Космічний телескоп «Кеплер», мисливець за планетами біля далеких зір, розпочав 12 травня поточного року 18-ту спостережну кампанію своєї розширеної місії K2. У наступні 82 дні він спостерігатиме зоряні скупчення, галактики та кілька об’єктів Сонячної системи, зокрема комети, астероїди і тіла за межами Нептуна. Інженери місії «Кеплер» вважають, що паливо космічного апарата буде остаточно вичерпано протягом декількох місяців.
Незвичний погляд на цілі, заплановані для космічного телескопа «Кеплер» під час його 18-ї спостережної кампанії. Фото з сайту NASA.
Кампанія-18 — це знайомі ділянки космічного простору, оскільки це приблизно та ж частина небесної сфери, яку «Кеплер» спостерігав під час кампанії-5 у 2015 році. Однією з переваг повторного спостереження ділянки неба є те, що є шанс знайти планети поза Сонячною системою (їх називають екзопланетами), які містяться на відносно великих відстанях від своїх зір. Астрономи сподіваються не лише відкрити нові екзопланети під час цієї кампанії, але і підтвердити кандидатів, які були визначені раніше.
Розсіяні зоряні скупчення — це небесні об’єкти, де зорі мають приблизно той самий вік. До таких належать скупчення Мессьє 67 та Мессьє 44. Друге з них інакше відоме як скупчення Ясла або Вулик. Знову будуть спостерігати систему з шести відомих екзопланет у скупченні Ясла, щоб виявити нові об’єкти, які проходять по диску материнської зорі, а також інших зір.
Вік зір в Яслах становить приблизно 800 мільйонів років — це підлітковий вік, як порівняти з Сонцем. Багато з цих молодих зір є активними і мають великі плями на дисках, які можуть допомогти виявити інформацію про магнітне поле зорі — її фундаментальний параметр, що визначає спалахову активність та інші прояви активності, які можуть вплинути на життя. Порівнюючи дані яскравості, зібрані в кампаніях 18 та 5, науковці зможуть дізнатись більше про те, як цикли активності зір різняться з часом.
Зорі в скупченні Мессьє 67 набагато старші — їм кілька мільярдів років. Серед них є багато сонячноподібних зір. Це одне з найбільш вивчених розсіяних скупчень на небі. Астрономи продовжать вивчення фізики зір, аналізуючи зміни їхньої яскравості в скупченні Мессьє 67. Науковці шукатимуть ознаки екзопланет, спостерігаючи пульсації відносно старих зір і вимірюватимуть швидкість обертання багатьох інших зір у скупченні.
Крім цих скупчень, «Кеплер» спостерігатиме блазари, енергетичні ядра далеких галактик з чорними дірами в їхніх центрах. Ці об’єкти спричиняють появу струменів гарячої плазми, що направлені в бік Землі (вони дуже далекі, щоб впливати на нас). Найпомітнішою з цих цілей є OJ 287 — система, в якій є дві чорні дір, що обертаються одна навколо іншої. Маса однієї з них у 18 мільярдів разів більше маси Сонця!
Ближче до Землі «Кеплер» спостерігатиме об’єкти Сонячної системи, зокрема комети, тіла за орбітою Нептуна та навколоземний астероїд 99942 Апофіс. Ця 300-метрова скеля пройде на відстані 37000 км від Землі в 2029 році — відносно близько, але все ще досить далеко, щоб не становити небезпеки для землян.
Місією «Кеплер» (і К2 також) для Дирекції наукових програм NASA керує Дослідницький центр Еймса в Силіконовій долині (Каліфорнія). Лабораторія реактивного руху NASA в Пасадені, штат Каліфорнія, очолювала розробку місії «Кеплер». Управляє польотом космічного телескопа «Кеплер» компанія «Болл Аероспейс» (Ball Aerospace & Technologies Corporation) за підтримки Лабораторії атмосфери та фізики космосу в Університеті Колорадо в Боулдері.
За інф. з сайту https://astronomynow.com