Хоча зіткнення сталося у міжпланетному просторі, воно призвело до того, що протягом мільйонів років в атмосферу Землі потрапляло в тисячі разів більше пилу, ніж нині. Це, натомість, спричинило поступове загальнопланетарне похолодання і глобальний льодовиковий період, який настав на Землі приблизно 466 мільйонів років тому.
Уявлення художника про катастрофічне зіткнення внаслідок якого було знищено астероїд. Це зіткнення було найбільшим за будь-який відомий розпад астероїдів за останні 3 мільярди років. Фото з сайту http://astronomy.com.
Космічна катастрофа, що трапилася між Марсом та Юпітером і знищила астероїд завширшки 150 км, призвела до появи густого шлейфу пилу, який поширився по всій внутрішній Сонячній системі. Цей пил потім постійно потрапляв на Землю, коли вона, рухаючись по орбіті, перетинала пилову хмару. Так тривало протягом приблизно 2 мільйонів років, повільно змінюючи загальний клімат Землі.
Згідно з результатами нового дослідження, оприлюдненими в Science Advances, терміни існування передбачуваної глобальної пилової бурі добре узгоджуються з особливо холодним періодом в історії Землі, коли, як вважають науковці, падіння температури спричинило появу багатьох нових видів. Насправді «терміни є ідеальними», ― заявила головний автор дослідження Бірґер Шмітц (Birger Schmitz) з Лундського університету.
Хоча Землю постійно обстрілюють дрібні частинки з космосу, загальна кількість астероїдного пилу, що потрапив в атмосферу нашої планети після зіткнення, є незрівнянною з нинішньою добовою дозою космічного пилу.
«Зазвичай на Землю щороку випадає близько 40 000 тонн позаземної речовини», ― сказав учасник дослідження Філіп Гек (Philipp Heck) з Чиказького університету. «Уявіть, що було тоді, помноживши нинішню кількість на коефіцієнт 1000 або 10 000». Тобто йдеться про 400 мільйонів тонн космічного пилу, що потрапляв у атмосферу Землі щороку — це приблизно дорівнює кількості пластику, виробленого людством у 2015 році.
Щоб виконати дослідження науковці розшукали сліди позаземного пилу в породах віком 466 млн років. Виявивши потрібні зразки й обробивши гірські породи кислотою, що роз’їдає камінь, дослідник отримали космічний пил.
«Ми вивчали позаземну речовину ― метеорити та мікрометеорити ― в осадових породах Землі, тобто гірські породи, які були колись морським дном», — сказав Гек. «Ми видобули позаземну матерію, щоб виявити, що це таке і звідки воно походить». Зокрема, дослідники виявили, що велика частина пилу пов’язана з подією катастрофічного знищення материнського тіла L-хондритів (L-chondrite parent body, LCPB). Це був найбільший, з відомих науковцям, розпад астероїда за останні 3 мільярди років.
Після аналізу зразків пилу для підтвердження їх походження, дослідники вирішили зрозуміти, який вплив на клімат давньої Землі мала б така величезна кількість атмосферного пилу. Він заважав сонячному світлу потрапляти на поверхню планети. Це призвело до тривалого періоду похолодання на Землі (це підтверджено раніше виконаними дослідженнями), що відбулося в середині Ордовицького періоду. Дослідники показали: в цей час рівень моря Землі різко впав, а це свідчить про те, що значна частина рідкої води на планеті перетворилася в лід. Але оскільки температури в середині ордовика знижувались поступово, зауважують дослідники, пилове охолодження все ж дало життю достатньо часу для адаптації.
«У глобальному охолодженні, яке ми вивчали, йдеться про масштаб часу в мільйони років», ― сказав Гек. «Це дуже відрізняється від зміни клімату, спричиненого падінням великого метеорита 65 мільйонів років тому, що призвело до загибелі динозаврів, і це відрізняється від нинішнього глобального потепління — те глобальне похолодання було повільним. Стресу було менше».
Хоча це може навернути на думку, що «забруднення» чимось на зразок астероїдного пилу, або схожим наземним замінником, атмосфери Землі може бути хорошим способом боротьби з нинішнім глобальним потеплінням, автори попереджають про небезпеку такого шляху. «Якщо щось піде не так, — сказав Гек, — все може стати гірше, ніж є тепер».
Але це не означає, що нам не варто обговорювати всі можливі варіанти. «Ми відчуваємо глобальне потепління, це незаперечно», — зауважив Гек. «І нам треба думати про те, як ми можемо запобігти катастрофічним наслідкам або мінімізувати їх. Будь-яку розумну ідею слід вивчити».
За інф. з сайту http://astronomy.com