Зоря, яка щорічно вибухає як Нова, утворила величезну хмару зоряного «сміття»

news 21 02 19У галактиці з сузір’я Андромеди (відома як Туманність Андромеди чи М31 — Ред.) виявлено зорю, що регулярно спалахує протягом останніх мільйонів років. Це спричинило появу однієї з найбільших оболонок, утворених викинутою під час спалаху речовиною, яку астрономи коли-небудь бачили. Таку величезну оболонку в іншій галактиці знайдено вперше.

 

Нове дослідження відкриває шлях до виявлення потенційно численної популяції зір, що вибухають неодноразово і яких називають рекурентними новими. Це може допомогти пролити світло на те, як Всесвіт змінювався з часом.

news 21 02 19 v

Розміри туманності з газу і пилу, що виникла внаслідок періодичних спалахів білого карлика M31N 2008-12a, становлять близько 450 світлових років на 300 світлових років. Це найбільша туманність, яку виявлено біля зорі, що спалахує як Нова. Фото з сайту http://astronomy.com.

Зоря, що утворила хмару речовини протяжністю в 400 світлових років, належить до сімейства білих карликів. Такі о’бєкти виникають після того, як зоря невеликої маси помирає і скидає зовнішню оболонку в космічний простір, а на її місці залишається тільки щільне ядро.

Білий карлик M31N 2008-12a разом з іншою нормальною зорею утворюють подвійну систему. В ній відбувається перетікання речовини (водню) від нормальної зорі до білого карлика. Зрештою, маса накопиченого водню досягає критичного значення і відбувається потужний поверхневий вибух, який в астрономії називають новою зорею, або просто Новою. Далі процес повторюється до нового спалаху.

У випадку M31N 2008-12a повторні вибухи, які відбувалися, можливо, щороку, з часом привели до утворення великого кокону з газу і пилу навколо білого карлика. Такі часті спалахи є незвичним явищем, бо більшість повторюваних нових вибухають приблизно раз на десять років.

Хоча M31N 2008-12a періодично спалахує вже протягом мільйонів років, це не буде тривати вічно. Одного разу білий карлик перетне межу Чандрасекара — накопичить стільки речовини, що його маса стане приблизно в 1,4 рази більшою, ніж маса Сонця — і безповоротно вибухне як Наднова Ia типу, що спричинить появу нейтронної зорі.

Дослідники докладають всіх зусиль, щоб визначити, чи є об’єкти типу M31N 2008-12a винятком, або правилом. І якщо їх багато у Всесвіті, як вважають деякі науковці, то наступний крок — знайти методи і засоби для виявлення таких об’єктів.

За інф. з сайту http://astronomy.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.