Ена Бонака (Ana Bonaca), дослідник Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики, виявила щонайменше один отвір (дірку) в найдовшому зоряному потоці GD-1, який діє в межах нашої галактики. Про це вона повідомила на конференції Американського фізичного товариства в Денвері.
Зоряні потоки — це групи зір, які єдиним строєм (наче шеренгою — Ред.) рухаються через галактику й часто утворені з менших зоряних систем, що зіткнулися з даною галактикою. Зорі в GD-1 колись належали якомусь «кулястому скупченню», яке Молочний Шлях поглинув давно й тому вони встигли «розсипатися» в довгу лінію на зоряному небі.
Схематичне уявлення про зоряний потік GD-1 в нашій галактиці. Фото з сайту https://twitter.com/hashtag/stellarstreams.
«За нормальних умов потік має бути більш-менш суцільною лінією, витягнутою гравітацією нашої галактики», — сказала Бонака під час свого виступу. Астрономи очікували, що в потоці буде один отвір, в точці, де скупчення зір було до того, як його зорі стали розходитися в двох напрямках. Але Бонака з’ясувала, що GD-1 має другий отвір. І ця дірка має нерівний край — ділянку, яку Бонака називає «зубцем» GD-1. Неначе щось величезне не так давно пронизало потік, тягнучи слідом за собою зорі завдяки сильній силі тяжіння. У GD-1, здається, вразила яка невидима куля.
На зображенні з презентації Бонаки показано докладну мапу потоку GD-1. На ній видно очевидний другий отвір і зубець. Фото з www.space.com.
«Ми не можемо ототожнити цей об’єкт з яким-небудь тілом, яке ми бачимо у видимому світлі», — сказав Бонака. «Він набагато масивніший, ніж зоря ... Щось на зразок мільйона мас Сонця. Але зір такої маси просто немає. Ми можемо не враховувати таке пояснення. Якщо б це була чорна діра, то вона мала бути співмірна з чорною дірою, що міститься в центрі нашої галактики». Бонака також зауважила, що «якби в Галактиці була друга надмасивна чорна діра, то ми виявили б її ознаки».
Імовірним поясненням природи об’єкта, який утворив дірку в зоряному потоці GD-1, є темна матерія. Хоча Бонака й говорить: «Це не означає, безумовно, що об’єкт 100 % з темної матерії. Це може бути й світний об’єкт, який ховається десь у Галактиці».
Нові результати, отримані Бонакою, ще не оприлюднив жоден рецензований журнал (хоча його прихильно сприйняли фізики на престижній конференції). Науковець у своїх дослідженнях спиралася на дані від місії «Гайя» (Gaia) та на спостережні дані, отримані з допомогою з телескопа Multi Mirror в Аризоні. Це дало змогу виявити другий отвір та зубець в зоряному потоці GD-1.
Мета, що її намагається досягти Бонака, — скласти, врешті-решт, мапу темної матерії всієї нашої галактики.
За інф. з сайту www.space.com