Космічний телескоп «Кеплер» проливає світло на природу швидких Наднових

news 27 03 18У відомій нам частині Всесвіту часом трапляються вибухи зір, які називають Надновими. Це явище характерне швидким збільшенням яскравості зорі, що згасає потім протягом кількох тижнів. Серед таких спалахів є рідкісний випадок, коли яскравість наднової зорі зростає упродовж кількох днів і спадає за тиждень. Таку подію називають швидкоплинним світловим спалахом (Fast-Evolving Luminous Transient, FELT).

Оскільки вони такі короткотривалі, то протягом останніх десяти років спостерігали лише кілька FELT. Для їх пояснення було запропоновано кілька теорій. Але 2015 р. космічний телескоп «Кеплер», який веде пошук екзопланет і оснащений чутливою камерою для реєстрації малих змін інтенсивності світла, зареєстрував явище FELT і докладно зафіксував сильний підйом яскравості та її швидкий спад.

news 27 03 18 v

Космічний телескоп «Кеплер» захопив явище швидкоплинного світлового спалаху. Дані вказують на те, що приречена зоря викинула величезну оболонку газу (1) приблизно за рік до того, як її внутрішні частини колапсували (2), спричинивши вибух Наднової. Коли ударна хвиля від колапсу зорі досягала оболонки (3), вона викликала величезний вибух світла, який швидко затух. Фото з сайту NASA.

«Ми отримали дивовижну криву випромінювання», — сказав Армін Рест (Armin Rest) з Наукового інституту космічного телескопа в Балтиморі, штат Меріленд. «Ми зуміли ув’язати механізм і властивості вибуху, що дозволило виключити альтернативні теорії і пояснити явище в рамках моделі щільної оболонки. Це новий варіант кінцевої еволюції масивних зір при якому вони повертають речовину назад у космос.»

Модель «щільна оболонка» передбачає, що «майже перед смертю», приблизно за рік до колапсу й появи Наднової, зоря скидає товсту оболонку газу. Коли високоенергетична ударна хвиля, що виникає внаслідок колапсу зорі, потрапляє в таку оболонку, то більша частина кінетичної енергії перетворюється в яскравий вибух світла. А далі все швидко згасає ― за майже десяту частину часу для типової Наднової.

«Той факт, що “Кеплер” повністю захопив FELT, дозволило обмежити екзотичні способи в які помирають зорі», ― сказав Девід Хатaмі (David Khatami) з Каліфорнійського університету та Національної лабораторії імені Лоуренса в Берклі. «Велика кількість даних дозволила нам зрозуміти фізичні властивості дивовижного вибуху, наприклад, скільки матеріалу викинула зоря наприкінці свого життя та гіперзвукову швидкість вибуху.

«Це вперше, коли ми можемо протестувати моделі FELT з високою точністю і справді поєднати теорію зі спостереженнями».

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.