Скупчення галактик, що містять сотні чи навіть тисячі окремих галактик, «вмонтовані» у великі хмари гарячого газу та темної матерії, є найбільшими гравітаційно пов’язаними структурами Всесвіту. Вони можуть вирости до величезних розмірів, поглинувши навколишній матеріал, зокрема й інші галактики, завдяки гравітації.
Рентгенівська обсерваторія NASA «Чандра» (Chandra) дала змогу докладно розглянути кілька галактик, що падають в масивне скупчення галактик Abell 2142, залишаючи хвіст з гарячого газу довжиною у понад один мільйон світлових років. Астрономи, які виконали ці спостереження, вважають, що такі явища є «ідеальними для вивчення астрофізичних процесів, викликаних утворенням величезних галактичних структур».
Рентгенівська обсерваторія NASA «Чандра» (Chandra) отримала якісне зображення, що показує невелику групу галактик (вгорі ліворуч), яка падає до масивного скупчення галактик, утворюючи після себе довгий потік гарячого газу. На знімку праворуч — збільшене зображення галактик, що падають, та хвіст із гарячого газу довжиною у понад один мільйон світлових років. Рентгенівське випромінювання позначено фіолетовим кольором. Фото з сайту https://astronomynow.com.
Abell 2142 — це одна з наймасивніших структур у Всесвіті, що простягається на майже шість мільйонів світлових років і містить сотні галактик. Скупчення лежить у напрямку сузір’ї Північна Корона на відстані приблизно 1,2 мільярда світлових років від Землі. Фіолетовий колір, який видно на показаних тут зображеннях, позначає рентгенівське випромінювання від надзвичайно гарячого газу, що огортає скупчення. Але газ, як вважають науковці, простягається значно далі.
Група галактик, що рухається до центра скупчення, має чотири яскраві елементи попереду довгого хвоста. Вони розміщені тісною групою і їх видно в рентгенівських променях та на оптичних довжинах хвиль. Дві з цих галактик мають надмасивні чорні діри, що швидко набирають масу. Оскільки група рухається всередину скупчення, то частина гарячого газу, що оточує їх, «здувається» й утворює відносно прямий і вузький хвіст, який простягається на майже 800 000 світлових років.
На цих збільшених зображеннях — група з чотирьох яскравих галактик, які прямують в скупчення галактик Abell 2142 (рентгенівське випромінювання показане фіолетовим кольором). Галактики, позначені G3 і G4, містять надмасивні чорні діри, а галактика G2 є фоновою, тобто не належить до групи. Оптичні зображення (їх показано червоним, зеленим і голубим кольорами) отримано Слоуновським цифровим оглядом неба. Фото з сайту https://astronomynow.com.
Дослідники зазначають: форма хвоста вказувати на те, що магнітні поля навколо нього діють як щит, який захищає газ від розриву під дією гравітації скупчення. Але на відстані у понад мільйон світлових років хвіст розпадається на окремі фрагменти. Це може означати, що в цій ділянці є сильна турбулентність гарячого газу, яка руйнує ефект магнітного щита.
У найвіддаленішій частині хвоста неоднорідності можуть бути спричинені активністю надмасивних чорних дір в одній або декількох галактиках чи ранішим злиттям галактик всередині групи.
За інф. з сайту https://astronomynow.com