«Кеплер» розпочав 18-ту спостережну кампанію

news 28 05 18Космічний телескоп «Кеплер», мисливець за планетами біля далеких зір, розпочав 12 травня поточного року 18-ту спостережну кампанію своєї розширеної місії K2. У наступні 82 дні він спостерігатиме зоряні скупчення, галактики та кілька об’єктів Сонячної системи, зокрема комети, астероїди і тіла за межами Нептуна. Інженери місії «Кеплер» вважають, що паливо космічного апарата буде остаточно вичерпано протягом декількох місяців.

news 28 05 18 v

Незвичний погляд на цілі, заплановані для космічного телескопа «Кеплер» під час його 18-ї спостережної кампанії. Фото з сайту NASA.

Кампанія-18 — це знайомі ділянки космічного простору, оскільки це приблизно та ж частина небесної сфери, яку «Кеплер» спостерігав під час кампанії-5 у 2015 році. Однією з переваг повторного спостереження ділянки неба є те, що є шанс знайти планети поза Сонячною системою (їх називають екзопланетами), які містяться на відносно великих відстанях від своїх зір. Астрономи сподіваються не лише відкрити нові екзопланети під час цієї кампанії, але і підтвердити кандидатів, які були визначені раніше.

Розсіяні зоряні скупчення — це небесні об’єкти, де зорі мають приблизно той самий вік. До таких належать скупчення Мессьє 67 та Мессьє 44. Друге з них інакше відоме як скупчення Ясла або Вулик. Знову будуть спостерігати систему з шести відомих екзопланет у скупченні Ясла, щоб виявити нові об’єкти, які проходять по диску материнської зорі, а також інших зір.

Вік зір в Яслах становить приблизно 800 мільйонів років — це підлітковий вік, як порівняти з Сонцем. Багато з цих молодих зір є активними і мають великі плями на дисках, які можуть допомогти виявити інформацію про магнітне поле зорі — її фундаментальний параметр, що визначає спалахову активність та інші прояви активності, які можуть вплинути на життя. Порівнюючи дані яскравості, зібрані в кампаніях 18 та 5, науковці зможуть дізнатись більше про те, як цикли активності зір різняться з часом.

Зорі в скупченні Мессьє 67 набагато старші — їм кілька мільярдів років. Серед них є багато сонячноподібних зір. Це одне з найбільш вивчених розсіяних скупчень на небі. Астрономи продовжать вивчення фізики зір, аналізуючи зміни їхньої яскравості в скупченні Мессьє 67. Науковці шукатимуть ознаки екзопланет, спостерігаючи пульсації відносно старих зір і вимірюватимуть швидкість обертання багатьох інших зір у скупченні.

Крім цих скупчень, «Кеплер» спостерігатиме блазари, енергетичні ядра далеких галактик з чорними дірами в їхніх центрах. Ці об’єкти спричиняють появу струменів гарячої плазми, що направлені в бік Землі (вони дуже далекі, щоб впливати на нас). Найпомітнішою з цих цілей є OJ 287 — система, в якій є дві чорні дір, що обертаються одна навколо іншої. Маса однієї з них у 18 мільярдів разів більше маси Сонця!

Ближче до Землі «Кеплер» спостерігатиме об’єкти Сонячної системи, зокрема комети, тіла за орбітою Нептуна  та навколоземний астероїд 99942 Апофіс. Ця 300-метрова скеля пройде на відстані 37000 км від Землі в 2029 році — відносно близько, але все ще досить далеко, щоб не становити небезпеки для землян.

Місією «Кеплер» (і К2 також) для Дирекції наукових програм NASA керує Дослідницький центр Еймса в Силіконовій долині (Каліфорнія). Лабораторія реактивного руху NASA в Пасадені, штат Каліфорнія, очолювала розробку місії «Кеплер». Управляє польотом космічного телескопа «Кеплер» компанія «Болл Аероспейс» (Ball Aerospace & Technologies Corporation) за підтримки Лабораторії атмосфери та фізики космосу в Університеті Колорадо в Боулдері.

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.