Для пошуків братів і сестер Сонця визначено «ДНК» 340 000 зір

news 19 04 18Астрономи виявили «ДНК» понад 340 тисяч зір в нашій галактиці, що має допомогти їм знайти братів і сестер Сонця, які тепер розкидані по небу. Про це йдеться в першому повідомленні про результати амбітного огляду GALAH, який виконують галактичні «археологи» вже протягом трьох років (фактично оприлюднено великий набір даних). Головна мета дослідження, частиною якого є GALAH, ― розкрити таємниці формування та розвитку галактик.

В огляді GALAH (абревіатура від GALactic Archaeology with HERMES) науковці використовували спектрограф HERMES (High-Efficiency and high-Resolution Mercator Echelle Spectrograph), встановлений на 3,9-метровому Англо-австралійському телескопі Австралійської астрономічної обсерваторії (AAO), для реєстрації спектрів 340 000 зір. А загалом у рамках цього огляду астрономи отримають спектри понад мільйона зір.

Зібрана «ДНК» допомагає астрономам відслідковувати походження сімейств зір і показує, як розвивався Всесвіт відтоді, коли він мав тільки водень та гелій (відразу після Великого Вибуху), дотепер, коли він заповнений всіма елементами, які ми маємо тут на Землі і які потрібні для життя.

«Жоден інший огляд не зміг виявити стільки елементів для стількох зір, як GALAH», ― сказав д-р Ґаяндхі Де Сілва (Gayandhi De Silva) з Сіднейського університету та AAO. Він працює з HERMES і він очолював наукові групи, які підготували й оприлюднили нові дані. «Ці дані дозволять виявити первісні зоряні скупчення Галактики, зокрема скупчення, в якому народилося Сонце та його брати і сестри», — підкреслив д-р Де Сілва.

news 19 04 18 v

Схематичне зображення інструмента HERMES. Показано шлях променів світла зорі, що йдуть від Англо-австралійського телескопа і розподіляється на чотири різні канали. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

Доктор Сара Мартелл (Sarah Martell) з Сіднейського університету, яка керує спостереженнями в огляді GALAH, пояснила: Сонце, як і всі зорі, народилося одночасно з групою інших (десятки, сотні чи тисяча) зір. «Кожна зоря з цього скупчення має той самий хімічний склад, або ДНК ― ці групи швидко покинули нашу галактику «Молочний Шлях» і тепер розкидані по небу», — сказала д-р Мартелл.

«Мета команди GALAH полягає в тому, щоб виявити збіги ДНК зір і знайти їхніх давно втрачених сестер та братів». ДНК кожної зорі ― це кількісний вміст майже двох десятків хімічних елементів, таких як кисень, алюміній та залізо.

На жаль, астрономи не можуть взяти ДНК зорі методом мазка з ротової порожнини, але замість цього використовують світло зорі й метод, що називається спектроскопією. Телескоп збирає світло від зорі, а далі воно проходить через прилад, який називають спектрографом. Він розкладає світло на докладні веселки або спектри.

Науковці визначили інтенсивність темних ліній у спектрах, щоб встановити кількість кожного елемента зорі. Кожна така лінія на певних довжинах хвиль у цих спектрах є своєрідним «відбитком пальців» кожного хімічного елемента. Щоб отримати спектр зорі, потрібно накопичувати фотони світла упродовж майже години, але науковці зазначають, що «на щастя, ми можемо одночасно спостерігати 360 зір з допомогою волоконної оптики».

 

 

Огляд GALAH — дітище професора Джоса Бленда-Готорна (Joss Bland-Hawthorn) з Сіднейського університету та професора Кена Фрімана (Ken Freeman) з Австралійського національного університету. Його було задумано понад десяти років тому як спосіб розгадати історію нашої галактики. Інструмент HERMES був розроблений та побудований AAO спеціально для дослідження GALAH.

Оскільки вимірювання вмісту кожного хімічного елемента в багатьох зорях є величезною проблемою, то в рамках здійснення GALAH розроблено складні методи аналізу з використанням спеціально розробленої комп’ютерної програми «Кеннон». Її названо на честь американського астронома Енні Джамп Кеннон, яка протягом декількох десятиліть століття тому візуально класифікувала спектри понад 300000 зір. Програма «Кеннон» аналізує набагато докладніше велику кількість зір менше, ніж за день.

Оприлюднення даних GALAH виконано з урахуванням того, що 25 квітня стануть відомими дані спостережень понад 1,6 мільярда зір Галактики, які виконав європейський космічний апарат «Гайя» (Gaia). Результат цієї роботи, безумовно, ― найбільший і найточніший атлас зоряного неба на тепер. Поєднання даних про швидкості руху зір від GALAH з даними про позиції та відстані до зір від Gaia дозволить вивчати рухи зір в межах Галактики.

Професор Томаз Цвіттер (Tomaz Zwitter) з Люблянського університету (Словенія) зазначив, що результати огляду GALAH матимуть вирішальне значення для інтерпретації результатів, отриманих «Гайя»: «Точність визначення швидкості, якої ми досягнули в GALAH, є безпрецедентною для такого великого огляду».

Доктор Санджиб Шарма (Sanjib Sharma) з університету Сіднея зробив висновок: «Вперше ми зможемо отримати детальне розуміння історії Галактики».

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.