Великі галактики можуть мати кілька надмасивних чорних дір

news 25 04 18Надмасивні чорні діри (НЧД, Supermassive black holes, SMBHs) на думку астрономів містяться в центрі багатьох, якщо не всіх, великих галактик, зокрема й нашого Молочного Шляху. Але коли галактики зливаються, менша галактика може залишити свою НЧД на широкій орбіті довкола центра об’єднаної зоряної системи. На це вказують результати дослідження науковців з Єльського та Вашингтонського університетів, Паризького астрофізичного інституту та Університетського коледжу в Лондоні на чолі з Майклом Треммелем (Michael Tremmel), оприлюднені в журналі Astrophysical Journal Letters.

news 25 04 18 v

Нове дослідження передбачає, що великі галактики, схожі на Молочний Шлях, можуть мати понад одну надмасивну чорну діру. Цей кадр з комп’ютерного моделювання показує, як такі діри (їх показано у вигляді цяток зі стрілками) можуть рухатися в материнській галактиці. Зображення з сайту www.youtube.com.

Дослідники використали нову комп’ютерну модель Romulus для прогнозування динаміки НЧД з більшою точністю, ніж це було раніше. Майкл Треммель сказав, що «мандрівні» надмасивні чорні діри можуть бути на орбітах, що пролягають значно далі, ніж області ядра ​​і диска галактики. Тому вони, ймовірно, не поглинають газ і не спричиняють появу випромінювання. Це означає, що такі об’єкти будуть невидимими.

 

 

«Ми працюємо над тим, щоб краще визначити, як можна опосередковано визначити їхню присутність», — заявив Треммель. Водночас не варто турбуватися про несподівану зустріч. «Дуже малоймовірно, що будь-яка мандрівна надмасивна чорна діра наблизиться до Сонця, щоб мати вплив на Сонячну систему», — сказав Треммель. «Ми вважаємо, що близький підхід одного з цих мандрівників, який може вплинути на нашу планетну систему, має відбуватися кожні 100 мільярдів років, що майже в 10 разів більше віку Всесвіту».

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.