Дві нейтронні зорі зіткнулися біля Сонячної системи мільярди років тому

news 03 05 19Дві нейтронні зорі зіткнулися неподалік від майбутньої Сонячної системи 4,6 мільярда років тому, спричинивши появу елементів, що входять до складу тіла кожного з нас. Про це в статті, оприлюдненій журналом Nature 2 травня поточного року, сповістили астрофізики Сабольч Марка (Szabolcs Marka) з Колумбійського університету та Імре Бартос (Imre Bartos) з Університету Флориди.

Космічна подія, що трапилася неподалік Сонячної системи, привела до утворення 0,3 % найважчих елементів Землі, зокрема золота, платини й урану.

 

news 03 05 19 1v

Схема, що ілюструє шлях елементів до Землі. Фото з сайту https://www.nature.com/articles/s41586-019-1113-7.

«Це означає, що в кожному з нас є сліди цих елементів, головно у вигляді йоду, який потрібний для життя», — сказав Бартос. «Весільна обручка, що символізує сильний людський зв’язок, також є зв’язком з нашим космічним минулим, що передує людству і формуванню Землі. Причому близько 10 міліграмів золота в ній, ймовірно, сформувалися 4,6 мільярда років тому».

«Метеорити, що утворилися на початку існування Сонячної системи, мають сліди радіоактивних ізотопів», — зауважив Бартос, який захистив кандидатську дисертацію в Колумбійському університеті.

«Оскільки ці ізотопи розпадаються, вони діють як годинники, які можна використати для реконструкції часу їх утворення», — пояснив Марка.

Щоб дійти такого висновку, Бартос і Марка порівняли склад метеоритів з даними, отриманими від комп’ютерного моделювання Молочного Шляху. Вони виявили, що одне зіткнення нейтронних зір могло трапитися за 100 мільйонів років до утворення Землі неподалік (близько 1000 світлових років) від газової хмари з якої згодом утворила Сонячна система.

news 03 05 19 v2

Якби схожа подія трапилася нині на такій відстані від Сонячної системи, то випромінювання, спричинене нею, освітило б все нічне небо. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

Галактика Молочний Шлях має 100 000 світлових років в діаметрі, або в 100 разів більше відстані, яка розділяла цю космічну подію та «колиску» Землі. «Якби схожа подія трапилася нині на такій відстані від Сонячної системи, то випромінювання, спричинене нею, могло б освітити все нічне небо», — сказав Марка.

Науковці вважають, що їхнє дослідження дає уявлення про унікальні наслідки нашої історії. «Це проливає яскраве світло на процеси, пов’язані з походженням і складом Сонячної системи, і буде ініціювати новий тип пошуків у дисциплінах, таких як хімія, біологія і геологія, для вирішення космічної загадки», — підкреслив Бартос.

«Наші результати відповідають фундаментальним пошукам людства: звідки ми прийшли і куди ми йдемо? Дуже важко описати сильні емоції, які ми відчували, коли зрозуміли, що знайшли, і що це означає для майбутнього, тоді, коли ми шукаємо пояснення нашого місця у Всесвіті», — сказав Марка.

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.