Два—три мільярди років тому в Галактиці «спалахнув» процес формування зір

news 09 05 19Група науковців, яку очолювали дослідники з Інституту космічної науки Барселонського університету та Безансонської астрономічної обсерваторії (Франція), аналізуючи дані від супутника «Гайя» (Gaia), виявила: 2—3 млрд років тому в нашій галактиці стався суттєвий сплеск процесу формування зір. У цьому процесі, можливо, виникло понад 50 відсотків зір, які утворюють галактичний диск. Результати науковців випливають з аналізу відстаней, кольорів і зоряних величин зір, які вимірювала «Гайя», та моделей, що показують розподіл зір в Галактиці. Звіт про дослідження оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics.

news 09 05 19 1v

Ділянка зореутворення Rho Ophiuchi (Ро Змієносця), яку спостерігали за допомогою супутника Європейського космічного агентства «Гайя». Яскраві цятки — зоряні скупчення з масивними і молодими зорями. Темні нитки вказують на розподіл газу та пилу, де народжуються нові зорі. Це не звичайна світлина, а результат від накопичення всього випромінювання, зареєстрованого телескопом протягом 22 місяців неперервних спостережень крізь різні фільтри. Фото з сайту www.ub.edu.

Подібно до того, як згасає полум’я, коли в балоні вичерпується газ, ритм процесу зореутворення в Молочному Шляху, що підживлюється запасами газу, має спадати повільно і неперервно доти, доки не буде використано увесь газ. Результати дослідження показують: хоча цей процес тривав протягом перших 4 млрд р. формування диска, сильний сплеск зореутворення, або «зоряний бебі-бум» (stellar baby boom) — як зазначено в статті, опублікованій в Nature Research Highlights, змінив цю тенденцію. Злиття Молочного Шляху з галактикою-супутником, багатою на газ, могло б додати нове паливо і пожвавити процес утворення зір, подібно до того, коли встановлюють новий газовий балон. Цей механізм міг би пояснити розподіл відстаней, віку та маси, які визначено з даних, отриманих супутником «Гайя» Європейського космічного агентства.

«Часовий масштаб цього формування зір разом з великою кількістю зоряної маси, задіяної в процесі (тисячі мільйонів мас Сонця), свідчить про те, що диск Галактики не мав стабільної та уповільненої еволюції. Він, можливо, зазнав зовнішнього збурення, яке почалося близько п’яти мільярдів років тому», — сказав Роджер Мор (Roger Mor), перший автор статті, дослідник з Барселонського університету.

news 09 05 19 2v

На тлі спіральних рукавів Молочного Шляху показано схему розподілу трьох мільйонів зір за яким було виявлено сплеск процесу зореутворення в нашій галактиці 2—3 млрд років тому. Відстань до кожної з цих зір визначили з допомогою космічного телескопа «Гайя» (Gaia). Фото з сайту www.ub.edu.

«Ми змогли це з’ясувати, маючи вперше точні відстані для понад трьох мільйонів зір в околі Сонця», — пояснив Роджер Мор. «Завдяки цим даним ми виявили механізми, які контролювали еволюцію диску Галактики понад 8—10 мільярдів років тому. Його ми бачимо на небі в темну ніч і далеко від джерел світлового забруднення не більше, ніж яскраву смугу». Як і в багатьох галузях досліджень, ці висновки уможливило те, що астрономи мають велику кількість точних спостережних даних, які можна порівнювати з комп’ютерними моделями. Їх вдається будувати за допомогою потужних комп’ютерів, роботу яких фінансують в рамках Європейського проекту GENIUS FP7 (Gaia European Project for Improved data User Services) в Центрі наукових і академічних послуг Каталонії (Center for Scientific and Academic Services of Catalonia, CSUC).

Космологічні моделі передбачають, що наша галактика зростає завдяки злиттю з іншими галактиками. Це було з’ясовано іншими дослідженнями з використанням даних «Гайя». Якесь одне таке злиття могло стати причиною сплеску сильного процесу зореутворення, що було виявлено в цьому дослідженні.

«Насправді, пік формування зір такий очевидний і не схожий на той, який ми передбачали до того, як отримали дані від Gaia, що ми вважали за потребу залучити до його тлумачення експертів з космологічної еволюції інших галактик», — зазначив Франческа Фіґуєрарс (Francesca Figuerars), автор статті, викладач кафедри квантової фізики та астрофізики Барселонського університету.

На думку експерта з моделювання галактик, подібних до Молочного Шляху, Санті Рока-Фабреґа (Santi Roca-Fàbrega) з Мадридського університету Комплутенсе, також автора статті, «отримані результати збігаються з тим, що передбачають сучасні космологічні моделі, і що більше того, наша галактика, як видно зі спостережень Gaia, є прекрасною космологічною лабораторією, де ми можемо перевірити і порівняти моделі для більших масштабів у Всесвіті».

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.