Дві нейтронні зорі зіткнулися неподалік від майбутньої Сонячної системи 4,6 мільярда років тому, спричинивши появу елементів, що входять до складу тіла кожного з нас. Про це в статті, оприлюдненій журналом Nature 2 травня поточного року, сповістили астрофізики Сабольч Марка (Szabolcs Marka) з Колумбійського університету та Імре Бартос (Imre Bartos) з Університету Флориди.
Космічна подія, що трапилася неподалік Сонячної системи, привела до утворення 0,3 % найважчих елементів Землі, зокрема золота, платини й урану.
Схема, що ілюструє шлях елементів до Землі. Фото з сайту https://www.nature.com/articles/s41586-019-1113-7.
«Це означає, що в кожному з нас є сліди цих елементів, головно у вигляді йоду, який потрібний для життя», — сказав Бартос. «Весільна обручка, що символізує сильний людський зв’язок, також є зв’язком з нашим космічним минулим, що передує людству і формуванню Землі. Причому близько 10 міліграмів золота в ній, ймовірно, сформувалися 4,6 мільярда років тому».
«Метеорити, що утворилися на початку існування Сонячної системи, мають сліди радіоактивних ізотопів», — зауважив Бартос, який захистив кандидатську дисертацію в Колумбійському університеті.
«Оскільки ці ізотопи розпадаються, вони діють як годинники, які можна використати для реконструкції часу їх утворення», — пояснив Марка.
Щоб дійти такого висновку, Бартос і Марка порівняли склад метеоритів з даними, отриманими від комп’ютерного моделювання Молочного Шляху. Вони виявили, що одне зіткнення нейтронних зір могло трапитися за 100 мільйонів років до утворення Землі неподалік (близько 1000 світлових років) від газової хмари з якої згодом утворила Сонячна система.
Якби схожа подія трапилася нині на такій відстані від Сонячної системи, то випромінювання, спричинене нею, освітило б все нічне небо. Фото з сайту www.sciencedaily.com.
Галактика Молочний Шлях має 100 000 світлових років в діаметрі, або в 100 разів більше відстані, яка розділяла цю космічну подію та «колиску» Землі. «Якби схожа подія трапилася нині на такій відстані від Сонячної системи, то випромінювання, спричинене нею, могло б освітити все нічне небо», — сказав Марка.
Науковці вважають, що їхнє дослідження дає уявлення про унікальні наслідки нашої історії. «Це проливає яскраве світло на процеси, пов’язані з походженням і складом Сонячної системи, і буде ініціювати новий тип пошуків у дисциплінах, таких як хімія, біологія і геологія, для вирішення космічної загадки», — підкреслив Бартос.
«Наші результати відповідають фундаментальним пошукам людства: звідки ми прийшли і куди ми йдемо? Дуже важко описати сильні емоції, які ми відчували, коли зрозуміли, що знайшли, і що це означає для майбутнього, тоді, коли ми шукаємо пояснення нашого місця у Всесвіті», — сказав Марка.
За інф. з сайту www.sciencedaily.com