Університетський науково-дослідний центр шукатиме позаземний розум

news 01 03 19Пошуки позаземного розуму (Search for extraterrestrial intelligence, SETI) отримають надійну основу. На базі Університету штату Пенсильванія в США створено Пенсильванський центр пошуку позаземного розуму — Penn State Extraterrestrial Intelligence (PSETI) Center.

Оголошено про перші внески до фонду, який планує отримати 110 мільйонів доларів для фінансування нового наукового центру. Його розглядають як один з декількох академічних дослідницьких центрів SETI. Якщо плани вдасться реалізувати, то центр PSETI стане першим, де навчатимуть студентів та готуватимуть докторів філософії (Ph.D.) з цієї дисципліни. Деякі астрономи говорять, що це забезпечить дуже потрібний поштовх для розвитку наукового напряму, якому давно бракує належної уваги.

«Насправді не існує академічної екосистеми для галузі в цілому», — каже астроном Пенсильванського університету Джейсон Райт (Jason Wright), який буде очільником центру PSETI. «Ви не можете працювати над цим, якщо не маєте змоги набирати студентів і готувати докторів філософії».

Фінансова підтримка досліджень SETI стала проблемою з 1993 року, коли Конгрес США заборонив NASA їх фінансувати. «Ми стали для NASA табу», — згадує астроном Джилл Тартер (Jill Tarter), співзасновниця Інституту SETI в Маунтін-В’ю (штат Каліфорнія), одного з небагатьох інших центрів, які виконують дослідження за темою SETI на кошти благодійників.

news 01 03 19 v

Антена радіотелескопа в Аресібо (Пуерто-Ріко), який NASA використовувало для реєстрації радіосигналів від позаземних цивілізацій до того, як Конгрес у 1993 році скасував фінансування таких пошуків. Фото з сайту www.sciencemag.org.

Відсутність державного фінансування має довгостроковий, негативний ефект, говорить Райт. Він зазначив, що є лише п’ять осіб, які мають ступінь доктора філософії в галузі досліджень, пов’язаних з SETI. «Це потребує особливої ​​відваги, щоб зважитися на роботу в галузі, яку не фінансують і яка дає невеликі перспективи для творчого зростання», — сказав Райт. Він сам досі виконував дослідження з теми SETI як хобі, побічно до своєї основної роботи як дослідника екзопланет.

Новий центр штату Пенсільванія буде наймати викладачів і постдоків та запровадить курси для студентів і аспірантів. Він зможе, зрештою, запропонувати ґранти дослідникам з інших наукових установ.

Поки що Університет штату Пенсильванія отримав дві приватні пожертви на загальну суму 3,5 мільйона доларів, що дозволить запровадити професорську посаду на кафедрі астрономії та фінансувати інші дослідження за темою SETI. Хоча треба ще отримати велику суму грошей, Райт вважає це хорошим початком. Ба більше, науковець переконаний, що Пенсильванський університет — ідеальна база для досліджень SETI. Він має потрібні структури для такого далекосяжного, міждисциплінарного наукового напряму: сильну кафедру астрономії, Центр астробіології, який фінансує NASA, і Центр астростатистики. Університет також є центром для всесвітньої Астрофізичної мережі багатоканальних обсерваторій (Astrophysical Multimessenger Observatory Network).

Ендрю Семіон (Andrew Siemion), директор дослідницького центру SETI при Каліфорнійському університеті в Берклі, вітає зусилля Пенсильванського університету. «Наявність SETI в університетському навчальному плані вказує на схвалення дисципліни, що є дуже важливим», — сказав Семіон, один з п’яти вищезгаданих кандидатів наук, які ніколи не думав, що він може зробити кар’єру в SETI.

Тартер так само в захопленні від цієї новини. Вона вважає, що плани, представлені Пенсильванським університетом, є частиною намірів з відродження цієї галузі досліджень. Її хвилює постійний потік інформації про екзопланети і вона прагне з’ясувати, чи мають потенційно придатні для життя планети розумне життя. «Я не вважаю, що ви можете ставити питання про життя за межами Землі й зупинитися на пошуках мікробів», — сказала Тартер.

За інф. з сайту www.sciencemag.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.