Понад 250 мільйонів зір у балджі Молочного Шляху вперше досліджено в ультрафіолетовому, оптичному та ближньому інфрачервоному світлі, що надає можливість докладніше вивчити питання про формування та історію Галактики.
Роботу виконала група астрономів за допомогою камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam), встановленої на 4-метровому телескопі імені Віктора Бланко в Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі.
Виявивши ультрафіолетове світло від так званих зір червоного згущення (Red Clump stars), вони змогли проаналізувати хімічний склад понад 70 000 зір на площі неба, що в 1000 разів більша за повний Місяць (площа на небесній сфері більше 20 ´ 10 кутових градусів у сузір’ях Стрільця та Скорпіона).
Загалом було зроблено понад 7000 експозицій DECam, що загалом дали понад 3,5 трильйони пікселів. Кольорово-композитне зображення, що відображає основну частину цих даних, показано нижче. Його можна переглянути у вигляді 50 000 x 25 000 пікселів у масштабованій версії. На зображенні міжзоряний пил і газ, здається, діє як червоний «фільтр» перед зорями тла, розсіюючи синє світло.
На цій світлині вгорі показано ширококутне зображення центра Молочного Шляху, а внизу — зображення, отримане за допомогою камери темної енергії (DECam) в Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі. Зображення DECam охоплює приблизно 4 х 2 кутових градуси (площа приблизно в 8 разів ширша, ніж повний Місяць). Фото з сайту www.eurekalert.org.
Результати дослідження описано у двох статтях, опублікованих у журналі «Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства» (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society). Вони показують, що зорі поблизу центра Молочного Шляху мають схожий склад. Це, за словами авторів, свідчить про те, що вони утворилися приблизно в один і той самий час.
Зазвичай хімічний склад зір вимірюють спектрографом, націлюючи приймач на відносно невелику кількість зір одночасно. В огляді балджа за допомогою DECam, науковці застосували інший підхід. Вони точно виміряли різницю яскравості зір в межах діапазону від ультрафіолетових до інфрачервоних довжин хвиль. Відмінності в яскравості на різних довжинах хвиль, які називають фотометричними кольорами, дають змогу виявити хімічний склад зір. Щоправда, для цього дані треба калібрувати за хімічним складом зір, визначеним спектроскопічним методом.
За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com