона років, а, можливо, навіть упродовж перших 150 000 років», — сказав Стефенс. «Планети, особливо такі як Юпітер, почали формуватися на одному з найперших етапів процесу формування зір».

news 08 10 20 1vКільця та зазори у пиловому диску IRS 63 показані поруч із ескізом орбіт Сонячної системи, намальованими в однаковому масштабі та орієнтації диска IRS 63. Розташування кілець схожі на розташування об’єктів у Сонячній системі, причому розмір внутрішнього кільця співмірний з діаметром орбіти Нептуна, а зовнішнього кільця — трохи більше орбіти Плутона. Фото з сайту www.cfa.harvard.edu.

З’являється все більше доказів того, що Юпітер, можливо, сформувався за межами орбіти Нептуна в Сонячній системі, а потім з часом мігрував до свого сучасного розміщення. Спостереження за IRS 63 вказують на те, що кількість матеріалу в диску та молодий вік системи можуть створити умови, подібні до тих, що існують в Сонячній системі. Тобто уможливлять таке формування планет, яке було колись в нашій планетній системі. «Розмір диска дуже схожий на Сонячну систему», ― сказала Сеґура-Кокс. «Навіть маса протозорі лише трохи менша за масу Сонця. Вивчення таких молодих дисків, що утворюють планети навколо протозір, може дати нам важливе уявлення про наше власне походження».

За інф. з сайту www.cfa.harvard.edu

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.